Boston - Detroit 4:3 PPKonec trápení! Pastrňák ukončil hrozivě dlouhý půst. Skóroval i Plekanec

New York

Dost bylo trápení! David Pastrňák ukončil hrozivě dlouhý gólový půst a rozhodl v prodloužení o výhře Bostonu 4:3 nad Detroitem. Na rozhodující trefě zápasu NHL se asistencí podílel další český útočník David Krejčí, bod za přihrávku si v průběhu utkání připsal i Pastrňák. Za Montreal při výhře 5:1 nad Calgary skóroval Tomáš Plekanec a k tomu přidal bod za asistenci.

Tomáš Plekanec (14) z Montrealu po gólu proti Calgary.

Dvacetiletý Pastrňák naposledy skóroval v polovině prosince proti Pittsburghu. V té době byl s 19 zásahy druhým nejlepším střelcem ligy s odstupem dvou gólů za lídrem Sidneym Crosbym. Jenže pak jako když utne. Měsíc a půl se rodák z Havířova nemohl trefit.

Až v úterý trápení prolomil. V poslední minutě prodloužení si počkal v levém kruhu pro vhazování na přihrávku od Krejčího a ranou z voleje nad lapačku prostřelil Jareda Coreaua, který v brance Red Wings opět dostal přednost před Petrem Mrázkem. Boston tak ukončil sérii čtyř porážek.

Pastrňák poprvé během úvodních tří let v NHL pokořil hranici 20 gólů za sezónu. Po zápase byl vyhlášen druhou hvězdou večera za Bradem Marchandem, který v 49. minutě svou druhou trefou v utkání vyrovnal na 3:3.

Plekanec skóroval posedmé v sezóně a byl rovněž zvolen druhou hvězdou utkání. Specialista na bránění přesilových her soupeře ve 24. minutě v oslabení vystihl rozehrávku hráčů Flames na modré čáře a rychlý brejk dvou na jednoho proměnil střelou po ledě v gól na 2:0.

Reprezentační kapitán skóroval v oslabení už podvacáté v kariéře, čímž v historii klubu vyrovnal druhého nejúspěšnějšího hráče v této statistice Boba Gaineyho. Lepší už je pouze Guy Carbonneau, který nastřílel v oslabení 27 branek.

V 57. minutě pak s Plekancovým přispěním zvýšil Alexandr Radulov svým druhým gólem v zápase už na 5:0. Brankář Canadiens Carey Price přišel o čisté konto až 1,1 sekundy před závěrečnou sirénou, kdy po souhře v přesilovce zaznamenal čestný úspěch hostů Sam Bennett.

Kouč Montrealu Michel Therrien se ještě pokusil gól odvolat a požádal o přezkoumání u videa kvůli možnému ofsajdu, ten však opakované záběry neodhalily a branka platila. "Ve finále na tom ale tolik nezáleží," poznamenal Price, který vychytal první vítězství z posledních čtyř zápasů. "Nikdy jsem na statistiky moc nebyl. Hlavně jsme potřebovali vyhrát a to se povedlo."

Druhou porážku po dvou předchozích výhrách utrpěl v brance Winnipegu Ondřej Pavelec, jehož tým podlehl na domácím ledě 3:4 San Jose. Jets vedli od 45. minuty 3:2, jenže v polovině třetí třetiny vyrovnal z trestného střílení Melker Karlsson a v 56. minutě dokonal obrat Patrick Marleau.

Pavelec při rozhodujícím gólu nedokázal zblokovat přihrávku Ryana Carpentera, směřující od zadního mantinelu přes brankoviště. Marleau, který o den dříve nasázel v poslední třetině čtyři góly Coloradu, poslal kotouč do odkryté branky.

Zkušený útočník si tak připsal druhý vítězný gól za sebou a Žraloci prodloužili sérii výher na šest zápasů.

