Florida - NY Islanders 4:5Stav série 0:1Florida s Jágrem třikrát vedla, ale úvod play off jí nakonec nevyšel. Hertl a Faksa zářili

Newyorští Islanders dobyli led Floridy, v závěru udrželi těsný náskok a vyhráli 5:4. Domácí hokejisté přitom hned třikrát v úvodní bitvě prvního kola bojů o Stanley Cup vedli. Naposledy o jednogólový náskok přišli v poslední minutě druhé třetiny, v té třetí hosté utekli na rozdíl dvou gólů a tým kolem Jaromíra Jágra už nestihl vyrovnat, ač protivníka na úvod play off NHL přestřílel 46:26. Radek Faksa pomohl gólem k výhře Dallasu 4:0 s Minnesotou. Tomáš Hertl ze San Jose vyrovnal na 3:3 duel v Los Angeles, kde nakonec Sharks zvítězili 4:3.

Jaromír Jágr (68) z Floridy a Calvin de Haan (44) z New York Islanders před brankářem Thomasem Greissem (1).

Jiří Hudler z Floridy si připsal asistenci, v hodnoceni +/- si ovšem stejně jako Jágr připsal záporný bod.

Panteři měli proti Islanders od začátku výraznou střeleckou převahu. Hosté ovšem pokaždé dokázali smazat manko a dvěma góly v úvodu třetí třetiny otočili skóre na 3:5. Domácím se sice vzápětí podařilo snížit, vyrovnat už ale nedokázali.

Výrazněk  tomu přispěl brankář soupeře Thomas Greiss, který ve svém prvním utkání v play off v kariéře zaznamenal 42 zákroků. Hned pětkrát na něm ztroskotal Jaromír Jágr, který měl několik dobrých šancí zejména v první třetině, německý gólman pak zneškodnil i jeho šanci půl minuty před závěrečnou sirénou. Od návratu z KHL v roce 2011 tak má Jágr na kontě stále jen jeden jediný gól v play off NHL.

Jen mezi náhradníky zůstal obránce Islanders Marek Židlický.

Forma mu zůstala

Další Čech Faksa z Dallasu vstřelil úvodní branku proti Minnesotě a při své premiéře ve vyřazovacích bojích si tak hned připsal vítězný gól.

Tři z pěti svých gólů v základní části vstřelil dvaadvacetiletý rodák z Opavy v posledních šesti zápasech a střeleckou formu si přenesl i do play off. Skóre otevřel ve 24. minutě, kdy jeho český spoluhráč Aleš Hemský nejprve vypíchl puk ve středním pásmu. Pak pronikl do útočné třetiny, počkal si na z druhé vlny najíždějícího Faksu, který se prosadil střelou z mezikruží.

O zbývající tři góly se postarala formace kolem Jasona Spezzy na křídlech s Patrikem Eavesem a Jamiem Bennem. Všichni tři se trefili jednou, Benn si navíc připsal dvě asistenci, jeho dva parťáci každý jednu. Finský brankář Kari Lehtonen potřeboval k čistému kontu 22 úspěšných zákroků.

Skvělý večer prožil také brankář Braden Holtby, který vychytal výhru Washingtonu 2:0 nad Philadelphií. V jejím dresu se neprosadil Jakub Voráček. Neproměněnou šancí hned v úvodu předznamenal nezdar svého týmu, který vyprodukoval jen 19 střel. O góly v síti Steva Masona se postarali ve 37. minutě v přesilové hře John Carlson a v 57. minutě Jay Beagle.

San Jose v Los Angeles inkasovalo už ve třetí minutě. Přihrávku Jaka Muzzina si srazil do brány Hertl. Pak hosté přežili dvě rány ve druhé třetině. Nejprve přišli za pouhých 40 sekund o vedení 2:1, ve 38. minutě pak při přesilovce inkasovali gól na 2:3.

Už 30 sekund poté vyrovnal Hertl, když po závaru před brankou odražený puk současně s návratem vyloučeného Drewa Doughtyho doklepl do sítě. Hned po 17 sekundách třetí třetiny pak vstřelil vítězný gól svou druhou trefou v utkání Joe Pavelski.

NHL - 1. kolo play off:
Východní konference - 1. zápasy:
Florida - New York Islanders 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)
Branky: 22. a 47. R. Smith, 2. Purcell (Hudler), 14. Jokinen - 7. Nelson, 17. Nielsen, 40. Tavares, 43. Okposo, 47. Strome. Střely na branku: 46:26. Diváci: 17 422. Hvězdy zápasu: 1. Tavares (Islanders), 2. R. Smith (Florida), 3. Okposo (Islanders). Stav série: 0:1.
Washington - Philadelphia 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 37. Carlson, 57. Beagle. Střely na branku: 31:19. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Carlson, 3. Johansson (všichni Washington). Stav série: 1:0.
Západní konference - 1. zápasy:
Dallas - Minnesota 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky: 24. Faksa (Hemský), 33. Spezza, 55. Eaves, 57. Jamie Benn. Střely na branku: 32:22. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Spezza, 2. Faksa, 3. Lehtonen (všichni Dallas). Stav série: 1:0.
Los Angeles - San Jose 3:4 (1:1, 2:2, 0:1)
Branky: 3. Muzzin, 28. Carter, 38. Lewis - 7. a 41. Pavelski, 27. Burns, 38. Hertl. Střely na branku: 22:23. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Lucic (Los Angeles), 3. Ward (San Jose). Stav série: 0:1.