Philadelphia - Columbus 5:1Voráček si připsal gól a asistenci, k výhře pomohl i Mrázek. Pastrňák už nevede tabulku střelců

New York

Český útočník Jakub Voráček gólem a asistencí pomohl Philadelphii v pokračování NHL k výhře nad Columbusem 5:1. Martin Frk z Los Angeles skóroval v utkání na ledě Winnipegu, jeho týmu to na výhru nestačilo. Podlehl 3:6. Petr Mrázek chytil 28 střel a dovedl Carolinu k vítězství 4:1 v Nashvillu. Auston Matthews z Toronta vstřelil 43. gól v sezoně a v čele tabulky střelců se osamostatnil od Davida Pastrňáka.

Jakub Voráček (93) z Philadelphie a Pierre-Luc Dubois (18) z Columbusu.

Voráček asistoval nejdříve u gólu Seana Couturiera, který z úniku zvýšil v páté minutě na 2:0. Kladenský odchovanec se zapsal mezi střelce v 51. minutě. Travis Konecny mu v přesilové hře poslal puk přes brankoviště na pravou stranu a český útočník z ostrého úhlu zpečetil výhru Philadelphie.

Voráček skóroval poprvé od konce ledna, trefil se podvanácté v sezoně. Flyers stačilo na pět branek jen patnáct střel.

Columbus prohrál pošesté za sebou i vinou špatného začátku. "Bylo to těžké. U prvního gólu se puk odrazil od nohy spoluhráče a poté od mojí masky do branky. Při druhé brance mu při kličce ujel puk. Byly to divné góly," řekl brankář Elvis Merzlikins, který si připsal osm zásahů a byl na začátku třetí třetiny střídán za stavu 1:4. "I když to skóre neříká, měli bychom hrát příště lépe. Měli jsme i hodně štěstí," uznal autor první branky Kevin Hayes.

Los Angeles od 35. sekundy vedlo, ale od 34. do 39. minuty třikrát inkasovalo. Na začátku třetí třetiny snížil Frk na 2:3. Český útočník se dostal k odraženému puku od zadního mantinelu a pohotově ho zasunul u pravé tyčky do prázdné branky. Frk, který byl do hlavního týmu povolán před týdnem, dal čtvrtý gól v sezoně. Winnipeg ale kontroval a po dalším snížení hostů uzavřel skóre dvěma brankami v posledních třech minutách.

Trenér Winnipegu Paul Maurice zpřeházel ve druhé třetině formace a vyplatilo se mu, že poprvé od začátku listopadu dal dohromady trio Wheeler, Scheifele, Ehlers. Elitní útok se na obratu podílel osmi body i krásnou akcí, která vedla ke gólu na 3:1.

"Chemie mezi námi stále je," podotkl Blake Wheeler, který odehrál 700. zápas v dresu Jets. Na druhé straně zůstal mezi náhradníky Alec Martinez, o němž se spekuluje, že ho Kings vymění.

Mrázek inkasoval jediný gól po 48 sekundách druhé třetiny, kdy vyrovnal Ryan Johansen. Carolina při této situaci zkusila trenérskou výzvu. "Jejich hráč (Viktor Arvidsson) stál v brankovišti a znemožnil Petrovi, aby proti té střele zasáhl. Pro mě to bylo jasné. Problém je spíše ve výkladu pravidel," prohlásil trenér Rod Brind'Amour.

S Hurricanes gól neotřásl a v polovině utkání už vedli 3:1. U třetí trefy si připsal asistenci Martin Nečas, jehož průnik zakončil Nino Niederreiter. Skóre uzavřel Sebastian Aho, který bodoval podesáté za sebou (10+6), a Mrázek si v zápasech s Nashvillem vylepšil bilanci na devět výher proti jediné prohře.

Hráči Caroliny, kteří se pohybují na hranici postupu do play off, potěšili výhrou i své maminky v lóži. "Tátové zuří, mámy jsou zklamané, že? To nechcete. Dalo nám to extra motivaci a myslím si, že jsme odehráli jeden z nejkomplexnějších zápasů," řekl útočník Justin Williams.