Po čtrnácti zápasech skončila bodová šňůra Washingtonu, který prohrál 0:3 v Ottawě. Capitals, kteří předtím naposledy padli v základní hrací době 27. prosince s New York Islanders, vychytal brankář Mike Condon, jenž zneškodnil všech 31 střel a oslavil čtvrté čisté konto v sezóně.

Neskóroval ani další z předních týmů Východní konference Pittsburgh, na jehož ledě zvítězili 3:0 hosté ze St. Louis. Šestou nulu v kariéře vychytal díky 34 zákrokům Carter Hutton a Blues přerušili sérii tří porážek.

Výsledky NHL:
Boston - Detroit 4:3 v prodl. (2:1, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 18. a 49. Marchand (na první Pastrňák), 4. Miller, 65. Pastrňák (Krejčí) - 11. Athanasiou, 27. Green, 31. Tatar. Střely na branku: 49:26. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Pastrňák (oba Boston), 3. Green (Detroit).
New Jersey - Los Angeles 1:3 (0:3, 0:0, 1:0)
Branky: 48. Quincey - 1. Kopitar, 2. Pearson, 17. Martinez. Střely na branku: 25:25. Diváci: 13 412. Hvězdy zápasu: 1. Carter, 2. Budaj, 3. Kopitar (všichni Los Angeles).
NY Islanders - Columbus 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 23. Bailey, 37. Kuljomin, 41. Nelson, 46. Chimera - 9. N. Foligno, 55. Atkinson. Střely na branku: 29:23. Diváci: 11 419. Hvězdy zápasu: 1. Chimera, 2. Tavares, 3. Bailey (všichni Islanders).
Pittsburgh - St. Louis 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky: 15. Parayko, 36. Reaves, 55. Upshall. Střely na branku: 34:28. Diváci: 18 563. Hvězdy zápasu: 1. Hutton, 2. Parayko, 3. Perron (všichni St. Louis).
Dallas - Minnesota 2:3 po sam. nájezdech (0:1, 2:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 30. Seguin, 40. Eaves - 14. Pominville, 25. Koivu, rozh. nájezd Stewart. Střely na branku: 37:33. Diváci: 17 877. Hvězdy zápasu: 1. Spezza (Dallas), 2. Pominville (Minnesota), 3. Eaves (Dallas).
Ottawa - Washington 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)
Branky: 2. Kelly, 5. Ryan, 32. Z. Smith. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16 683. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Claesson, 3. Pageau (všichni Ottawa).
Nashville - Buffalo 4:5 v prodl. (1:0, 1:2, 2:2 - 0:1)
Branky: 9. Forsberg, 38. McLeod, 46. Arvidsson, 51. Neal - 40. a 63. Eichel, 33. Girgensons, 55. Gionta, 59. Okposo. Střely na branku: 39:37. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Eichel (Buffalo), 2. Järnkrok, 3. Neal (oba Nashville).
Winnipeg - San Jose 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)
Branky: 9. a 45. Little, 39. Copp - 4. Burns, 21. Couture, 50. z trest. střílení Karlsson, 56. Marleau. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 26 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 84,6 procenta. Střely na branku: 34:26. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Little (Winnipeg), 2. Couture (San Jose), 3. Morrissey (Winnipeg).
Chicago - Tampa Bay 2:5 (1:1, 1:0, 0:4)
Branky: 11. Toews, 22. Keith - 47. a 47. Johnson, 19. Boyle, 43. Nestěrov, 58. Kučerov. Střely na branku: 36:36. Diváci: 21 617. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Boyle (oba Tampa), 3. Toews (Chicago).
Montreal - Calgary 5:1 (1:0, 2:0, 2:1)
Branky: 30. a 57. Radulov (na druhou Plekanec), 20. Shaw, 25. Plekanec, 49. Carr - 60. Bennett. Střely na branku: 20:31. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Price, 2. Plekanec, 3. Radulov (všichni Montreal).