Michálek gólem a asistencí v 60. minutě zařídil výhru Ottawy, Philadelphia prohrála

OTTAWA

Nevídaný obrat se povedl hokejistům Ottawy v sobotním utkání NHL s Columbusem. Hosty dělilo necelých 40 sekund od premiérového vítězství v sezoně, domácí však dvěma góly v poslední minutě třetí třetiny otočili skóre z 2:3 na 4:3. V obou brankách měl prsty český útočník Milan Michálek. Podruhé za sebou prohrála Philadelphia, doma nestačila na St. Louis 2:4. Jaromír Jágr si kanadský bod nepřipsal, Jakub Voráček zaznamenal asistenci.

Milan Michálek z Ottawy (uprostřed) se raduje ze svého vítězného gólu proti Columbusu.

Nejprve 36 sekund před závěrečnou sirénou asistoval u vyrovnávacího gólu Jasona Spezzy, v čase 59:55 pak v přesilové hře vsítil vítězný gól a byl vyhlášen první hvězdou večera. Skóre zápasu otevřel obránce Ottawy Filip Kuba, na dva góly Columbusu přihrál Václav Prospal.

Porážka byla pro Columbus o to bolestnější, že získal dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny výhodu přesilové hry. Po minutě se však kvůli podražení Krise Russella poměr sil na ledě vyrovnal, Senators odvolali brankáře a při hře pět na čtyři vyrovnali. V závěru pak dokázali bleskově využít i zkrácenou přesilovku, když Michálek před brankou tečoval střelu Sergeje Gončara od modré čáry.

"Byl to skvělý zápas," konstatoval Gončar. "Vypadá to, že začínáme hrát čím dál lépe a co je nejdůležitější, získáváme body," řekl ruský obránce, jehož tým poprvé v sezóně vyhrál dvakrát v řadě a v osmém utkání si připsal třetí vítězství. Velkou zásluhu na tom má Michálek, který dal šestý gól a s 10 body si drží pozici nejproduktivnějšího Čecha v NHL

Washington s Vokounem deklasoval Detroit

Hokejisté Washingtonu s brankářem Tomášem Vokounem zůstávají jediným neporaženým týmem v sezóně. Očekávaný souboj s Detroitem, který dosud rovněž nepoznal hořkost porážky, proměnili v jednoznačnou záležitost a rozstříleli Red Wings 7:1.

Lví podíl na vysokém vítězství měl obránce Mike Green, který vstřelil dva góly a na další dva přihrál. Druhou hvězdou zápasu byl vyhlášen Tomáš Vokoun, který zneškodnil 32 střel a dovedl Capitals k sedmé výhře v řadě. Sám Vokoun má na kontě šest vítězství, první duel sezony vychytal jeho momentálně zraněný český parťák Michal Neuvirth.

Kanonádu odstartoval Green povedenou ranou v přesilové hře šest minut před koncem první třetiny, o minutu později zvýšil na 2:0 Marcus Johansson a v 25. minutě přidal třetí branku opět v přesilové hře Green. Niklas Kronwall sice v polovině utkání rovněž v početní výhodě snížil, osm sekund před koncem druhé třetiny však po zaváhání brankáře Tye Conklina vrátil domácím tříbrankový náskok Mathieu Perreault a třetí třetinu pak Capitals proměnili v exhibici.

Kouč Vokouna chválil

I když to na první pohled nevypadá, velkou zásluhu na triumfu měl i Vokoun, který tým ještě za nerozhodnutého stavu několikrát podržel. "Upřímně, párkrát jsem měl štěstí," řekl skromně český gólman. "Detroit má velmi dobrý tým, s vynikajícími bruslaři, kteří umí v pravý čas vyvinout tlak. Byl to mnohem vyrovnanější zápas, než jak vypadá skóre," dodal.

Trenér poražených Mike Babcock označil výkon brankářů za jeden z rozhodujících faktorů. "Vokoun předvedl několik skvělých zákroků a spoluhráčům hodně pomohl, zatímco náš gólman neměl svůj den," řekl na adresu Conklina, jenž inkasoval sedm gólů z 25 střel. "Zápas rozhodli brankáři," připojil Babcockův protějšek Bruce Boudreau. "Výsledek 7:1 určitě neodpovídá dění na ledě. Prvních deset minut jsem jen stál na střídačce a říkal si, jak skvělý má Detroit tým," doplnil kouč Capitals.

Smolný večer Pavelce

Smolný večer má naopak za sebou další český brankář Ondřej Pavelec z Winnipegu. V duelu s Carolinou inkasoval během úvodních sedmi minut dva góly z pěti střel a kouč Claude Noel ho vystřídal. Náhradník Chris Mason ve zbytku utkání zlikvidoval 18 z 19 střel a dovedl Jets k vítězství 5:3.

"Musel jsem to udělat. Vím, že to bylo hodně brzy, ale musíte se řídit instinktem. Mason pak odchytal skvělý zápas, ukázal, že je velký bojovník a odvedl opravdu výbornou práci," prohlásil Noel. "Je těžké jít na led v takhle rozehraném zápase, ale takový už je náš úděl," poznamenal Mason.

