Edmonton - Seattle 6:0Nováček NHL utrpěl v přípravě debakl, Hertl nabíjel i pálil

Dva dny po premiérové výhře 5:3 nad Vancouverem hokejisté týmu Seattle Kraken tvrdě narazili. Nováček NHL v dalším přípravném utkání před startem soutěže utrpěl výprask na ledě Edmontonu 0:6! Hvězdný útočník Oilers Connor McDavid se na něm podílel gólem a dvěma asistencemi, jednu finální přihrávku si připsal i Leon Draisaitl. Gólem a asistencí se blýskl český útočník Tomáš Hertl ze San Jose, Žraloci ale prohráli s Los Angeles Kings 3:4. Úřadující šampioni NHL z Tampy i s českými obránci Janem Ruttou a Andrejem Šustrem v sestavě se museli sklonit před Carolinou (1:3).

Kanonýr Oilers Leon Draisaitl v souboji s obráncem Jamiem Oleksiakem ze Seattlu.

Hertl jako jediný z českých hráčů v úterních přípravných zápasech před startem NHL bodoval, z českých brankářů zasáhl do hry jen Pavel Francouz, který odchytal za Colorado první polovinu zápasu s Vegas a inkasoval při porážce 3:4 dvakrát z šestnácti střel.

San Jose nabralo rozhodující manko v rozmezí 40. až 42. minuty, kdy Los Angeles uteklo třemi góly z vyrovnaného stavu na 4:1. Poté Hertl asistoval u branky Brenta Burnse a při hře bez brankáře vstřelil 41 sekund před koncem kontaktní gól.

Český centr San Jose Tomáš Hertl právě překonal brankáře Los Angeles Kings Garreta Sparkse.

Francouz si v minulé zkrácené sezoně nepřipsal v NHL ani jeden start. Ze hry jej vyřadilo zranění kyčle, kvůli čemuž podstoupil i operaci. Návrat mu ztížil Patrick Brown, jenž ho překonal v čase 2:07 z dorážky a otevřel skóre. Po vyrovnání Colorada vrátil Vegas vedení v přesilové hře Nicolas Hague střelou z pravého kruhu k bližší tyči, zatímco měl český gólman zakrytý výhled.

Francouz vystřídal v polovině zápasu za stavu 1:2 a Colorado na přelomu druhé a třetí třetiny otočilo stav, ale v 47. minutě vyrovnal Alex Pietrangelo a v čase 55:50 rozhodl Jonathan Marchessault. Na straně vítězů proseděl celé utkání na střídačce český brankář Jiří Patera.

Útočník Tomáš Nosek odehrál první zápas v dresu Bostonu, s kterým podepsal jako volný hráč dvouletou smlouvu a po čtyřech sezonách opustil Vegas. V premiéře byl aktivní a za dvacet minut, které strávil na ledě, vypálil sedm střel, nejvíce ze všech aktérů. Jeho snaha ale vyšla naprázdno, připsal si jen dva záporné body a Bruins podlehli New Yorku Rangers 2:3. Z českých hráčů nastoupil v utkání ještě Libor Hájek, který na straně vítězů odehrál 18:51 minuty a zaznamenal jeden kladný bod.

V prvním přípravném utkání Tampy Bay dostal prostor v obraně Andrej Šustr, který po dvou sezonách v KHL podepsal v létě s obhájci Stanleyova poháru dvoucestnou smlouvu. Účastník posledního mistrovství světa si v boji o místo v hlavním týmu, kde působil v letech 2013 až 2018, připsal za necelých devatenáct minut jeden kladný bod při prohře na ledě Caroliny 1:3.

V zadních řadách Tampy Bay hrál i Jan Rutta, který patřil k nejvytíženějším hráčům týmu. Během 21 minut a 42 sekund zblokoval dvě střely, jednou vypálil, obdržel jeden menší trest a byl na ledě u jednoho inkasovaného gólu.

Ve zbývajících utkáních Philadelphia - NY Islanders (2:3 v prodloužení), Columbus - Buffalo (4:5 po nájezdech) a Edmonton - Seattle nenastoupili žádní čeští hráči.

Výsledky přípravných zápasů před NHL:
Philadelphia - New York Islanders 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky: 26. Zamula, 55. Suško - 29. Pelech, 47. Dobson, 61. Beauvillier.
New York Rangers - Boston 3:2 (0:0, 3:2, 0:0)
Branky: 24. Bitetto, 28. Kakko, 39. Panarin - 29. Studnicka, 36. Vaakanainen.
Columbus - Buffalo 4:5 po sam. nájezdech (2:1, 2:0, 0:3 - 0:0)
Branky: 6. a 10. Bjorkstrand, 21. Gavrikov, 37. Bean - 12. Ruotsalainen, 43. Mersch, 58. Peterka, 60. Weissbach, rozhodující sam. nájezd J. Quinn.
Carolina - Tampa Bay 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky: 10. Kotkaniemi, 18. T. Teräväinen, 23. Drury - 24. Barre-Boulet.
Edmonton - Seattle 6:0 (3:0, 2:0, 1:0)
Branky: 36. a 43. Perlini, 6. Nurse, 13. Puljujärvi, 17. Hyman, 39. McDavid.
Vegas - Colorado 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
Branky: 3. P. Brown, 16. Hague, 48. Pietrangelo, 56. Marchessault - 11. Olausson, 39. Byram, 47. J. Johnson. Pavel Francouz odchytal za Colorado první polovinu zápasu, inkasoval dvě branky z 16 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta.
San Jose - Los Angeles 3:4 (1:0, 0:3, 2:1)
Branky: 14. Meier, 46. Burns (Hertl), 60. Hertl - 26. Spence, 40. Clague, 40. Wagner, 42. Andersson.