Gólman Neuvirth úspěšně zvládl premiéru, Havlát tahounem Chicaga

NEW YORK

Premiéru v kanadsko-americké NHL má gólman Washingtonu Michal Neuvirth úspěšně za sebou. Dvacetiletý brankář pochytal na ledě Tampy Bay jednatřicet střel a přispěl tak k výhře svého týmu 5:1. Neuvirth byl za své počínání vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Dařilo se i útočníkovi Chicaga Martinu Havlátovi, který zaznamenal dvě branky a asistenci a pomohl k vítězství Jestřábů 6:2 nad Dallasem.

Pro českého gólmana přitom letošní sezona nezačala dobře. I vinou zranění v letní přípravě se stal až pátým brankářem Washingtonu, a tak chytal v Charlestonu. Nižší zámořská soutěž byla pro Neuvirtha málo, proto dostal v říjnu od klubu povolení odejít na hostování do české extraligy.

Byl dohodnutý na angažmá do poloviny prosince s Třincem, ale Oceláři mu nezaručili, že by pravidelně chytal a nakonec s klubem smlouvu ani neuzavřel. Tak si ho Washington stáhnul zpátky a v posledních dnech pendloval mezi týmem týmu ECHL South Carolina Stingrays sídlícím v Charlestonu a první farmou Washingtonu v Hershey, hrající AHL.

Až do hlavního týmu Capitals vynesly Neuvirtha zdravotní problémy brankářů Brenta Johnsona a Semjona Varlamova. Minulý víkend figuroval v roli náhradního brankáře a o pár dní později se už stal jedenáctým českým brankářem, který si zachytal v NHL. A debut byl vyvedený. V zápase inkasoval jenom jednou a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. "Co k tomu mohu říci? Je to neskutečné. Stále tomu nemohu uvěřit. Je to můj nejlepší pocit v životě," uvedl po utkání šťastný Neuvirth, jehož výkon sledovali z tribuny i rodiče.

Green překonal rekord

Jestliže Neuvirth mohl být se svou premiéru spokojený, jeho spoluhráč Mike Green musel být nadšený. Teprve třiadvacetiletý zadák zvyšoval v 26. minutě na 4:0 a již v osmém zápase v řadě se radoval z gólu. to se žádnému jinému obránci v NHL dosud nepovedlo. Rodák z Calgary tak vymazal z tabulek Mikea O`Connella.

Green během své šňůry nasbíral úctyhodných sedmnáct bodů za deset branek a sedm asistencí, a s přehledem vévodí statistikám obránců. V letošním ročníku si připsal už padesát bodů a dvaadvacet branek.

Pittsburgh si lepší vstup do zápasu v Torontu ani nemohl přát. Již v deváté minutě vedl 2:0, stejný výsledek potom platil i v polovině utkání. V 33. minutě ovšem snížil Nick Antropov, což byla předzvěst obrovské smršti Maple Leafs v poslední dvacetiminutovce. Toronto ji vyhrálo 5:0, celkově pak slaví dva body po triumfu 6:2.

Hemský si připsal dvě asistence

Philadelphia si s přehledem poradila s New York Islanders, které přehrála 5:1. První klíčový moment duelu přišel už na přelomu páté a šesté minuty. Nejprve poslal Letce do vedení Giroux, pár vteřin po úvodní brance se do sebe pustili Asham a Jackman a prvně jmenovaný na pomyslné body jednoznačně triumfoval. Za dalších několik vteřin navíc přidal druhý gól Hartnell.

Nejhorší tým NHL sice v 47. minutě snížil na rozdíl jediné branky, to ale bylo ze strany Ostrovanů všechno. Třetí třetinu totiž ovládla Philadelphia, stačily jí k tomu pouhé dvě minuty. Během nich se trefili Carle, Asham a Gagne a rozhodli o přesvědčivém vítězství Letců. Ostrované tak prohráli již pátý zápas v řadě.

Český útočník Aleš Hemský přihrál na dvě branky Edmontonu, které Oilers dostaly v první třetině na ledě Los Angeles do vedení 2:0. V dalším průběhu dokázali domácí Kings srovnat, ale Edmonton nakonec získal druhý dodatečný bod za vítězství 3:2 v penaltovém rozstřelu. Výhru Edmontonu zařídil proměněnými nájezdy Sam Gagner s Robertem Nilssonem a brankář Dwayne Roloson, jenž v zápase zlikvidoval 39 střel a oba nájezdy Kings.

