Židlický a Michálek vstřelili v NHL dva góly, zářil i Kaberle

Český obránce Marek Židlický vstřelil ve čtvrtečním utkání NHL proti Phoenixu dva premiérové góly v dresu Minnesoty, na další přihrál a pomohl svému týmu k vítězství 4:0. Dvě branky zaznamenal také útočník Milan Michálek při výhře San Jose 6:1 nad Calgary. Povedený večer prožil i obránce Tomáš Kaberle, jenž gólem a dvěma asistencemi přispěl k výhře Toronta 5:2 na ledě Edmontonu.

Židlický, jenž byl stejně jako Kaberle vyhlášen první hvězdou utkání, se proti Phoenixu dvakrát prosadil v přesilovce pět na tři. I zbývající dva góly vstřelila Minnesota v početní výhodě, které se týmu v poslední době vůbec nedařily. V předchozích pěti zápasech využil z 21 přesilovek jedinou, nyní čtyři ze sedmi. "A to jsme je vůbec netrénovali," poznamenal útočník Eric Belanger, další z úspěšných střelců Wild. "Někdy je prostě lepší, když pořádně nevíte, co máte dělat."

Kouč Jacques Lemaire těsně před začátkem utkání nabádal obránce, aby se v přesilovkách snažili co nejčastěji střílet. A Židlický, který čekal na gól 29 zápasů, si vzal jeho výzvu k srdci. V 24. minutě nejprve dělovkou z voleje otevřel skóre zápasu, minutu před koncem třetí třetiny stejným způsobem gólový účet uzavřel.

Manželka přinesla Židlickému štěstí

Štěstí nejspíš Židlickému přinesla manželka Karin, která se po jeho letní výměně z Nashvillu byla podívat na vůbec prvním zápase Minnesoty. "Dva měsíce jsem ji tady v Americe neměl, takže to byl skvělý pocit," radoval se Židlický.

San Jose nechalo v duelu s Calgary zapomenout na úterní premiérovou porážku na domácím ledě v letošní sezoně s Nashvilem a Plameny "uhasilo" už v první třetině smrští čtyř gólů. Milan Michálek v 9. minutě zvýšil na 2:0, když se trefil pouhých 27 sekund po svém spoluhráči Joe Pavelským, ve 22. minutě pak svým celkově pátým gólem v sezóně upravil už na 5:0.

"Jsou zápasy, kdy nemůžete dát gól, jako minule s Nashvillem. A pak jsou zápasy, kdy vám to tam padá úplně samo, jako dnes. Ať tak či tak, je důležité, abyste drželi pohromadě a dál hráli svou hru. Pořád chceme dávat góly, ať vedeme 4:1 nebo je to 1:1," řekl Pavelski, který v utkání rovněž vstřelil dva góly.

Kaberle řádil v Edmontonu

Tomáš Kaberle byl na ledě Edmontonu strůjcem teprve druhého vítězství Toronta z posledních šesti zápasů. V 22. minutě nejprve ostrou ranou v přesilové hře smazal jednobrankové manko svého týmu z první třetiny, o dvě minuty později rovněž v početní výhodě vypálil a jeho střelu tečoval do branky Nikolaj Kuljomin. Oilers sice ještě stihli vyrovnat, ale druhá polovina zápasu už jasně patřila Torontu.

"Musím před výkonem Maple Leafs smeknout. Ukázali, že dokážou tvrdě pracovat a jejich hra má řád. Bohužel, naše hra teď jakýkoliv řád postrádá. A to je důvod, proč nás soupeř zcela rozsápal," vyjádřil se trenér Edmontonu Craig MacTavish, jehož tým sehrál první domácí zápas po náročné sérii sedmi utkání na hřištích soupeřů. "Chtěli jsme se maximálně zaměřit na začátek zápasu a to se nám povedlo. Bohužel, v dalším průběhu nám došla šťáva," řekl obránce Steve Staios.

Po dlouhých dvanácti zápasech se podařilo hokejistům Bostonu porazit Montreal. Sérii porážek ve vzájemných soubojích ukončili velkolepým způsobem - Canadiens rozstříleli 6:1. "Když s někým prohrajete tolikrát po sobě, začnete uvažovat o nějakém psychickém bloku. Ale myslím, že po dnešku je jakýkoliv komplex pryč," prohlásil trenér Bruins Claude Julien, jehož tým si připsal páté vítězství v řadě a okupuje druhé místo v tabulce Východní konference.

