Průcha zastínil v Pittsburghu Crosbyho

NEW YORK

Český hokejista Petr Průcha přispěl třemi body k vítězství New Yorku Rangers nad Pittsburghem 4:2. Útočník newyorského celku vstřelil ve čtvrtečním utkání zámořské NHL dvě branky a u další asistoval obránci Michalu Rozsívalovi, který mu gólovou nahrávku oplatil. Sám Rozsíval vstřelil také dvě branky: nejprve se trefil do vlastní sítě, pak ale vstřelil vítězný gól utkání.

Průcha, který hraje svou první sezónu v zámoří, tak nepřímo porazil hvězdného mladíka Penguins Sidneyho Crosbyho, který vstřelil jednu branku a připsal si jednu asistenci.

Český forvard vsítil 22. a 23. gól sezóny a dotáhl se tak v tabulce střelců-nováčků právě na osmnáctiletý talent z Pittsburghu, mnohými označovaný za 'nového Gretzkého'. Víc branek vstřelil jen Alexander Ovečkin z Washingtonu a Marek Svatoš z Colorada.

"Jediné, co je pro mě důležité, je vítězství. Nechci být srovnáván s hráči jako je Ovečkin nebo Crosby, protože oni jsou výjimeční," nechal se slyšet třiadvacetiletý ex-pardubický útočník.

Zvláštní večer prožil v Pittsburghu Rozsíval. Bývalý bek Penguins nejprve pomohl domácímu týmu vyrovnat, když v úvodu poslední třetiny srazil puk rukavicí do vlastní sítě. V závěru zápasu se ale dočkal zadostiučinění, když po Průchově přihrávce trefil přesně a postrčil hosty k vítězství.

Eliáš skóroval, nájezd neproměnil

Další český útočník, který se představí za tři týdny na olympijském turnaji v Turíně a skóroval ve čtvrtečním programu NHL, byl Martin Erat z Nashvillu. V duelu s New Jersey srovnal skóre deset minut před koncem, ale jeho celek prohrál po samostatných nájezdech 3:4.

Brankáře Tomáše Vokouna při nich překonali dva střelci, zatímco jeho protějšek Martin Brodeur si poradil se všemi. "Tak to v nájezdech chodí," pokrčil rameny Vokoun, jehož v zápase překonal Patrik Eliáš, ale při nájezdech si na něj nepřišel. "Těžko si na ty nájezdy člověk zvyká, když je netrénujeme, protože hrajeme skoro každý den," dodal český gólman.

Kouč Predators Barry Trotz ocenil, že jeho celek dokázal ve třetí třetině vyrovnat zápas se soupeřem, který vyhrál již poosmé za sebou. "Nejsem zklamaný. Oni mají neuvěřitelnou úspěšnost, když po dvou třetinách vedou. Dostali jsme utkání do prodloužení a prohrát v nájezdech s Brodeurem není žádná ostuda," prohlásil Trotz.

Hašek byl s bodem spokojený

Podobně jako Vokoun dopadl i jeho rival v boji o post brankářské jedničky na olympiádě Dominik Hašek, neboť jeho Ottawa podlehla Anaheimu po samostatných nájezdech 3:4. Hašek však inkasoval tváří v tvář soupeři jen jednou. Nebýt pardubického odchovance možná by k nájezdům vůbec nedošlo.

"Senátoři" se sice rychle dostali do dvoubrankového vedení, ale dvě třetiny se převážně bránili. Ve druhé části hosté skóre otočili, ale bod zajistil Ottawě dvě a půl minuty před koncem Dany Heatley.

Hašek čelil celkem 39 střelám a po zápase uznal, že Senators mohou být rádi za bod. "Nic nám nedarovali. I ve třetí třetině jsme měli možná jednu nebo dvě šance. Hráli výborně v defenzivě a my jsme měli štěstí, že se nám nakonec podařilo vyrovnat, protože v útoku jsme toho moc nevymysleli," uvedl Hašek.

Bratři Michálkové si připsali po gólu

Jako na houpačce si museli připadat aktéři utkání Los Angeles - Atlanta. Domácí dvakrát vedli, pak prohrávali o dvě branky, aby nakonec skóre otočili a zvítězili 8:6. Bodově se prosadili i čeští hokejisté z Atlanty - Patrik Štefan vstřelil gól a na další nahrál, Jaroslav Modrý si připsal asistenci.

V ofenzivně laděném utkání zářil domácí útočník Luc Robitaille, který vyrovnal klubový střelecký rekord Marcela Dionna. Kromě 550. branky si Robitaille mohl vychutnat čtrnáctý hattrick v kariéře a v čele historické tabulky střelců Los Angeles se osamostatnil.

