Edmonton vymazal Carolinu 4:0, rozhodne sedmý zápas

Až poslední možný sedmý zápas rozhodne o letošním vítězi Stanleyova poháru. Hokejisté Edmontonu Oilers porazili v šestém finále Carolinu 4:0 a srovnali stav série na 3:3. Velkou zásluhu na tom měli vedle brankáře Jussiho Markkanena i čeští hráči ve službách kanadského týmu. Jaroslav Špaček si připsal dvě asistence, Aleš Hemský a Radek Dvořák jednu.

Carolina nastoupila na ledě Rexall Place bez zraněného útočníka Douga Weighta, jehož místo nečekaně zaujal Erik Cole, který nehrál soutěžní zápas od 4. března. Vedení Hurricanes jeho nečekaný návrat do sestavy dokázalo utajit, Cole však po dlouhé pauze nepatřil mezi ústřední postavy zápasu.

Poslední duel sezony v Edmontonu byl na začátku hodně opatrný. Hurikáni nejprve nevyužili úvodní přesilovou hru a postupem času se dostali do hluboké defenzivy. Olejáři i díky početním výhodách diktovali tempo hry a brankář Cam Ward si na nedostatek práce nemohl stěžovat. Poradil si ale i s pokusy Smytha a Samsonova. Před jeho protějškem Markkanenem bylo v první třetině rušno jen jednou: v patnácté minutě po jeho vyjetí však obrana Edmontonu nebezpečí zažehnala.

Carolina působila mátožně

Dokonce v oslabení zahrozil domácí Murray na začátku druhé třetiny, ale skóre se poprvé měnilo až o minutu později, kdy hrál Edmonton třetí přesilovku. Třináctou branku v play off si připsal Pisani, jenž rozhodl předešlý duel v Carolině. Tentokrát však Warda překonal po Hemského přihrávce bekhendovou střelou, kterou ještě tečoval hostující Wesley.

Ani inkasovaný gól Carolinu neprobudil k většímu ofenzivnímu snažení. Po Dvořákově přihrávce byl blízko druhému gólu Stoll, Ward ale lapačkou jeho pokus vyrazil. Hosté nakonec byli za svou pasivitu potrestáni, když v polovině normální hrací doby vystřelil od modré Staios, Kaberle nepokryl před brankou Torrese, na jehož teč gólman Hurricanes nestihl správně zareagovat.

Dvořákovi gól neuznali

Až pak se hra hostů trochu zlepšila. Nejprve sice po další akci Hemského vyzkoušel Warda zkušený Smyth, ale činit se musel začít i Markkanen, který měl do poloviny duelu jen tři zákroky. Finský gólman ale všechny šance ustál, poradil si i se závarem, který před jeho brankovištěm zařídil tečující a dotírající Vašíček.

Definitivně mohl odpor soupeře zlomit Dvořák, který zakončoval přečíslení tři na jednoho střelou do odryté části branky. Ward však jeho pokus fantasticky zachytil do lapačky. Rozhodčí první gól českému útočníkovi v play off nepřiřkli ani po konzultaci s kolegou u videa.

Domácí hokejisty to však nemuselo dlouho mrzet. Smyth totiž krátce nato po osmnácti vteřinách potrestal faul Whitneyho a rozhodl o tom, že i tentokrát zůstane slavná trofej ukrytá v útrobách haly. Nakonec se zápisu do statistiky duelu dočkal i Dvořák, jenž v 54. minutě přihrál Horcoffovi, který překonal Warda počtvrté a uzavřel účet zápasu.

Finále Stanleyova poháru - šestý finálový zápas:
Edmonton Oilers - Carolina Hurricanes 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 22. Pisani (Hemský, Špaček), 30. Torres (Staios, Pisani), 44. Smyth (Peca, Špaček), 54. Horcoff (Dvořák, Tärnström). Rozhodčí: McCreary, Watson - G. Devorski, Sharrers. Vyloučení: 7:10. Využití: 3:0. Střely na branku: 34:16. Diváci: 16 839.
Edmonton: Markkanen - Smith, Pronger, Špaček, Staios, Greene, Tärnström - Hemský, Horcoff, Smyth - Dvořák, Stoll, Samsonov - Torres, Peca, Pisani - Harvey, Murray, Moreau. Trenér Craig MacTavish.
Carolina: C. Ward - A. Ward, F. Kaberle, Commodore, Hedican, Wesley, Wallin - Recchi, E. Staal, Cole - J. Williams, Brind'Amour, Stillman - Ladd, Cullen, Whitney - C. Adams, K. Adams, Vašíček. Trenér Peter Laviolette.
Stav série: 3:3.