Eliáš v nájezdech překonal Neuvirtha a pomohl New Jersey k výhře

Hokejový útočník Patrik Eliáš se v pátečním utkání NHL podílel jednou asistencí a gólem v penaltovém rozstřelu na výhře New Jersey nad Washingtonem 4:3 po samostatných nájezdech. Ďáblové vedli po dvou třetinách už 3:0, Capitals se ale v třetí části podařilo manko smazat, když se v závěrečných sedmi minutách dvakrát trefil Jason Chimera. V nájezdech však přece jenom získali domácí hráči kýžený druhý bod navíc.

Útočník hokejistů New Jersey Patrik Eliáš

Michala Neuvirtha v brance Washingtonu ze tří pokusů překonali dvakrát - vedle Eliáše ještě Ilja Kovalčuk, zatímco na druhé straně Martin Brodeur zlikvidoval nájezdy Nicklase Bäckströma i Alexandra Ovečkina.

Devils tak vylepšili svou bilanci v samostatných nájezdech v letošní sezoně na 8 výher a 1 prohru. "Udělali jsme si ten zápas zbytečně zajímavější. Ale podali jsme slušný výkon a odměnou je pro nás vítězství. Naštěstí máme před sebou více než 40 zápasů, v nichž můžeme ještě nějaké věci vyladit," prohlásil trenér Peter DeBoer.

Alarmující pro něho musí být především výkony mužstva v třetí třetině. Od začátku sezony v ní mají nelichotivé skóre 25:45. "Už se nám stalo poněkolikáté, že jsme třetí třetinu nezvládli. A pokaždé je to stejné: jsme příliš pasivní, bojíme se hrát a jen se zbavujeme puků," poznamenal k tomu Patrik Eliáš.

Český útočník proměnil čtvrtý ze šesti nájezdů v letošní sezoně, Kovalčuk má bilanci ještě lepší - ze sedmi pokusů skóroval šestkrát. A Brodeur zatím zlikvidoval všech šest penalt, kterým musel čelit.

Jeho protějšek Michal Neuvirth byl po utkání nezvykle kritický. "Nevím, jestli dnes všichni odvedli stoprocentní výkon," prohlásil český brankář, který počtvrté za sebou dostal přednost před svým zkušenějším krajanem Tomášem Vokounem. "Myslím, že jsme hráli dobře jenom 20 minut, a to je málo na to, abyste vyhráli zápas v NHL," dodal Neuvirth.

Gólman Washingtonu Michal Neuvirthfoto: Reuters/Shannon Stapleton

Předčasnou vánoční nadílku obstarali pro své fanoušky hokejisté Bostonu, kteří rozstříleli Floridu 8:0 a připsali si šesté vítězství v řadě. U jednoho gólu asistoval David Krejčí, jeho kolega Brad Marchand zaznamenal premiérový hattrick v NHL a na další dvě branky přihrál.

Bruins tak vyhráli 20 z posledních 23 zápasů a vyhoupli se už na první příčku v tabulce Východní konference. Přeskočili dosud vedoucí Philadelphii, která prohrála 2:4 na ledě New Yorku Rangers.

"Cítíme se teď výborně, sebevědomí máme na rozdávání. Ale opakuji už poněkolikáté, nesmíme podlehnout uspokojení. Dnes jsme si na to dali pozor, byl to poslední zápas před Vánocemi a jsme rádi, že jsme ho zvládli. Teď si můžeme trochu odpočinout a už se těšíme na druhou polovinu sezony," uvedl útočník Bostonu Patrice Bergeron.

Porážkou skončil návrat Jaromíra Jágra po více než třech letech do Madison Square Garden. Naposledy zde ještě v dresu Rangers nastoupil v květnu 2008. Když zde letos v listopadu hráli Flyers poprvé, český útočník marodil a domácí vyhráli 2:0. Tentokrát se radovali z vítězství 4:2.

Hlavním strůjcem úspěchu byl opět brankář Henrik Lundqvist, jenž zaznamenal 28 zákroků a zámořští novináři ho vyhlásili první hvězdou zápasu. Dvakrát na něm ztroskotal i Jágr, jemuž švédský gólman zlikvidoval stoprocentní šanci, když se před ním v polovině druhé třetiny objevil zcela sám, o pár minut později vyrazil i střelu z oblíbené Jágrovy palebné pozice v pravém kruhu pro vhazování.

