Hemský podepsal před arbitráží smlouvu v Edmontonu na šest let

26. července 2006 07:33 - EDMONTON

Hokejový útočník Aleš Hemský bude hrát za Edmonton v NHL dalších šest sezón. Na tuto dobu podepsal s letošním finalistou Stanley Cupu novou smlouvu, která mu celkově podle zámořských zdrojů vynese 24,6 miliónu dolarů. Dvaadvacetiletý Hemský i kanadský klub tak předešli arbitrážnímu řízení, které se mělo uskutečnit v pátek.

Jde o nejdelší kontrakt v historii klubu s výjimkou smlouvy Wayna Gretzkého. Dohoda z roku 1979 bývalého majitele Oilers Petera Pocklingtona měla platit až do roku 1999, ale Gretzky byl v roce 1988 vyměněn do Los Angeles.

"Je to nejdelší kontrakt za dobu mého působení v klubu," řekl deníku Edmonton Journal asistent generálního manažera Scott Howson, který je v Edmontonu sedm let. "Nezkoumal jsem historii, ale měla by to být od Wayna nejdelší smlouva. Takové se v současné době neuzavírají ani v jiných klubech," dodal. Výjimkou je například nová sedmiletá smlouva českého útočníka Patrika Eliáše na 42 miliónů v New Jersey.

V nové sezóně si polepší takřka čtyřnásobně

Pro Hemského byla uplynulá sezóna nejlepší v kariéře díky 77 bodům v soutěži produktivity, s 19 góly se stal nejlepším klubovým střelcem. V play-off pomohl týmu Oilers až do finále dalšími šesti trefami a 11 asistencemi.

Za uplynulý ročník si vydělal zhruba jen 900 tisíc dolarů, v nadcházející sezóně bude mít plat 3,5 miliónu. V dalších letech se jeho příjem navyšuje a poslední rok kontrakt mu zaručuje příjem pět miliónů dolarů. "Aleš je pro náš klub mimořádně důležitým hráčem. Je jedním z talentovaných ofenzivních hráčů, kteří v NHL zazářili po loňské výluce," prohlásil Howson.

"Je to dlouhodobá smlouva, přikláněli jsme se k tomu, že Aleš bude zabezpečený. Raději jsme proto volili šestiletou smlouvu a její finanční výše je naprosto dostačující. Takže jsme naprosto spokojení," řekl Hemského otec Petr klubovým stránkám Moelleru Pardubice.

Není ostuda podepsat takovou smlouvu

Aleš Hemský je odchovancem pardubického hokeje a loni při výluce v NHL získal s klubem titul v extralize. "Je otázkou, jak se bude vyvíjet v NHL situace. Riskantní může být popis jak krátkodobého, tak dlouhodobého kontraktu. Určitě ale Aleš podepsal za tolik peněz, že neriskuje," navázal Petr Hemský.

"Aleš má zajištěnou budoucnost. Navíc nikdy nevíte, co se může po zdravotní stránce stát. Aleš je mladý hráč, je mu dvaadvacet let, takže za šest let může v osmadvaceti letech v klidu podepsat další smlouvu. Myslím si, že v takovém to věku podepsat smlouvu na 24,6 miliónu dolarů není žádná ostuda," dodal.

Hemský byl zároveň členem české reprezentace, která loni vyhrála mistrovství světa a letos v únoru vybojovala bronzovou medaili na olympijském turnaji v Turíně. V Edmontonu působí pardubický odchovanec od roku 2002, v jeho dresu zatím odehrál 211 utkání s bilancí 141 kanadských bodů.

ČTK

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: