Neuvirth vychytal v nájezdech výhru Washingtonu

NEW YORK

Hokejový brankář Michal Neuvirth vychytal v úterním utkání NHL vítězství Washingtonu na ledě Toronta 3:2 po nájezdech. Český gólman si připsal devatenáct úspěšných zákroků a v závěrečném rozstřelu zneškodnil všechny čtyři penalty.

Brankář Washingtonu Michal Neuvirth se blýskl proti Torontu

O výhře Washingtonu rozhodl proměněným nájezdem Mike Knuble. Capitals se tak dva zápasy před koncem základní části vyhoupli do čela Východní konference, jelikož dosud vedoucí Philadelphia podlehla 2:5 Ottawě. Toronto naopak vzhledem k výhře Buffala 4:2 nad Tampou ztratilo i teoretickou naději na postup do play-off, kde bude chybět pošesté za sebou.

"Je škoda, že jsme se dostali do pozice, kdy jsme na konci už museli vyhrát všechny zápasy a dohánět soupeře před námi. Nepodařilo se nám to, ale udělali jsme pro to všechno a jsem hrdý na náš tým, jak v posledních týdnech o postup bojoval," prohlásil brankář Maple Leafs James Reimer, který měl hlavní podíl na tom, že Toronto od přestávky na Utkání hvězd vyhrálo 18 z 31 zápasů.

Výhra Buffala pohřbila naděje Toronta

Hráči Toronta během utkání sledovali i vývoj zápasu v Buffalu, jehož výhra definitivně pohřbívala jejich postupové naděje. "Dostávali jsme průběžné zprávy o vývoji skóre. V průběhu třetí třetiny to bylo 3:2, pak 4:2 a věděli jsme, že je po všem," posteskl si obránce Luke Schenn.

Porážka Tampy Bay v Buffalu naopak pomohla Washingtonu, který si počtvrté v řadě zajistil prvenství v Severovýchodní divizi a výhodu domácího prostředí pro první kolo play off. Radost z toho měl i Alexandr Ovečkin, který v utkání zaznamenal svůj jubilejní 300. gól v NHL. "Dát 300 gólů za šest let, to je velký výkon a musím za to poděkovat především skvělým spoluhráčům," prohlásil ruský kanonýr.

Sabres se výhrou nad Tampou posunuli na sedmé místo tabulky Východní konference a navýšili svůj náskok na devátou Carolinu na pět bodů. Hvězdou zápasu se stal Thomas Vanek, který vstřelil tři góly. Hattrick završil v poslední minutě a definitivně pojistil výhru svého týmu, který po gólu Vincenta Lecavaliera v 17. sekundě třetí třetiny hájil těsné jednobrankové vedení 3:2.

Montreal si pojisitil play-off

Účast ve vyřazovacích bojích si v úterý definitivně zajistili hokejisté Montrealu, kteří udolali Chicago 2:1 v prodloužení. Rozhodující gól vstřelil nováček P. K. Subban, kterého v nastaveném čase fauloval Jonathan Toews a mladý obránce pak po 41 sekundách sám přesilovku využil.

Joel Quenneville, kouč Chicaga, které si v tabulce Západní konference drží poslední osmou postupovou příčku, po utkání neskrýval rozčarování. Podle jeho názoru Subban faul Toewse nafilmoval. "Absolutně nesouhlasím s rozhodnutím rozhodčích a vyloučením Jonathana. Vůbec se soupeře nedotkl," zlobil se Quenneville.

Blackhawks mají po porážce už jen dvoubodový náskok na devátý Dallas, který porazil 3:0 Columbus. Oběma celkům zbývá sehrát ještě tři zápasy. Hlavním strůjcem úspěchu Stars byl brankář Kari Lehtonen, který zlikvidoval všech 23 střel a vychytal 17. čisté konto v kariéře.

Vítězný první gól vstřelil po pěti minutách úvodní třetiny Steve Ott. Jednobrankový náskok pak Dallas hájil až do 60. minuty, v níž přidali další góly do prázdné branky při power play soupeře Loui Eriksson a Brenden Morrow.

"Vždycky je skvělé, když udržíte nulu, ale v naší situaci je to dvojnásob cenné," uvedl Lehtonen. "Bylo to zásadní vítězství, o tom se nemusíme ani bavit. Stále žijeme, vyhráli jsme podruhé v řadě a věřím, že vyhrajeme i zbývající tři zápasy," prohlásil trenér Dallasu Marc Crawford.

Pavelec dostal dva góly

Účasti ve vyřazovacích bojích se výrazně přiblížili hokejisté Nashvillu, kteří rozstříleli Atlantu 6:3 a na čtvrtém místě Západní konference si udrželi před devátým Dallasem šestibodový náskok. Na jeden gól Predators přihrál Martin Erat, Ondřej Pavelec naskočil do branky Thrashers až ve 22. minutě za stavu 4:0 a z 11 střel inkasoval dva góly.

Nashville potřebuje k postupové jistotě získat jediný bod, pomůže mu i jakákoliv prohra Dallasu. "Nejde nám ale jen o play off. Rádi bychom si udrželi čtvrtou pozici, na kterou jsme se dnes dostali a měli v prvním kole play off domácí výhodu," poznamenal útočník Mike Fisher.

Buffalo - Tampa Bay 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 17., 29. a 60. Vanek, 34. Connolly - 14. Malone, 41. Lecavalier. Střely na branku: 24:25. Diváci: 18.690.
Toronto - Washington 2:3 po sam. n. (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 6. Kulemin, 22. Lupul - 12. Ovečkin, 33. Erskine, rozh. nájezd Knuble. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 21 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 90,5 procenta. Střely na branku: 21:41. Diváci: 19.509.
Pittsburgh - New Jersey 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 37. a 59. Dupuis (na první Z. Michálek), 18. J. Staal, 42. Kunitz - 36. Steckel, 45. Rolston (Eliáš). Střely na branku: 27:24. Diváci: 18.331.
Montreal - Chicago 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 27. Camalleri, 62. Subban - 31. P. Kane. Střely na branku: 35:43. Diváci: 21.273.
Edmonton - Vancouver 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 20. Jones, 58. Pääjärvi. Střely na branku: 22:26. Diváci: 16.839.
St. Louis - Colorado 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 15. Backes, 25. Shattenkirk, 60. McDonald - 17. Porter. Střely na branku: 29:27. Diváci: 19.150.
Nashville - Atlanta 6:3 (3:0, 1:0, 2:3)
Branky: 20. a 22. Tootoo (na první Erat), 20. a 43. S. Kosticyn, 6. Halischuk, 47. Fisher - 44. a 57. Wheeler, 58. Antropov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 38 minut, z 11 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 81,8 procenta. Střely na branku: 24:36. Diváci: 16.756.
Dallas - Columbus 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 6. Ott, 60. Eriksson, 60. Morrow. Střely na branku: 30:23. Diváci: 16.012.
Ottawa - Philadelphia 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 16. Foligno (Kuba), 39. Shannon (Kuba), 40. Butler, 49. Spezza, 59. M. Michálek - 4. a 36. M. Richards. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.397.