Hokejista New York Rangers Marian Gaborik  foto: Paul J. Bereswill

Naopak se v dresu domácích prosadil slovenský útočník Marián Gáborík, který na začátku třetí třetiny zvyšoval na 3:0. Gáborík vstřelil svůj 21. gól v sezoně a udržel si první příčku v pořadí střelců celé NHL.

I díky němu tak Rangers vyhráli tento týden všechny tři zápasy proti divizním rivalům - kromě Philadelphie porazili i New York Islanders a New Jersey. "Máme za sebou fantastický víkend a teď si můžeme užít Vánoce," těšil se brankář Lundqvist.

Svůj třetí gól v letošní sezoně vstřelil obránce Filip Kuba a pomohl tak Ottawě k zisku bodu za prohru 1:2 v prodloužení na ledě Caroliny. Úplně stejně dopadl i Pavel Kubina, který vstřelil jediný gól Tampy Bay při prohře 1:2 v prodloužení v Coloradu.

Z vítězství se neradoval ani brankář Ondřej Pavelec, jehož Winnipeg podlehl 1:4 Pittsburghu. Zápas rozhodli Penguins na začátku třetí třetiny, kdy během pěti minut vstřelili tři góly.

Boston - Florida 8:0 (4:0, 2:0, 2:0)
Branky: 6., 42. a 51. Marchand, 14. Lucic, 19. Pouliot, 20. Seidenberg, 24. Campbell, 36. Bergeron (Krejčí). Střely na branku: 35:30. Diváci: 17.565.
New Jersey - Washington 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 3:0, 0:3 - 0:0)
Branky: 23. a rozh. nájezd Kovalčuk (na první Eliáš), 25. Urbom, 31. Henrique - 53. a 59. Chimera, 44. Laich. Michal Neuvirth odchytal za Washington celý zápas, z 28 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Střely na branku: 28:25. Diváci: 14.043.
NY Islanders - Toronto 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)
Branky: 16. Okposo, 21. Nielsen, 51. Tavares - 2. MacArthur, 5. Kadri, 12. Gunnarsson, 29. Crabb, 60. Lupul. Střely na branku: 33:27. Diváci: 12.432.
NY Rangers - Philadelphia 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)
Branky: 31. Stepan, 36. Fedotěnko, 42. Gáborík, 55. Callahan - 51. Meszároš, 58. Van Riemsdyk. Střely na branku: 24:30. Diváci: 18.200.
Carolina - Ottawa 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 3. Nodl, 62. T. Ruutu - 18. Kuba. Střely na branku: 38:23. Diváci: 14.556.
San Jose - Los Angeles 2:1 po sam. nájezdech (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 28. Couture, rozh. nájezd Clowe - 39. M. Richards. Střely na branku: 35:29. Diváci: 17.562.
Dallas - Nashville 6:3 (3:0, 1:2, 2:1)
Branky: 10. Fiddler (Dvořák), 11. Eriksson, 13. Ott, 35. Ribeiro, 46. Benn, 58. Ryder - 29. Halischuk, 32. Erat, 45. Legwand. Střely na branku: 29:37. Diváci: 15.245.
Colorado - Tampa Bay 2:1 v prodl. (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 31. O'Reilly (Hejduk), 64. Duchene - 19. Kubina. Střely na branku: 29:30. Diváci: 16.165.
Phoenix - St. Louis 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)
Branky: 28. Doan (Rozsíval), 54. Yandle - 28. Steen, 39. D'Agostini, 42. Arnott. Střely na branku: 26:18. Diváci: 12.650.
Vancouver - Calgary 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky: 57. Hamhuis - 43. Glencross, 55. Bäcklund, 60. O. Jokinen. Střely na branku: 30:31. Diváci: 18.890.
Winnipeg - Pittsburgh 1:4 (0:1, 1:0, 0:3)
Branky: 30. Burmistrov - 14. Vitale, 41. Neal, 45. J. Staal, 45. Dupuis. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 39 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 89,7 procenta. Střely na branku: 19:39. Diváci: 15.004.