Matthews se prosadil až v závěru druhé třetiny za stavu 0:5 a společně s Kylem Cliffordem zmírnili prohru Toronta v Pittsburghu na 2:5. Výhru domácích řídil Sidney Crosby gólem a třemi přihrávkami.

Čtyřmi body zazářil i Jean-Gabriel Pageau, který pomohl dvěma trefami a dvěma asistencemi k výhře Ottawy 7:4 nad Buffalem.

Kanadský klub špatně začal, ale během tří minut a 29 sekund otočil v závěru první třetiny i díky dvěma gólům Arťoma Anisimova z 0:2 na 4:2. V sestavě poražených scházel opět kvůli nemoci Michael Frolík.

Nehrál ani Filip Hronek, který v minulém utkání dostal ránu pukem do obličeje. Podle trenéra Detroitu Jeffa Blashilla by měl český obránce chybět jen pár dní.

I bez něj Red Wings otočili ve třetí třetině zápas s Montrealem z 1:3 na 4:3. Dvěma góly se na obratu podílel Andreas Athanasiou, který vstřelil v 55. minutě i vítěznou branku.

Nejhorší tým soutěže má na kontě jen 15 výher, ale porazil Canadiens v této sezoně ve všech čtyřech zápasech.

Výsledky NHL:
Philadelphia - Columbus 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
Branky: 4. K. Hayes, 5. Couturier (Voráček), 33. P. Myers, 44. Konecny, 51. Voráček - 38. Bjorkstrand. Střely na branku: 15:29. Diváci: 18 273. Hvězdy zápasu: 1. Konecny, 2. Giroux, 3. Hart (všichni Philadelphia).
Pittsburgh - Toronto 5:2 (2:0, 3:2, 0:0)
Branky: 12. Rust, 18. Angello, 23. Zucker, 28. Crosby, 33. Blugers - 37. Matthews, 39. Clifford. Střely na branku: 24:36. Diváci: 18 466. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Rust, 3. Angello (všichni Pittsburgh).
Detroit - Montreal 4:3 (0:2, 1:1, 3:0)
Branky: 46. a 55. Athanasiou, 22. Fabbri, 51. Green - 6. N. Thompson, 17. Petry, 33. Suzuki. Střely na branku: 25:22. Diváci: 18 947. Hvězdy zápasu: 1. Athanasiou, 2. Mantha (oba Detroit), 3. Suzuki (Montreal).
Ottawa - Buffalo 7:4 (4:2, 1:2, 2:0)
Branky: 16. a 18. Anisimov, 29. a 53. Pageau, 15. Naměstnikov, 16. Batherson, 60. Duclair - 3. a 11. Montour, 23. Okposo, 34. Olofsson. Střely na branku: 40:27. Diváci: 15 040. Hvězdy zápasu: 1. Pageau, 2. Anisimov, 3. C. Anderson (všichni Ottawa).
St. Louis - New Jersey 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 30. a 46. Barbašev, 55. Schwartz. Střely na branku: 39:17. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Barbašev, 2. Binnington, 3. Schwartz (všichni St. Louis).
Nashville - Carolina 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Branky: 21. Johansen - 4. J. Staal, 24. Svečnikov, 29. Niederreiter (Nečas), 45. Aho. Střely na branku: 29:30. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval jeden gól z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 96,55 procent. Diváci: 17 204. Hvězdy zápasu: 1. Svečnikov, 2. Williams (oba Carolina), 3. Johansen (Nashville).
Winnipeg - Los Angeles 6:3 (0:1, 3:0, 3:2)
Branky: 39. a 59. Wheeler, 34 Harkins, 38. Appleton, 46. Ehlers, 58. Laine - 1. a 56. D. Brown, 42. Frk. Střely na branku: 35:34. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Scheifele, 3. Wheeler (všichni Winnipeg).