Pittsburgh - NY Islanders 2:0Vokoun znovu exceloval! Druhou nulou v řadě přispěl k rekordu Penguins

New York

Vedoucí tým NHL Pittsburgh Penguins přehrál NY Islanders 2:0 a připsal si už 15. výhru za sebou. Druhou vychytanou nulou po sobě vítězství podpořil český brankář Tomáš Vokoun, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Vedle toho pomohl Vokoun překonat rekord Penguins v počtu minut bez obdržené branky a vylepšil svůj osobní. Klub z Pensylvánie ale přišel o kapitána Sidneyho Crosbyho, který dostal pukem do obličeje a v první třetině z utkání odstoupil.

Vokoun vychytal druhou nulu v řadě.

Útočníka Crosbyho, jenž v předchozích dvou sezónách vynechal velkou porci zápasů kvůli otřesu mozku, trefila do úst tečovaná střela Brookse Orpika. Nejproduktivnější hráč NHL zůstal ležet na ledě a poté s ručníkem u pusy opustil za pomoci masérů kluziště.

„Sid dostal pukem do zubů a o několik přišel. Podrobí se operaci úst," uvedl na webu Pittsburgu trenér Dan Bylsma. Jak dlouho či zda vůbec bude Crosby chybět, kouč neuvedl.

Pittsburgh zvládl třetí zápas bez inkasované branky za sebou a na všech třech nulách se podílel Vokoun. Šestatřicetiletý český gólman dokončil třetí třetinu úterního utkání proti Montrealu po zranění Marka-Andre Fleuryho a následně vychytal čisté konto proti Winnipegu a nyní proti Islanders.

Dalším čistým kontem k rekordu

Penguins už nedostali gól 208 minut a 24 sekund, což je klubový rekord. Vokoun prožívá svou nejdelší šňůru bez inkasované branky v kariéře (162:42) a zároveň stanovil nový rekord pro gólmany Pittsburghu.

Vítězný debut v dresu Penguins prožil bývalý kapitán Calgary Jarome Iginla, jenž byl do Pittsburghu vyměněn ve čtvrtek. Do statistik se nezapsal, nicméně Pittsburgh i tak dosáhl na patnácté vítězství a od vyrovnání absolutního rekordu NHL, jehož v sezóně 1992/93 dosáhl tehdejší tým Penguins, mu chybějí dvě výhry.

Šmídova první branka v sezóně

Hokejový obránce Ladislav Šmíd přispěl v sobotním utkání NHL svým prvním letošním gólem a asistencí k výhře Edmontonu 4:0 nad Vancouverem. Defenzivně laděný obránce produktivním večerem zdvojnásobil svůj letošní počet získaných bodů, neboť před startem utkání měl na svém kontě jen dvě přihrávky.

Šmíd dal druhý gól týmu, když z vrcholu levého kruhu propálil vše, co mu stálo v cestě.Ostatní branky Oilers vstřelil Taylor Hall, který zkompletoval hattrick už po necelých osmi minutách hry a třetím gólem v utkání zvyšoval na 4:0. Jedenadvacetiletý útočník tím překonal klubový rekord, který držel legendární Wayne Gretzky, v nejrychleji vstřeleném hattricku od začátku zápasu

„Kdykoliv vylepšíte jeden z rekordů, které vytvořil The Great One, je to obrovská pocta. Je to mimořádný okamžik, na který nikdy nezapomenu," řekl Hall. Oilers rovněž měnili klubové rekordy v nejrychleji vstřelených třech gólech od zahájení zápasu. Stihli to za 2:43 minuty, když proměnili první tři střely.

„Byl to elektrizující úvod. Hráli jsme s obrovským sebevědomím," dodal Hall, největší hvězda zápasu. „Zaslouží si uznání. Vlétli do nás, byli velmi pohybliví a rychlí, s čímž měla naše obrana velké potíže. Nenašli jsme na jejich hru odpověď, zejména proti jejich elitní lajně," uznal trenér Vancouveru Alain Vigneault, jehož svěřenci propadli i v útoku. Druhou nulu v sezóně si tak připsal Devan Dubnyk, jenž kryl 23 střel.

Pavelec po dvou výhrách padl, Hejduk nedohrál

Český gólman Ondřej Pavelec i přes 25 úspěšných zásahů nezabránil domácí porážce Winnipegu 1:3 s Carolinou. Kladenský odchovanec inkasoval dvakrát v úvodních deseti minutách, třetí gól dostal na začátku třetí třetiny, kterým hosté reagovali na snížení Jets. „Musíme zlepšit hru v našem obranném pásmu," nabádal Pavelec. „Oni hráli dobře jako tým a k tomu je podržel brankář (Peters)," dodal.

Defenzivní práce českého obránce Jana Hejdy byla oceněna titulem třetí hvězda utkání. Bývalý slávistický hráč zblokoval šest střel soupeře a i díky němu Colorado v čele s brankářem Semjonem Varlamovem neinkasovalo a Nashville udolalo 1:0 v prodloužení. Jediný gól dal obránce Tyson Barrie. Utkání ale nedohrál Milan Hejduk, který po čtyřech střídáních odstoupil kvůli potížím s ramenem.

