Hejduk pomohl asistencí Coloradu k postupu

Hokejisté Colorada a San Jose slaví postup do dalšího kola Stanleyova poháru. Tým Avalanche zdolal v neděli Dallas v prodloužení 3:2, k čemuž asistencí přispěl Milan Hejduk. Stejný bodový příděl zaznamenal Milan Michálek, jenž pomohl k výhře Sharks v Nashvillu 2:1. V domácím dresu si připsal asistenci Marek Židlický.

Pouze jedno vítězství chybí k postupu hokejistům Caroliny, kteří si poradili v pátém duelu s Montrealem 2:1, a Buffala, jež v domácím prostředí porazilo Philadelphii 3:0.

Colorado rozhodlo o svém postupu přes Dallas ve 14. minutě prvního prodloužení, kdy se trefil veterán Andrew Brunette. "Můžeme děkovat Josemu Theodorovi. Chytal perfektně," pochválil kapitán Joe Sakic brankáři, který v zápase zlikvidoval 50 ran soupeře. "Mohli jsme dávno prohrát v základní hrací době i v prodloužení, on nás ale zachránil," dodal Sakic.

V týmu soupeře, který postoupil v Západní konferenci do play-off z druhého místa, zavládl smutek. Gólman Marty Turco zůstal po posledním klaksonu sezóny nevěřícně stát v brance a několik minut strnule koukal do ledu. "Dělal jsem všechno, abych jim poslední šanci chytil, on ale puk dostal nahoru," posteskl si zdrcený brankář. Chmury šly vyčíst i z tváře opory Stars Mike Modana. "Je to frustrující. Na papíře sice máme dobrý tým, důležité vítězství jsme ale nevybojovali," řekl.

Nashville zradila disciplína

Naopak radost ovládla kabinu San Jose, které vydřelo čtvrté vítězství nad Nashvillem. Milan Michálek byl u prvního gólu zápasu, když přesným pasem našel v přesilovce Steva Berniera a ten vteřinu před koncem úvodní třetiny otevřel skóre. "Sérii jsme chtěli ukončit, abychom měli trošku víc času na odpočinek," řekl novinářům kouč vítězů Ron Wilson. "Volno už potřebujeme. Před další sérií ale nasbíráme novou energii," dodal král kanadského bodování v základní části Joe Thornton.

Predators zradila vlastní nedisciplinovanost. Také druhý gól svěřenci Barryho Trotze totiž inkasovali v oslabení, a to když na trestné lavici pykal kvůli zbytečnému oplácení Martin Erat, který se ohnal po obránci Kylu McLarenovi, jenž předtím srazil na led hvězdu Paula Kariyu. "Nevím, na co myslel. Byl to čistý zákrok," divil se Eratovu chování bek hostů. Domácí od gólu na 0:2 nezachránilo ani hlasité bučení jejich fanoušků. Kariya pak sice snížil po Židlického pasu, to ale bylo ze strany Nashvillu všechno. Carolina už vede

Ve Výhodní konferenci se Carolina ujala doma proti Montrealu vedení 3:2 na zápasy. Rivala zdolala už třikrát za sebou a vývoj série dokonale otočila. "Ale k postupu vede ještě hodně dřiny," upozornil trenér Hurricanes Peter Laviolette. "V dalších zápasech musíme hrát rozhodně lépe než dnes," usoudil po pátém střetnutí lodivod domácích.

Jeho tým znovu spoléhal na přesilovky, v nichž dal oba góly. Na tom rozhodujícím z hole Matta Cullena se podílel František Kaberle. "Ve hře pěti proti pěti jsme lepší. Kdybychom si odmysleli jejich přesilovky, viděli bychom úplně jinou hru," upozornil střelec jediné branky hostů Alexej Kovaljov. "Hlavně v útočné zóně jsme si vytvářeli tlak, drželi puk, dostávali se do šancí," postřehl lodivod Montrealu Bob Gainey. Gólman Caroliny Ward ale zářil a zneškodnil třicet střel.

Buffalo se z dvou posledních porážek vzpamatovalo podstatně lépe, když doma Philadelphii přehrálo jednoznačně 3:0. Ryan Miller vychytal první nulu v play off během své krátké kariéry v NHL. Nejlepší zákrok večera předvedl proti pokusu Petra Nedvěda. "Z chyb jsme se poučili. Šestý zápas bude z naší strany lepší," slíbil trenér Flyers Ken Hitchcock. "Skoro jsme se dnes nedostali do útoku," dodal jeho svěřenec Peter Forsberg, který poprvé v letošním play-off nebodoval.

Play-off NHL - 1. kolo
Východní konference
Buffalo - Philadelphia 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 7. Connolly, 40. Dumont, 45. Afinogenov. Zásahy brankářů: Miller 24/24 - Esche 33/30. Diváci: 18 690. Stav série: 3:2
Carolina - Montreal 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 5. Staal, 34. M. Cullen (F. Kaberle) - 40. Kovaljov. Zásahy brankářů: Ward 31/30 - Huet 28/26. Diváci: 18 887.Stav série: 3:2
Západní konference
Dallas - Colorado 2:3 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 25. Jokinen, 43. Guerin - 34. Dowd, 40. Sakic (Hejduk), 74. Brunette. Zásahy brankářů: Turco 30/27 - Theodore 52/50. Diváci: 18 532. Konečný stav série: 1:4.
Nashville - San Jose 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)
Branky: 52. Kariya (Židlický) - 20. Bernier (M. Michálek), 34. Marleau. Zásahy brankářů: Mason 36/34 - Toskala 35/34. Diváci: 16 061. Konečný stav série: 1:4.