New Jersey - Philadelphia 3:6Voráček s Neuvirthem pomohli Flyers zkrotit Ďábly, Gudas nedohrál

Český hokejový útočník Jakub Voráček přispěl v úterním utkání NHL jedním gólem k výhře Philadelphie 6:3 na ledě New Jersey, jeho krajan v brance Michal Neuvirth triumf Letců podpořil 21 zákroky. Další Čech v sestavě Flyers, zadák Radko Gudas, zápas nedohrál. Už v 9. minutě dostal trest do konce utkání za zákrok na hlavu domácího Bobbyho Farnhama a hosté dohrávali jen s pěti obránci.

Jakub Voráček (zcela vlevo) se raduje se spoluhráči z Philadelphie z gólu.

Ve střelecky bohaté třetí třetině, v níž padlo celkem šest gólů, zvyšoval Voráček svou 9. trefou v sezóně již na 5:2 pro hosty. Společně s Girouxem unikli na jediného obránce Devils, kladenský odchovanec naznačil přihrávku, ale pak vypálil po ledě k bližší tyči a překonal brankáře Coryho Schneidera.

Svoji statistiku vylepšil Voráček na 45 bodů (9+36), ale Davida Krejčího z pozice nejproduktivnějšího českého hráče nesesadil. Útočník ve službách Bostonu se totiž podílel asistencí na vítězné brance Louie Erikssona v prodloužení zápasu proti Columbusu a svoji pozici před Voráčkem uhájil díky vyššímu počtu vstřelených gólů. Hvězdou zápasu byl ale vyhlášen brankář Bruins Tuukka Rask, který zneškodnil 28 z 29 střel.

Finský brankář, který v neděli inkasoval od Detroitu pětkrát během 31 minut a střídal, tentokrát byl téměř neprůstřelný. Kapituloval jen v 10. minutě z trestného střílení, které proměnil Alexander Wennberg po faulu Zdena Cháry. "Byl to jeden z těch zápasů, kdy jsem viděl všechny střely a spoluhráči se postarali o odražené puky. V obraně jsme dnes odvedli výbornou práci," liboval si Rask.

Gudase dodatečný trest nemine?

Gudas putoval předčasně pod sprchy poté, co v obranném pásmu zcela mimo hru trefil Farnhama ramenem do hlavy (zákrok si prohlédněte ZDE). Na rozdíl od minulého týdne, kdy tvrdým zákrokem sestřelil mladíka Daniela Catenacciho v dresu Buffala, ho tak tentokrát nejspíš čeká disciplinární řízení a dodatečný trest od NHL.

Gudasovo vyloučení Ďáblové potrestali v pětiminutové přesilovce jedním gólem, zbytek zápasu hráli Letci pouze na pět obránců. "Znamená to, že pořád naskakujete ve dvojici s někým jiným. Takže jsme museli každé střídání hodně komunikovat," poznamenal zadák Shayne Gostisbehere, který v 18. minutě vyrovnal na 1:1. Bodoval už ve 13. zápase v řadě a znovu tak posunul nováčkovský rekord na postu obránce.

Po jedné přihrávce si připsali také Tomáš Hertl a Andrej Šustr v utkání, v němž si San Jose Sharks odvezli dva body z ledu loňského finalisty Tampy Bay. Hertl odnesl z utkání také 12 stehů poté, co ho ve třetí třetině zasáhl letící puk do brady.

Druhý zápas po dlouhodobém zranění odchytal Ondřej Pavelec z Winnipegu. Proti Carolině bravurně zmařil šanci krajana Andreje Nestrašila (viz video), připsal si 27 zákroků, ale nakonec Hurikáni vstřelili dva góly v polovině první a druhé třetiny v přesilových hrách a soupeře přetlačili v poměru 2:1.

Výsledky úterních zápasů NHL:
New Jersey - Philadelphia 3:6 (1:1, 0:1, 2:4)
Branky: 13. Kennedy, 50. Tootoo, 58. Palmieri - 18. Gostisbehere, 28. Schenn, 53. Simmonds, 54. Cousins, 58. Voráček, 59. White. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 24 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 24:26. Diváci: 15 482. Hvězdy zápasu: 1. Schenn, 2. Giroux, 3. Simmonds (všichni Philadelphia).
Washington - Los Angeles 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 40. Burakovsky, 58. Kuzněcov, 60. Chimera - 17. Kopitar. Střely na branku: 32:40. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Grubauer (Washington), 2. Quick (Los Angeles), 3. Kuzněcov (Washington).
Carolina - Winnipeg 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 11. J. Staal, 31. Nash - 47. Wheeler. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 58 minut, z 29 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Střely na branku: 29:21. Diváci: 10 489. Hvězdy zápasu: 1. J. Staal, 2. Nash, 3. E. Lindholm (všichni Carolina).
Edmonton - Anaheim 3:5 (0:1, 2:1, 1:3)
Branky: 23. Draisaitl, 37. Hall, 59. Pouliot - 20. Perron, 35. Silfverberg, 46. H. Lindholm, 59. Cogliano, 60. Perry. Střely na branku: 27:31. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. H. Lindholm (Anaheim), 2. Hall, 3. Draisaitl (oba Edmonton).
Ottawa - Buffalo 2:1 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branky: 8. Dzingel, rozh. nájezd Ryan - 7. Moulson. Střely na branku: 26:39. Diváci: 15 893. Hvězdy zápasu: 1. Ryan, 2. Anderson, 3. Dzingel (všichni Ottawa).
Tampa Bay - San Jose 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)
Branky: 18. Callahan (Šustr), 29. Paquette - 22. Ward, 27. Pavelski (Hertl), 42. Nieto, 59. Karlsson. Střely na branku: 30:31. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Burns, 2. J. Thornton (oba San Jose), 3. Callahan (Tampa).
St. Louis - Dallas 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)
Branky: 21. Schwartz, 62. Shattenkirk - 54. Janmark. Střely na branku: 22:18. Diváci: 18 156. Hvězdy zápasu: 1. Shattenkirk, 2. Elliott (oba St. Louis), 3. Lehtonen (Dallas).
Columbus - Boston 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 10. Wennberg z trestného střílení - 15. Bergeron, 61. Eriksson (Krejčí). Střely na branku: 29:30. Diváci: 13 140. Hvězdy zápasu: 1. Rask, 2. Eriksson (oba Boston), 3. Korpisalo (Columbus).