V NHL se naplno prosazují už i sourozenci Michálkové a oba ve čtvrtek skórovali. Zatímco starší Zbyněk v dresu Phoenixu otevřel v souboji s Floridou skóre a nakonec se radoval z výhry 6:3, mladší Milan hájící barvy San Jose sice v utkání s Edmontonem osmým gólem v sezóně srovnal ve třetí třetině skóre, ale "Žraloci" prohráli po samostatných nájezdech 2:3.

Philadelphia - Boston 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
Branky: 25. S. Kapanen, 46.Gagne - 6. a 37. T. Green, 22. P. Bergeron, 29. Sturm, 54. Primeau. Zásahy brankářů: Niittymaki 18/13 - Thomas 37/35. Diváci: 19618.
Washington - St. Louis 5:4 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 4. Clymer, 10. Ovečkin, 22. C. Clark, 44. Wilsie, roz. sam. nájezd Emminger - 10. Young (Čajánek), 19. Wideman, 23. Sillinger, 56. McAmmond. Zásahy brankářů: Kölzig 34/30 - Sanford 30/26. Diváci: 16 721.
Carolina - New York Islanders 4:3 (2:1, 1:1, 1:1)
Branky: 6. Ladd, 16. Cullen, 40. C. Adams, 53. Staal - 7. Asham, 30. Martínek, 57. Parrish. Zásahy brankářů: Ward 39/36 - DiPietro 25/24. Diváci: 12 043.
Ottawa - Anaheim 3:4 po sam. nájezdech (2:0, 0:3, 1:0 - 0:0)
Branky: 3. Smolinski, 16. Eaves, 58. Heatley - 21. a roz. sam nájezd Kunitz, 29. Selänne, 31. Marchant. Zásahy brankářů: Hašek 39/36 - Giguere 33/30. Diváci: 19 387.
Pittsburgh - New York Rangers 2:4 (0:1, O:0, 2:3)
Branky: 41. Tarnström, 49. Crosby - 8. a 47. Průcha (na první Sýkora, Rozsíval a na druhou Jágr), 56. Rozsíval (Průcha), 57. Nylander. Zásahy brankářů: Fleury 25/21 - Lundqvist 30/28. Diváci: 14 272.
Nashville - New Jersey 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 6. Sullivan (Židlický), 38. Timonen, 50. Erat - 19. Eliáš, 32. Langenbrunner, 34. Marshall, roz. sam. nájezd Gionta. Zásahy brankářů: Vokoun 34/31 - Brodeur 32/29. Diváci: 12 299.
Chicago - Colorado 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)
Branky: 1. a 38. Calder (na obě Vrbata), 24. Dowd, 28. Jakubov - 7. Svatoš, 30. Laaksonen. Zásahy brankářů: Chabibulin 39/37 - Aebischer 25/21. Diváci: 12 063.
Calgary - Montreal 3:2 (2:1, 1:0, 0:1)
Branky: 6. a 31. Iginla, 16. Langkow - 4. Koivu, 56. Kovaljov. Zásahy brankářů: Kiprusoff 18/16 - Theodore 30/27. Diváci: 19 289.
Phoenix - Florida 6:3 (3:1, 2:1, 1:1)
Branky: 17. a 19. Doan, 6. Z. Michálek, 34. Scatchard, 39. Mara, 54. Sanderson - 8. Gelinas, 26. Stümpel, 46. Nieuwendyk. Zásahy brankářů: Joseph 29/26 - Luongo 28/23, McLennan 7/6. Diváci: 13 195.
Vancouver - Buffalo 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Branky: 32. Burrows, 45. Baumgartner, 53. Morrison, 60. Ruutu - 36. Pominville. Zásahy brankářů: Auld 25/24 - Miller 26/23. Diváci: 18 630.
Los Angeles - Atlanta 8:6 (3:2,1:3, 4:1)
Branky: 5., 45. a 60. L. Robitaille, 16. a 56. Giuliano, 5. D. Brown, 36. Kostopoulos, 42. Norström - 25. a 52. Marián Hossa (na druhou Štefan), 8. Štefan, 10. Vj. Kozlov, 31. Kovalčuk (Modrý), 31. Boulton. Zásahy brankářů: LaBarbera 39/33 - Dunham 35/28. Diváci: 18 118.
San Jose - Edmonton 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 25. J. Thornton, 49. M. Michálek - 9. Horcoff, 11. Staios (Dvořák), roz. sam. nájezd Smyth. Zásahy brankářů: Toskala 27/25 - Morrison 29/27. Diváci: 15 683.
4. Edmonton4725517154:14655
5. Minnesota4621421129:12046
Pacifická divize:
1. Dallas4630214151:12162
2. Los Angeles4929218171:15260
3. Anaheim4520916131:12849
4. San Jose4421617138:13548
5. Phoenix4723222134:14648
Pozn.: Za názvem klubu následuje počet zápasů, počet výher, počet porážek v prodloužení či po samostatných nájezdech a počet porážek v normální hrací době.