Pittsburgh - Carolina 2:6Další česká radost v NHL! Nečas asistoval u vítězného gólu Caroliny

New York/Praha

Český útočník Martin Nečas pomohl asistencí u vítězné branky Gardinera k úspěchu hokejistů Caroliny na ledě Pittsburghu. Tučňáci v utkání dvakrát vedli, ale nakonec Hurricanes vyhráli 6:2. Další český forvard Tomáš Nosek překonal krajana Davida Ritticha a jednou brankou pomohl Vegas k výhře 5:3 na ledě Calgary. Český gólman inkasoval čtyřikrát z 31 střel. Do branky se v nedělním programu NHL postavil i Pavel Francouz, který přispěl 22 zákroky k vítězství Colorada 4:3 v San Jose.

Martin Nečas (vpravo) oslavuje gól

Pittsburgh šel do vedení poprvé v desáté minutě, kdy se prosadil Marleau, ale radost Tučňákům vydržela 33 sekund. Pak totiž vyrovnal Geekie. Do kabin ale po první dvacetiminutovce šli spokojenější hokejisté Penguins. Malkin je totiž v přesilové hře poslal znovu do vedení.

Náskok domácí tým držel až do začátku 34. minuty, kdy srovnal Slavin, necelé dvě minuty před koncem druhé třetiny pak v početní výhodě překlopil vývoj utkání na stranu Caroliny Gardiner, asistenci si při této trefě připsal český útočník Nečas. V závěrečné části hry pak dvěma zásahy zvýraznil vítězství Hurricanes osmatřicetiletý útočník Justin Williams a chvíli před koncem se druhé trefy v utkání dočkal i Geekie.

Český útočník Dominik Simon, stejně jako brankář Caroliny Petr Mrázek, kvůli zranění do zápasu nezasáhli.

Nosek otevřel v šesté minutě z dorážky skóre a připsal si osmou trefu v sezoně. Vegas vedlo na začátku prostřední třetiny už 3:0. Nejdříve zvýšil v přečíslení dva na jednoho Nick Holden a poté využil přesilovou hru Max Pacioretty. Calgary se nevzdalo a v 57. minutě dokonce vyrovnalo na 3:3. Sedmdesát sekund před koncem ale rozhodl Shea Theodore, jehož střelu z levého kruhu ještě tečoval bránící Andrew Mangiapane. Pátý gól padl při hře bez brankáře.

Rittich si připsal prohru ve třetím startu za sebou a v každém utkání pustil shodně čtyři branky. Český gólman má ještě horší bilanci z posledních sedmi domácích utkání, ve kterých Calgary získalo jen jeden bod. Kanadský klub je navzdory tomu v Západní konferenci v postupové osmičce do play off.

Francouz inkasoval jako první, v přesilové hře ho překonal střelou do odkryté branky Joe Thornton. Colorado otočilo trefami Nathana MacKinnona a Gabriela Landeskoga, ale ze sólového úniku vyrovnal se zakončením mezi betony Melker Karlsson. Poté se český gólman vytáhl, do lapačky ukryl únik Evandera Kanea. Hosté následně dvěma brankami odskočili a San Jose už jen v poslední minutě zápasu zkorigovalo výsledek.

"Líbilo se mi, jak jsme hráli. Byli jsme útočně naladěni, dobře jsme kombinovali. Mohli jsme dát mnohem více gólů," prohlásil Landeskog. Francouz chytal v desátém z posledních jedenácti zápasů Colorada a připsal si dvacátou výhru v sezoně. Na druhé straně nedohrál kapitán San Jose Logan Couture, který byl zasažen pukem do tváře.

Colorado zůstalo v Západní konferenci druhé se ztrátou dvou bodů na St. Louis, které zvítězilo v Chicagu 2:0. Obě branky obhájců Stanleyova poháru vstřelili obránci - Roberto Bortuzzo a Alex Pietrangelo. Gólman Jake Allen zneškodnil 29 střel a podruhé v této sezoně zaznamenal v souboji s Blackhawks čisté konto.

Neobvyklý víkend prožila Tampa Bay - v sobotu porazila lídra soutěže Boston, o den později prohrála na ledě nejhoršího týmu NHL. Detroit ji porazil 5:4 po samostatných nájezdech, byť ve třetí třetině ztratil vedení 4:2. Hlavními strůjci výhry byli Tyler Bertuzzi a Anthony Mantha, kteří dosáhli shodné bilance 1+3. Rozstřel rozhodl druhou trefou v zápase Robby Fabbri. Detroit zvítězil nad Tampou Bay v základní části poprvé od roku 2015 a po sérii 16 proher.

Výsledky nedělních zápasů NHL:
Pittsburgh - Carolina 2:6 (2:1, 0:2, 0:3)
Branky: 10. Marleau, 17. Malkin - 10. a 57. Geekie, 49. a 56. Williams, 34. Slavin, 39. Gardiner (Nečas). Střely na branku: 30:36. Diváci: 18 548. Hvězdy zápasu: 1. Geekie, 2. Williams, 3. Gardiner (všichni Carolina).
Detroit - Tampa Bay 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 2:2 - 0:0)
Branky: 11. a rozhodující sam. nájezd Fabbri, 40. D. Larkin, 42. Mantha, 45. Bertuzzi - 32. a 46. B. Point, 35. Verhaeghe, 52. Maroon. Střely na branku: 28:37. Diváci: 18 841. Hvězdy zápasu: 1. Bertuzzi, 2. Mantha (oba Detroit), 3. B. Point (Tampa Bay).
Calgary - Vegas 3:5 (0:2, 2:1, 1:2)
Branky: 29. Lucic, 37. Dube, 57. M. Tkachuk - 6. Nosek, 12. Holden, 24. Pacioretty, 59. Theodore, 60. Marchessault. Střely na branku: 22:32. David Rittich odchytal za Calgary 59:29 minuty, inkasoval čtyři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,1 procent. Diváci: 18 841. Hvězdy zápasu: 1. Holden (Vegas), 2. Lucic (Calgary), 3. Pacioretty (Vegas).
Chicago - St. Louis 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 27. Bortuzzo, 46. Pietrangelo. Střely na branku: 29:26. Diváci: 21 815. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Pietrangelo, 3. Schwartz (všichni St. Louis).
Anaheim - Minnesota 4:5 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 12. a 35. Silfverberg, 32. Heinen, 59. Djoos - 14. a 65. Fiala, 13. Zuccarello, 42. V. Rask, 55. Galchenyuk. Střely na branku: 26:30. Diváci: 15 948. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg (Anaheim), 2. Fiala, 3. Galchenyuk (oba Minnesota).
Vancouver - Columbus 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Branky: 49. E. Pettersson - 28. Bemström, 40. Robinson. Střely na branku: 27:22. Diváci: 18 871. Hvězdy zápasu: 1. Dubois (Columbus), 2. E. Pettersson (Vancouver), 3. Merzlikins (Columbus).
San Jose - Colorado 3:4 (1:1, 1:2, 1:1)
Branky: 12. Thornton, 24. M. Karlsson, 60. Gregor - 17. MacKinnon, 22. Landeskog, 29. Naměstnikov, 56. Donskoi. Střely na branku: 25:24. Pavel Francouz odchytal za Colorado celý zápas, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procent. Diváci: 14 694. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Thornton (San Jose).