Tampa Bay - Pittsburgh 4:3Stav série 2:2Šustrův premiérový zásah pomohl Tampě k vítězství, bodoval i Palát

Tampa Bay/Praha

Měli namále. Hokejisté Tampy Bay vedli po dvou třetinách čtvrtého finále Východní konference NHL proti Pittsburghu 4:0 a zdálo se, že si dokráčí k pohodlnému vítězství. Tučňáci v závěrečném dějství mohutně dotahovali, ale jejich tři branky jen korigovaly konečnou porážku 3:4. Blesky srovnaly stav série na 2:2. Svou premiérovou trefu si v letošních bitvách o Stanley Cup připsal obránce Lightning Andrej Šustr.

Obránce Tampy Andrej Šustr (62) slaví svůj premiérový gól v letošním play off NHL.

První dvě dvacetiminutovky byly zcela v režii domácích. Svěřenci Jona Coopera se dostali do pohodlného čtyřbrankového náskoku. Po úvodní teči Callahana zvyšoval na 2:0 do odkryté klece pětadvacetiletý český bek Andrej Šustr. Člen druhého obranného páru byl na konci rychlého protiútoku. Pro rodáka z Plzně to byl první gól v letošním play off.

„Snažil jsem se podpořit akci a přebruslit hráče Pittsburghu. Kučerov mě skvěle našel na zadní tyči a já už měl lehkou úlohu," pravil Šustr zámořským novinářům.

Česká stopa byla i u třetího zásahu Tampy. V přesilové hře zaznamenal asistenci Ondřej Palát, když se puk od jeho bruslí odrazil k volnému Drouinovi. Palát měl být původně zakončovatelem rychlé akce, ale obrana Pens ho pohlídala a naopak nechala úplně volného kanadského forvarda. Na 4:0 dvě a čtvrt minuty před koncem druhé třetiny upravil americký útočník Johnson.

Fleury si zachytal po necelých dvou měsících

Do závěrečné třetiny nastoupil úplně jiný Pittsburgh. Trenér Mike Sullivan vystřídal gólmany a místo Murrayho poslal do brány Fleuryho, jenž nastoupil po necelých dvou měsících. „Byl jsem trochu nervózní, dlouho jsem nehrál," uvedl pro oficiální web Pittsburghu Fleury, který naposledy chytal 31. března proti Nashvillu.

Léčba Fleurym zabrala. Hosté dokázali zásluhou Kessela, Malkina a Kunitze zdramatizovat utkání. V závěrečné snaze se šesti hráči v poli, ale nedokázali vyrovnat, a svou stíhací jízdu nedotáhli do úspěšného konce. Tampa slavila druhé vítězství a v sérii hrané na čtyři vítězná klání srovnala stav na 2:2.

„Bylo těžké dohnat čtyřbrankové manko, navíc když jsme první polovinu zápasu prospali. Ve třetí třetině jsme konečně zabrali, ale nestačilo to," řekl kouč Pittsburghu Sullivan.

„Tahle série je ohromně vyrovnaná. Myslím, že to je 50 na 50. Tampa tentokrát dobře začala a náskok si už udržela. Příště se musíme zlepšit," konstatoval forvard Kunitz.

Pátý zápas se hraje v pondělí v Pittsburghu.

Výsledek NHL:
Východní konference - 4. zápas:
Tampa Bay - Pittsburgh 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)
Branky: 1. Callahan, 15. Šustr, 35. Drouin (Palát), 38. Johnson - 42. Kessel, 52. Malkin, 54. Kunitz. Střely na branku: 37:38. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Hedman, 3. Vasiljevskij (všichni Tampa). Stav série: 2:2.