Zdaleka nejlepší formu mezi gólmany v NHL má Jonathan Quick z Los Angeles, který dovedl Kings k nejtěsnější výhře 1:0 proti Dallasu a vychytal třetí čisté konto v řadě. Neinkasoval už 188 minut a 10 sekund a překonal klubový rekord, který od roku 1975 držel Rogie Vachon, jehož neprůstřelnost trvala 184 minut a 55 sekund.

Quick naposledy inkasoval před týdnem v duelu s Philadelphií. Pak vychytal St. Louis, Phoenix a nyní Dallas. Posledním gólmanem, jenž si v NHL připsal tři nuly po sobě, byl před třemi lety Steve Mason.

"Je to příjemný pocit vychytat znovu nulu, ale v konečném výsledku je to pořád jen jedno vítězství," řekl tradičně skromný Quick, který během pěti sezón v NHL zaznamenal 17 čistých kont. "Samozřejmě se cítím dobře, ale hodně mi pomáhají spoluhráči, kteří před brankou odvádějí skvělou práci a chytání mi usnadňují. Sezona je dlouhá, musíme se pokusit současnou formu co nejvíc využít," dodal Quick.

Jediný gól zápasu vstřelil pět minut před koncem třetí třetiny Jack Johnson, když překonal Andrewa Raycrofta tvrdou ranou nad pravé rameno. "Tu střelu jsem přes skrumáž těl vůbec neviděl," poznamenal Raycroft. "Je to škoda. Sehráli jsme skvělý zápas, byli jsme lepší, trefili jsme několikrát tyčku a minuli pár dobrých dorážek. Měli jsme víc šancí, ale neměli jsme tolik štěstí," posteskl si brankář Dallasu

Jágr dál čeká na první gól

Svůj první gól v sezoně vstřelil obránce Pavel Kubina a pomohl jím k výhře Tampy Bay nad Buffalem 3:0. Naopak třetí letošní trefa Patrika Eliáše neodvrátila porážku New Jersey 1:4 s Pittsburghem. Na svůj první gól stále čeká Jaromír Jágr, jehož Philadelphia podlehla St. Louis 2:4.

Calgary - Nashville 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 23. Bergfors, 55. S. Kosticyn. Střely na branku: 33:14. Diváci: 19 289.
Vancouver - Minnesota 3:2 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 37. D. Sedin, 43. Hansen, 65. Salo - 9. Setoguchi (Židlický), 39. Brodziak. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18 860.
Boston - San Jose 2:4 (0:1, 0:1, 2:2)
Branky: 43. Lucic, 44. Seguin - 2. Pavelski, 29. Couture (Havlát), 49. Ferriero, 60. Marleau. Střely na branku: 39:30. Diváci: 17 545.
Montreal - Toronto 4:5 v prodl. (1:1, 1:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 2. a 50. Moen, 21. A. Kosticyn, 42. Cammalleri (Plekanec) - 8. Steckel, 22. Kessel, 25. Phaneuf, 54. Kuljomin, 62. Grabovskij. Střely na branku: 28:27. Diváci: 21 273.
Ottawa - Columbus 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
Branky: 7. Kuba, 32. Z. Smith, 60. Spezza (M. Michálek), 60. M. Michálek - 14. A. Johnson (Prospal), 21. Russell, 50. Nash (Prospal). Střely na branku: 27:21. Diváci: 18 867.
Philadelphia - St. Louis 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky: 21. Briere, 54. Carle (Voráček) - 2. Huskins, 11. Oshie (R. Polák), 36. Colaiacovo, 55. D'Agostini. Střely na branku: 36:25. Diváci: 19 593.
Los Angeles - Dallas 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 56. J. Johnson. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18 118.
Washington - Detroit 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)
Branky: 15. a 25. Green, 40. a 52. Perreault, 16. Johansson, 49. Ward, 58. Bäckström - 32. Kronwall. Tomáš Vokoun odchytal za Washington celý zápas, z 33 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 97 procent. Střely na branku: 25:33. Diváci: 18.506.
Winnipeg - Carolina 5:3 (2:2, 3:0, 0:1)
Branky: 13. Burmistrov, 20. Wellwood, 25. Slater, 27. Ladd, 28. E. Kane - 5. J. Jokinen, 7. Skinner, 49. T. Ruutu. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 7 minut, z 5 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 60 procent. Střely na branku: 24:24. Diváci: 15.004.
Tampa Bay - Buffalo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky: 25. Kubina, 49. St. Louis, 59. Hedman. Střely na branku: 26:21. Diváci: 19 204.
Florida - NY Islanders 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky: 15. Versteeg, 34. Bradley, 45. Kennedy, 60. Matthias (Fleischmann) - 2. Streit, 35. Tavares. Střely na branku: 33:28. Diváci: 15 411.
Chicago - Colorado 4:5 po sam. nájezdech (0:1, 2:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 21. Frolík, 40. Toews, 45. Mayers, 55. Marián Hossa - 34. a 59. Landeskog, 17. Stastny, 28. Jones (Hejduk), rozh. nájezd Lindström. Střely na branku: 38:24. Diváci: 21 328.
Edmonton - NY Rangers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 31. Nugent-Hopkins, 45. Potter. Střely na branku: 27:19. Diváci: 16 839.
Pittsburgh - New Jersey 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)
Branky: 7. a 45. J. Staal, 44. Kunitz, 50. Neal (Z. Michálek) - 42. Eliáš. Střely na branku: 29:24. Diváci: 18 535.