Bertuzzi nasbíral čtyři asistence

Podobný průběh jako v Los Angeles měl i zápas v Nashvillu, kde domácí rovněž promarnili v souboji s Bostonem dvoubrankový náskok, ale v rozstřelu vybojovali druhý bod za výhru 3:2. Hrdinou utkání byl útočník David Legwand, jenž v základní hrací době vstřelil obě branky Predators a v rozstřelu nejdříve ve třetí sérii vyrovnal náskok soupeře a v následné čtvrté sérii rozhodl o výhře Nashvillu.

Dvacet střel vyslali hokejisté Phoenixu v první třetině na brankáře Calgary Miikku Kiprusoffa a po asistenci Zbyňka Michálka se ujali vedení 1:0. Další vývoj utkání však opanovali hostující Flames a díky čtyřem vstřeleným brankám ve druhé třetině zvítězili 7:5. Na úspěchu Calgary se nejvýrazněji podílel Todd Bertuzzi, autor čtyř finálních přihrávek, a Matthew Lombardi, který dvakrát skóroval a přidal jednu asistenci.

O faktu, že jedna dobře odehraná třetina neznamená vítězství, se přesvědčili i hokejisté Minnesoty. Po prvním dějství vedli na domácím kluzišti 3:0 nad Ottawou, ale nakonec v zápase prohráli 3:5. "Otočit zápas proti týmu, který je vyhlášený svou obrannou hrou, je o to těžší. Pro náš tým, který se většinu sezony trápí, je to velká vzpruha," těšilo obránce Senators Chrise Phillipse. Ottawa v zápase vstřelila dvě branky v oslabení, včetně vítězné, kterou zaznamenal po chybě Marka Židlického útočník Daniel Alfredsson.

Philadelphia - NY Islanders 5:1 (2:0, 0:0, 3:1).
Branky: 5. Giroux, 6. Hartnell, 50. Carle, 50. Asham, 51. Gagne - 47. Hilbert. Střely na branku: 34:39. Diváci: 19 789.
Los Angeles - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 27. Doughty, 60. D. Brown - 5. Penner (Hemský), 14. Horcoff (Hemský), rozhodující nájezd Gagner. Střely na branku: 41:21. Diváci: 18 118.
Toronto - Pittsburgh 6:2 (0:2, 1:0. 5:0)
Branky: 41. a 42. J. Blake, 33. Antropov, 48. Mitchell, 54. Ponikarovskij, 56. Stajan - 2. Cooke, 9. Thomas. Střely na branku: 41:27. Diváci: 19 365.
Carolina - Columbus 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)
Branky: 43. Umberger - 30. a 57. Huselius, 10. Commodore, 47. Seidenberg, 51. Malhotra (Hejda). Střely na branku: 27:20. Diváci: 18 680.
Tampa Bay - Washington 1:5 (0:3, 1:1, 0:1)
Branky: 30. Malone - 6. Sjomin, 14. Ovečkin, 20. Morrisonn, 26. M. Green, 54. Fehr. Brankář Michal Neuvirth odchytal celé utkání, inkasoval jeden gól z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 96,88 procenta. Střely na branku: 32:32. Diváci: 17 249.
Nashville - Boston 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 15., 33. a rozhodující nájezd Legwand - 34. Wheeler (Krejčí, Sobotka), 59. Chára. Střely na branku: 31:25. Diváci: 17 113.
Minnesota - Ottawa 3:5 (3:0, 0:3, 0:2)
Branky: 10. a 14. Nolan, 2. Bouchard - 33. Lee, 37. Vermette, 40. Phillips, 43. Alfredsson, 60. Heatley. Střely na branku: 29:22. Diváci: 18 568.
Chicago - Dallas 6:2 (1:0, 2:0, 3:2)
Branky: 25. a 32. Havlát, 14. Brouwer, 41. Toews, 43. Fraser, 60. Versteeg (Havlát) - 45. Brunnström, 55. Sutherby. Střely na branku: 36:18. Diváci: 22 704.
Phoenix - Calgary 5:7 (1:1, 1:4, 3:2)
Branky: 9. a 32. Winnik (na první Z. Michálek), 54. a 57. Tichonov, 46. Doan - 33. a 44. Lombardi, 15. Aucoin, 28. Langkow, 30. Sarich, 40. Glencross, 51. Nyström. Střely na branku: 37:45. Diváci: 16 981.