Rubriky:

NHL

Kouč Sutter se snaží probudit Ďábly, Eliáše přesunul na centra

21. listopadu 2007 15:37 - EAST RUTHERFORD

Trenér Brent Sutter zkouší probudit hokejisty New Jersey Devils neobvyklými zásahy do sestavy. Tradičním účastníkům play off a vítězům Atlantické divize v posledních dvou letech se v úvodní čtvrtině NHL příliš nedařilo a stejně na tom byl i lídr mužstva, český útočník Patrik Eliáš. Sutter se proto v posledních dvou utkáních pokusil stav věcí změnit a Eliáše ze stabilní pozice levého křídla přesunul do středu elitní formace.

Na křídlech s ním hrají Zach Parise a Brian Gionta a alespoň dílčí úspěch třetího nejhoršího týmu Východní konference se záhy dostavil. Po těsné prohře 0:1 v pátečním derby proti newyorským Islanders rozdrtili Ďáblové o den později Philadelphii na jejím ledě 6:2. Eliáš byl na ledě při třech vstřelených gólech, když sám zaznamenal jeden a u dalšího asistoval. "Někdy má člověk takový ten vnitřní pocit, tak se podle něj řídí," vysvětlil Sutter svůj tah zámořským novinářům.

S Eliášovými výkony na novém postu byl evidentně spokojený. "Vypadá tam velmi dobře. Hraje jako skutečný centr a dělá vše, co se po centrovi chce," zhodnotil Sutter. Zároveň však vyvrátil, že by nebyl spokojen s Eliášovým přístupem. "Ne, není to o tom, že by snad nedělal kroky pozitivní cestou, ale právě on je schopný dodat nový rozměr své hře i celému týmu. A to právě tím, že bude hrát v této pozici stejně dobře, jako hrál v posledních dvou zápasech," objasnil Sutter.

Když Devils po odchodu hvězdného Scotta Gomeze do konkurenčního New Yorku Rangers hledali nového prvního centra, padala jména Dainiuse Zubruse, Travise Zajace nebo Parise. Eliáš v těchto diskuzích nefiguroval, přestože jako centr už odehrál pár utkání pod bývalým trenérem Patem Burnsem v sezóně 2002/03 a dlouho hrál ve středu útoku i v žákovském věku.

Na centru přestál hrát Eliáš ve 14 letech

"Na pozici centra jsem přestal hrát ve čtrnácti a začal hrát levé křídlo za Kladno," připomněl Eliáš. "V této sezóně se u nás hodně změnilo, takže proč nezkusit i tohle," uvedl jedenatřicetiletý rodák z Třebíče, který je klíčovým hráčem Devils od dob, kdy tvořil obávanou formaci s Jasonem Arnottem a Petrem Sýkorou.

"Bylo to dobrých deset let na levém křídle," rekapituloval s nadsázkou Eliáš. "Nyní mi to připomíná rok 2000, kdy jsem hrál s Arniem a Sejkim. Přestože jsem hrál na levém křídle, měli jsme pravidlo, že se hráč může ocitnout kdekoliv a musí to tak prostě odehrát."

V klubu věří, že s Parisem a Giontou na křídlech Eliášovy výkony znovu porostou. "Pomáhá mi to být kreativnější, když jsem uprostřed. Musím si však stále zvykat, protože vlevo je to prostě odlišné a je potřeba dělat rychlá rozhodnutí. Cítím se však v nové pozici dobře," řekl Eliáš.

ČTK

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..