Vokoun vychytal výhru Washingtonu, stačilo mu k tomu jedenáct zákroků

Český brankář Tomáš Vokoun vychytal v úterním utkání NHL výhru Washingtonu nad Anaheimem 5:4 a přerušil tak sérii dvou porážek Capitals. Stačilo mu k tomu krýt pouhých jedenáct střel Kačerů z patnácti.

Tomáš Vokoun kryje pokus o střelu Bobbyho Ryana.

Přitom to dlouho vypadalo, že si z hlavního města USA odveze Anaheim dva body. Domácí i kvůli dvěma gólům Teemu Selänneho prohrávali v polovině zápasu už 0:3 a ještě deset minut před koncem třetí třetiny svítil na ukazateli skóre stav 2:4.

V 52. minutě však snížil Troy Brouwer a pak přišly velké chvíle Nicklase Bäckströma. Švédský útočník nejprve při power play vyrovnal a v třetí minutě nastavení rozhodl o výhře Capitals.

Nicklas Bäckström střílí v letu gól Kačerům.foto: ČTK/AP/Nick Wass

"Kdybychom za stavu 0:3 dostali ještě jeden gól, asi by bylo po zápase. Ale my se naopak dokázali vzchopit, a to ukazuje sílu tohoto mužstva. Když jsme pak snížili na 3:4, přestože to bylo s velkým štěstím, hodně to hráče nakoplo. Cítil jsem, že se nám pak určitě podaří vyrovnat. A věřili tomu i hráči," prohlásil trenér Washingtonu Bruce Boudreau.

Přestože měl Vokoun sotva sedmdesátiprocentní úspěšnost zásahů, ani jedna ze čtyř branek nešla podle komentářů na jeho vrub. Naopak jeho protějšek Jonas Hiller, který si připsal 35 zákroků, si mohl vyčítat tři laciné góly. A trenér Randy Carlyle ho po utkání nešetřil. "Je placený za chytání puků. To je celé," naznačil Carlyle.

Kritice ale podrobil celý tým. "Nechápu, jak jsme tento zápas mohli ztratit. Na začátku jsme hráli tak dobře, ale pak jsme zahájili sebedestrukci. Washington má ofenzivně laděný tým, který dokáže proměnit své šance. Zatlačili nás do defenzivy a my jsme se s tím nedokázali vypořádat," posteskl si Carlyle.

Boston se konečně dočkal

Po třech prohrách za sebou se dočkali vítězství obhájci Stanleyova poháru z Bostonu, kteří porazili 5:3 Ottawu a po šesti zápasech tak ukončili vítěznou šňůru Senators. Bruins rozhodli zápas na přelomu 47. a 48. minuty, kdy dvěma góly v rozmezí 37 sekund zlomili nerozhodný stav 3:3.

"Myslím, že jsme dnes podali nejkonzistentnější výkon od začátku sezóny," prohlásil Chris Kelly, jeden z pěti střelců Medvědů. "Samozřejmě bychom v některých pasážích ještě mohli hrát lépe, ale myslím, že jsme dnes sehráli opravdu povedený zápas," dodal Kelly.

Michálek se dále trápí

Už podruhé vyšel v utkání bodově naprázdno nejproduktivnější český hráč v NHL Milan Michálek, navíc byl na ledě u dvou inkasovaných gólů Ottawy. Na bostonské straně se zase neprosadil David Krejčí, který v osmi zápasech zaznamenal jediný gól.

Naopak už v třetím utkání za sebou bodoval Jiří Tlustý, který jednou asistencí přispěl k vítězství Caroliny nad Tampou Bay 4:2. Hlavními strůjci vítězství Hurricanes byli Chad LaRose a Jeff Skinner, kteří dali po dvou gólech. Skinner, držitel Calder Trophy pro nejlepšího nováčka uplynulé sezóny, vstřelil už šest gólů a s 12 body je nejproduktivnějším hráčem týmu.

Detroit se dál potápí

Už pátou porážku v řadě utrpěli hokejisté Detroitu, kteří podlehli na domácím ledě Minnesotě 1:2 v prodloužení. Red Wings předtím vyhráli pět úvodních zápasů sezóny, 22. října však schytali debakl 1:7 od Washingtonu a od té doby prohrávají jeden zápas za druhým.

V duelu s Minnesotou přitom od 7. minuty dlouho hájili nejtěsnější náskok. Šedesát sekund před třetí sirénou však vyrovnal na 1:1 Mikko Koivu a v druhé minutě nastavení zařídil pro Divočáky bod navíc v přesilové hře Devin Setoguchi.

Výsledky NHL:
Boston - Ottawa 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Branky: 8. Lucic, 25. Bergeron, 39. Kelly, 47. Boychuk, 48. Paille - 6. Foligno, 8. Da Costa, 46. Cowen. Střely na branku: 41:26. Diváci: 17.565.
Carolina - Tampa Bay 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 19. a 56. Larose (na druhou Tlustý), 21. a 31. Skinner - 16. Purcell, 55. Connolly. Střely na branku: 31:30. Diváci: 13.374.
Calgary - Vancouver 1:5 (0:3, 0:2, 1:0)
Branky: 60. Tanguay - 8. Higgins, 14. Burrows, 20. D. Sedin, 24. Hodgson, 32. Edler. Střely na branku: 29:21. Diváci: 19.289.
Detroit - Minnesota 1:2 v prodl. (1:0, 0:0, 0:1 - 0:1)
Branky: 7. Lidström - 60. M. Koivu, 62. Setoguchi. Střely na branku: 37:27. Diváci: 20.066.
Washington - Anaheim 5:4 v prodl. (0:2, 2:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 60. a 63. Bäckström, 34. Ward, 37. Wideman, 52. Brouwer - 14. a 29. Selänne, 10. S. Koivu, 50. Perry. Tomáš Vokoun odchytal za Washington 59 minut, z 15 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 73,3 procenta. Střely na branku: 40:15. Diváci: 18.506.