Divoký zápas v Pittsburghu

Pořádnou přestřelku si užili fanoušci v Pittsburghu při vítězství Penguins 5:4 po samostatných nájezdech nad Philadelphií. Domácí vedli po 24 minutách hry už 3:0, jenže Flyers dokázali ještě do konce druhé třetiny čtyřmi góly skóre otočit. O vyrovnání se postaral až v 58. minutě svou druhou trefou v zápase Sidney Crosby, vítězství Tučňáků pak zařídil v šesté sérii samostatných nájezdů nováček Alex Goligoski.

"S porážkou po takovém obratu se člověk těžko smiřuje. Na konci třetí třetiny jsme to nesehráli špatně, skoro jsme je k ničemu nepustili, jenže pak stačila jedna chyba a tu dokáže takový soupeř potrestat," litoval útočník Mike Richards, jenž po utkání zůstal se spoluhráči dlouho zavřený v šatně, než se dveře otevřely pro zástupce médií. Kouč John Stevens se ale snažil najít pozitiva. "Za stavu 0:3 jsem si vzal oddechový čas a řekl hráčům, že nehrajeme tak špatně a že jsme jim ty góly vlastně darovali. Je povzbuzující, že jsme se dokázali proti tak silnému soupeři dostat zpátky do zápasu."

Svůj premiérový gól v dresu Ottawy vstřelil obránce Filip Kuba, jenž do kanadského celku přišel v létě z Tampy. V duelu s New Yorkem Islanders byl ale jediným střelcem Senators a jeho tým prohrál 1:3. Islanders ukončili sérii tří porážek a opustili poslední místo v soutěži.

Boston - Montreal 6:1 (3:0, 1:1, 2:0)
Branky: 18. a 49. Yelle, 20. a 24. Sturm, 3. S. Thornton, 45. Lucic - 34. Koivu. Zásahy brankářů: Fernandez 28/27 - Price 31/25. Diváci: 16 816. Hvězdy utkání: Sturm, S. Thornton, Lucic (všichni BOS).
Ottawa - NY Islanders 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)
Branky: 2. Kuba - 13. Okposo, 38. Hunter, 43. Guerin. Zásahy brankářů: Auld 31/28 - MacDonald 30/29. Diváci: 19 061. Hvězdy utkání: Guerin, MacDonald, Weight (všichni NYI).
Pittsburgh - Philadelphia 5:4 po sam. nájezdech (1:0, 2:4, 1:0 - 0:0)
Branky: 24. a 58. Crosby (na první Sýkora), 8. Cooke, 22. Malkin (Sýkora), rozh. nájezd Goligoski - 29. a 34. Gagne, 28. Carter, 40. Lupul. Zásahy brankářů: Fleury 24/20, Sabourin 11/11 - Biron 31/27. Diváci: 17 132. Hvězdy utkání: Crosby (PIT), Gagné (PHI), Goligoski (PIT).
Minnesota - Phoenix 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 24. a 59. Židlický, 36. Brunette (Židlický), 44. Belanger. Zásahy brankářů: Bäckström 24/24 - Bryzgalov 32/28. Diváci: 18 568. Hvězdy utkání: Židlický, Brunette, Belanger (všichni MIN).
Dallas - Los Angeles 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 20. B. Richards, 35. Ribeiro - 10. Handzuš, 14. Stoll, 24. Quincey. Zásahy brankářů: Turco 29/26 - Ersberg 26/24. Diváci: 17 675. Hvězdy utkání: Frolov, Handzuš (oba LA), B. Richards (DAL).
Edmonton - Toronto 2:5 (1:0, 1:3, 0:2)
Branky: 13. Gagner (Hemský), 28. Moreau (Hemský) - 23. T. Kaberle, 25. Kulemin (T. Kaberle), 39. Antropov, 46. I. White, 54. Grabovskij (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Deslauriers 28/23 - Toskala 25/23. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: T. Kaberle, Stajan (oba TOR), Hemský (EDM).
Tampa Bay - Detroit 3:4 (2:0, 0:1, 1:3)
Branky: 15. Recchi (Krajíček, Vrbata), 19. J. Jokinen, 56. Pettinger (Prospal) - 22. Dacjuk, 42. Zetterberg, 43. Samuelsson, 50. Franzén. Zásahy brankářů: Kölzig 39/35 - Osgood 18/15. Diváci: 20 544. Hvězdy utkání: Zetterberg, Franzén, Dacjuk (všichni DET).
San Jose - Calgary 6:1 (4:0, 1:0, 1:1)
Branky: 9. a 44. Pavelski, 9. a 22. M. Michálek, 16. Marleau, 18. J. Thornton - 51. Cammalleri. Zásahy brankářů: Boucher 24/23 - Kiprusoff 20/16, McElhinney 26/24. Diváci: 17 496. Hvězdy utkání: Boyle, Pavelski, M. Michálek (všichni SJ).