Jágr se dotáhl na Maria Lemieuxe! Trefili se Hanzal a Palát, brankář Pavelec má asistenci

New York

Český hokejový veterán Jaromír Jágr už se v historických tabulkách kanadského bodování zámořské NHL dotáhl i na legendárního Maria Lemieuxe. Jágr asistoval u prvního gólu New Jersey proti Philadelphii, zaznamenal 1723. bod v soutěži a patří mu tak v této statistice spolu s někdejším spoluhráčem z Pittsburghu dělené sedmé místo. Kladenskému forvardovi ale pokazila historický zápis porážka Devils od Flyers 2:3 v prodloužení.

Jaromír Jágr bojuje s Andrejem Meszarosem v duelu New Jersey s Philadelphií.

Jágr, jenž v předchozích třech zápasech vyšel bodově naprázdno, zaznamenal svůj historický zápis už po 57 sekundách hry, kdy přihrál před bránu na gól Adamu Henriquemu. „Nemyslím si, že byli na začátku zápasu dostatečně koncentrovaní, bohužel jsme toho nevyužili," zlobil se hráč s číslem 68.

Flyers totiž v prostřední části zápas otočili, když u přesilovkové trefy Girouxe asistoval Jakub Voráček. V poslední minutě normální hrací doby sice po přihrávce Marka Židlického srovnal v oslabení Michael Ryder, jenže hostům nakonec v prodloužení vystřelil výhru Schenn.

„Vůbec jsme se nepoučili. Děláme stejné chyby pořád dokola. Stalo se nám to už proti Columbusu (porážka 1:2 po nájezdech) i v jiných zápasech. Když můžete mít body, které dělají rozdíl mezi účastí v play off a neúčastí, musíte tu šanci využít," mrzelo Jágra po třetí porážce Devils v řadě.

Jedenačtyřicetiletý Čech zaznamenal 1723. bod ve 1435. utkání v základní části NHL. Lemieux potřeboval na stejný bodový zápis 915 utkání. Jágr však už sedm zápasů neskóroval, příští trefa pro něj bude nést číslo 695, po jeho dosažení se osamostatní na sedmé příčce v historické tabulce střelců před Markem Messierem.

Palát prodloužil bodovou sérii

Mezi střelce se v úterý naopak zapsal Martin Hanzal, jenž gólem a asistencí pomohl k drtivému vítězství Phoenixu nad Calgary 6:0. Dvě asistence si připsal Radim Vrbata.

Trefil se i další český reprezentant pro olympiádu v Soči Ondřej Palát, jenž pomohl Tampě k vítězství nad Winnipegem 4:2 a prodloužil svou bodovou sérii už na sedm zápasů. „Byla to akci tři na dva. (Alex) Killorn poslal puk na Kučerova, ten ho posunul na mě a já už střílel do odkryté branky," popsal vyrovnávací gól na 2:2 Palát.

Jets nepomohla k bodovému zisku ani gólová asistence českého brankáře Ondřeje Pavelce, jenž pochytal 29 z 32 střel. „Tohle je ostuda. Musíme si uvědomit, že už neprohráváme náhodou. Jde o hru, jakou předvádíme. Nemůžeme očekávat, že tímhle způsobem budeme úspěšní," rozzlobil se Pavelec na svůj tým, který prohrál počtvrté za sebou.

Rozhodující gól zápasu na 3:2 padl ve třetí třetině v přesilové hře v době, kdy seděl na trestné lavici Michael Frolík za zákrok na Nate Thompsona. Autorem branky byla hlavní hvězda utkání Martin St. Louis, který zářil stejně jako jeho spoluhráč Victor Hedman krátce poté, co se nevešli do nominace Kanady, respektive Švédska pro OH v Soči.

To další český gólman Marek Mazanec se stal třetí hvězdou utkání při vítězství jeho Nashvillu nad San Jose 3:2. Explzeňský gólman kryl 26 z 28 střel.

Statistika NHL:
Toronto - NY Islanders 3:5 (1:1, 1:1, 1:3)
Branky: 6. Bozak, 29. Raymond, 57. Lupul - 20. Okposo, 24. Grabner, 44. Nielsen, 47. De Haan, 60. Clutterbuck. Střely na branku: 26:25. Diváci: 19.164.
New Jersey - Philadelphia 2:3 v prodl. (1:0, 0:0, 1:2 - 0:1)
Branky: 1. Henrique (Jágr), 60. Ryder (Židlický) - 46. Giroux (Voráček), 50. Hartnell, 62. B. Schenn. Střely na branku: 33:28. Diváci: 14.521.
Nashville - San Jose 3:2 (0:2, 3:1, 0:1)
Branky: 24. Legwand, 28. Ekholm, 32. Josi - 27. Pavelski, 59. Marleau. Brankář Marek Mazanec odchytal za Nashville celé utkání, inkasoval dvě branky z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 92,86 procenta. Střely na branku: 28:28. Diváci: 15.016.
Winnipeg - Tampa Bay 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)
Branky: 17. O. Jokinen, 25. Byfuglien (Pavelec) - 49. a 60. St. Louis, 2. Filppula, 36. Palát. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, inkasoval tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,63 procenta. Střely na branku: 14:33. Diváci: 15.004.
Edmonton - St. Louis 2:5 (0:1, 2:3, 0:1)
Branky: 22. Jakupov, 26. Arcobello - 13. Stewart, 23. Lapierre, 31. Backes, 34. Tarasenko (Sobotka), 60. Berglund (Sobotka). Střely na branku: 18:30. Diváci: 16.839.
Vancouver - Pittsburgh 4:5 po sam. náj. (0:1, 1:1, 3:2 - 0:0)
Branky: 36. Garrison, 48. Tanev, 54. Higgins, 54. Kassian - 60. a rozhodující sam. nájezd Crosby, 14. Gibbons, 26. Malkin, 59. Letang. Střely na branku: 26:35. Diváci: 18.910.
Anaheim - Boston 5:2 (0:0, 3:1, 2:1)
Branky: 26. a 58. Perreault, 29. Perry, 38. Cogliano, 55. Bonino - 40. Paille, 48. Hamilton. Střely na branku: 20:32. Diváci: 17.238.
Los Angeles - Minnesota 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0)
Branky: 41. Stoll - 44. a rozhodující sam. nájezd Niederreiter. Střely na branku: 40:17. Diváci: 18.118.
Phoenix - Calgary 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Branky: 23. Doan, 24. Hanzal (Vrbata), 33. Boedker, 50. Korpikoski (Hanzal, Vrbata), 56. Stone, 59. Klinkhammer. Střely na branku: 30:27. Diváci: 10.229.