Voráček přihrával na vítězný gól

Jakub Voráček si připsal asistenci u vítězné branky Philadelphie, která doma udolala Boston 3:1. Stejným dílem pomohl i Tomáš Fleischmann Floridě k výhře 3:2 v prodloužení nad New Jersey. Hokejisté San Jose dvakrát srovnali jednogólový náskok Phoenixu a soupeře nakonec udolali 3:2 po nájezdech. V dresu poražených Coyotes jednou skóroval Radim Vrbata, který ale v rozstřelu ve druhé sérii neuspěl.

Hokejisté Montrealu i díky brance Tomáše Plekance porazili NY Rangers 3:0. Kanadský tým nasměřoval k výhře už po 47 sekundách Michael Ryder. Náskok zvýšil v závěru první třetiny Plekanec, který střelou z pravého kruhu úspěšně dokončil přečíslení dva na jednoho. V polovině utkání přidal třetí gól Brendan Gallagher.

Hlavní hrdinou byl ovšem gólman Carey Price, který zlikvidoval všech 34 střel soupeře. „Byl to pravděpodobně jeho nejlepší výkon, co jsem od něho viděl. Samozřejmě jsme se mu snažili pomáhat, blokovali jsme střely, nenechali je dorážet, ale předvedl řadu skvělých zákroků, za které si zaslouží pochvalu," uvedl útočník Montrealu Brandon Prust.

Rangers hluboko pod hranicí očekávání

Naopak Rangers, kteří měli před sezónou největší ambice, tápou. Podruhé za sebou nedali ani gól, v tabulce Východní konference drží poslední postupovou příčku a ze zadních pozic se ně na tlačí další týmy.

Gólově naprázdno vyšla i Ottawa, která doma podlehla velkému rivalovi Torontu 0:4. Hlavním strůjcem úspěchu byl Nazem Kadri: vstřelil hattrick a na zbývající gól přihrál. Jeho spoluhráč Joffrey Lupul zaznamenal opačnou bilanci.

Výsledky NHL
Philadelphia - Boston 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 16. Knuble, 24. Read (Voráček), 60. Fedotěnko - 45. Horton. Střely na branku: 22:34. Diváci: 19.997.
Pittsburgh - NY Islanders 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
Branky: 49. Cooke, 54. Neal. Tomáš Vokoun odchytal za Pittsburgh celý zápas, zneškodnil 35 střel a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 27:35. Diváci: 18.673.
Winnipeg - Carolina 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky: 22. O. Jokinen - 2. Sjomin, 10. J. Jokinen, 41. E. Staal. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 28 střel dostal tři góly a úspěšnost zásahů měl 89,3 procenta. Střely na branku: 35:28. Diváci: 15.004.
Colorado - Nashville 1:0 v prodl.
Branka: 61. Barrie. Střely na branku: 24:34. Diváci: 15.324.
Buffalo - Washington 3:4 po sam. nájezd. (1:0, 2:1, 0:2 - 0:0)
Branky: 4. Ehrhoff, 22. a 31. Leino - 23. Ovečkin, 43. Brouwer, 60. Green, rozh. náj. Hendricks. Střely na branku: 23:38. Diváci: 19.070.
Ottawa - Toronto 0:4 (0:1, 0:1, 0:2 )
Branky: 4. Lupul, 33., 43. a 45. Kadri. Střely na branku: 31:23. Diváci: 20.183.
Florida - New Jersey 3:2 v prodl. (1:1, 0:0, 1:1 - 1:0)
Branky: 13. a 60. Matthias (na druhou Fleischmann), 62. Kulikov - 4. a 48. Bernier. Střely na branku: 30:26. Diváci: 18.138.
Minnesota - Los Angeles 4:3 po sam. náj. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 14. Cullen, 34. Coyle, 49. Parise, rozhodující sam. nájezd M. Koivu - 8. Brown, 24. J. Carter, 32. J. Williams. Střely na branku: 28:31. Diváci: 19.223.
Montréal - NY Rangers 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 1. Ryder, 19. Plekanec, 32. Gallagher. Střely na branku: 26:34. Diváci: 21.273.
Edmonton - Vancouver 4:0 (4:0, 0:0, 0:0)
Branky: 1., 3. a 8. Hall (Šmíd), 3. Šmíd. Střely na branku: 24:23. Diváci: 16.839.
San Jose - Phoenix 3:2 po sam. nájezd. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 31. Pavelski, 55. Vlasic, rozh. náj. Couture – 15. Gordon, 41. Vrbata. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17.562.

1 Vancouver 48 127 : 121 59
2 Minnesota 48 122 : 127 55
3 Edmonton 48 125 : 134 45
4 Calgary 48 128 : 160 42
5 Colorado 48 116 : 152 39