Washington - NY Islanders 0:4Stav série 1:4Ovečkin a spol. vypadli ze Stanley Cupu! Vrána zažil fiasko, Rittich nevydržel ani třetinu

Hokejisté Washingtonu končí ve Stanleyově poháru stejně jako loni už v prvním kole. Hvězdný Alexander Ovečkin a spol. se v pátém utkání série proti New Yorku Islanders střelecky vůbec neprosadili a po porážce 0:4 podlehli celkově v sérii 1:4. Ve druhém kole už je také Dallas, který i díky gólu Radka Faksy otočil šestý duel s Calgary z 0:3 na 7:3 a sérii ovládl 4:2.

Zklamaný kapitán Washingtonu Alexandr Ovečkin (druhý zleva) na střídačce během pátého duelu s New Yorkem Islanders.

Capitals se vrátil do sestavy Nicklas Bäckström, jenž byl mimo hru po hitu od Anderse Leea z úvodního duelu, ale ani on se neprosadil.

S hodně špatnou bilancí končí letošní play off český kanonýr Washingtonu Jakub Vrána, jenž si v celkem osmi duelech nadstavbové části (skupina o nasazení + play off) nepřipsal ani jeden bod a při pobytu na ledě zaznamenal zápornou hodnotu -7.

Odchovanec Letňan tak nebodoval v play off podruhé za sebou, loni vyšel naprázdno při sérii s Carolinou.

Útočník Washingtonu Alexandr Ovečkin podává ruku brankáři New Yorku Islanders Semjonu Varlamovovi po pátém duelu série.

Brankáři Islanders Semjonu Varlamovovi stačilo tentokrát k čistému kontu 21 zákroků. Dvakrát v dresu Newyorčanů skóroval Anthony Beauvillier. Josh Baily a Nick Leddy se trefili v závěru do prázdné branky při marném pokusu Capitals o zvrat při hře bez gólmana.

Český zadák Washingtonu Radko Gudas si připsal tři hity. Při jeho pobytu na ledě, který činil 16 minut a 48 sekund, gól nepadl.

Z postupu se na střídačce Islanders radoval trenér Barry Trotz, který před dvěma lety dovedl Washington k zisku Stanleyova poháru. Klub mu poté odmítl zvýšit plat, proto odešel do New Yorku, s nímž loni vyřadil v úvodním kole Pittsburgh 4:0 a tento rok si vyšlápl na dalšího favorita.

Islanders se pod taktovkou Trotze vypracovali v jeden z nejlépe bránících týmů soutěže, i v sérii s Washingtonem inkasovali pouze osm branek v pěti duelech.

Faksa rozhodl

Neuvěřitelný obrat se odehrál šestém zápase Západní konference. Dallas jako vůbec první tým v historii NHL prohrával v jednom zápase play o tři góly, aby následně zvítězil čtyřbrankovým rozdílem.

Calgary vedlo 3:0 už v sedmé minutě, jenže Dallas následně především díky čtyřem brankám Denise Gurjanova duel zcela otočil. Vítězný gól na 4:3 zařídil svojí letošní premiérovou trefou v play off v přesilovce Radek Faksa, jenž z brankoviště doklepl do sítě vyražený puk.

To už byl v bráně David Rittich, jenž si připsal nešťastnou premiéru v play off. Jedničku Cama Talbota nahradil ve čtvrté minutě druhé třetiny, jenže inkasoval tři góly z devíti střel a po přestávce jej znovu nahradil Talbot.

1. kolo play off NHL:
Východní konference (Toronto) - 5. zápas:
Washington - NY Islanders 0:4 (0:1, 0:1, 0:2)
Branky: 11. a 30. Beauvillier, 58. Leddy, 59. Josh Bailey. Střely na branku: 21:17. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Beauvillier, 2. Varlamov, 3. Josh Bailey (všichni NY Islanders). Konečný stav série: 1:4.
Západní konference (Edmonton) - 6. zápas:
Calgary - Dallas 3:7 (3:1, 0:5, 0:1)
Branky: 4. Mangiapane, 6. J. Gaudreau, 7. Andersson - 21., 24., 36. a 50. Gurjanov, 10. Heiskanen, 26. Faksa, 28. Pavelski. David Rittich za Calgary odchytal ve druhé třetině 16:35 minut a inkasoval 3 branky z 9 střel. Střely na branku: 41:24. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Gurjanov, 2. Heiskanen, 3. Pavelski (všichni Dallas). Konečný stav série: 2:4.