Boston - Colorado 0:4Rus vynuloval české střelce, Medvědi natáhli nepříznivou sérii. Rutta se znovu trefil, Jágr nehrál

Více než 19 let dlouhou sérii neprotrhli. Hokejisté Bostonu na domácím ledě prohráli v zápase NHL s Coloradem 0:4 a denverský celek ve své aréně neporazili už 12 zápasů. Za Medvědy nastoupili oba čeští útočníci Davidové Pastrňák s Krejčím. Už druhý gól v úvodu své premiérové sezóny v NHL zaznamenal český obránce Jan Rutta. K tomu navíc přidal jednu asistenci a pomohl Chicagu alespoň k bodu v souboji s Torontem. O výhře Maple Leafs 4:3 rozhodl v prodloužení americký talent Auston Matthews.

Neil Jakupov (64) z Colorada střílí gól do odkryté brány Bostonu. Jeho brankář Tuukka Rask (40) totiž špatně vyhodnotil situaci a proti útočníkovi Avalanche vyjel.

Bylo to jen několik dnů po slavném vítězství českých hokejistů na olympijských hrách v Naganu. Konkrétně 30. března 1998 zvítězili hráči Bostonu na svém ledě proti Coloradu. Tehdy utkání skončilo 4:1. Od té doby uplynulo už více než 19 let a Medvědi nedokázali ani v jednom z 12 dalších střetnutí Avalanche doma zdolat.

V pondělním zápase kanadsko-americké soutěže Colorado zvítězilo jednoznačně 4:0. Čisté konto zaznamenal Semjon Varlamov. Dva góly vstřelil Nail Jakupov, po jednom přidali Andrighetto a Compher.

Kaše se zranil

To Calgary ještě stále bez Jaromíra Jágra se naopak podařilo černou sérii zlomit. Na ledě Anaheimu, kde v základní části NHL naposledy uspělo v lednu 2004, dokázaly tentokrát Plameny po 29 neúspěšných pokusech zvítězit 2:0. Jednou asistencí se na cenné výhře podílel i český útočník Michael Frolík, brankář Mike Smith kryl všech 43 střel domácích a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Na straně Ducks strávil na ledě jen tři a půl minuty útočník Ondřej Kaše, než v první třetině odstoupil kvůli zranění v horní části těla.

Rutta dál válí

Obránce Jan Rutta si v týmu Černých Jestřábů buduje pozici. Sedmadvacetiletá posila Blackhawks z extraligového Chomutova bodovala i ve svém třetím vystoupení v NHL a vylepšila si bilanci na čtyři body za dvě trefy a stejný počet asistencí. Ani gólem a asistencí však český bek nezabránil porážce Chicaga v Torontu 3:4 v prodloužení.

Rutta ve 4. minutě otevřel skóre utkání, když po svém ofenzivním výpadu od modré čáry objel branku a jeho pokus tečoval za záda brankáře Fredrika Andersena nešťastně útočník Maple Leafs Mitch Marner. Ve 48. minutě se Rutta asistencí podílel na trefě slovenského útočníka Richarda Pánika, díky němuž Chicago získalo náskok 3:1.

Rutta si udržel bilanci sedmi kladných bodů za účast na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech a se spoluhráčem Toewsem nadále vládne této statistice. V sestavě Chicaga nechyběl ani obránce Michal Kempný.

Jenže Toronto dokázalo zápas otočit a v nastaveném čase rozhodl o bodu navíc pro kanadský klub Auston Matthews, jenž při přečíslení dva na jednoho místo přihrávky zvolil přesnou střelu do růžku branky Antona Forsberga.

Uhlídali Ovečkina

Ani tři body Nicklase Bäckströma a T.J. Oshieho nepomohly Washingtonu k úspěchu v Tampě Bay, která udolala Capitals 4:3 v prodloužení. Lightning uhlídali kanonýra Alexandra Ovečkina, který v prvních dvou duelech sezóny vstřelil sedm branek a byl vyhlášen hvězdou prvního týdne NHL.

Útočník Jakub Vrána stejně jako jeho spoluhráč z elitního útoku Ovečkin poprvé v sezóně nebodoval, totéž v dresu Tampy Ondřej Palát. Do sestavy Lightning se podruhé v řadě nevešel obránce Andrej Šustr.

Ehlers s hattrickem

Z výhry St. Louis na ledě New York Islanders 3:2 po samostatných nájezdech se radovali i útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin. New Jersey uspělo v Buffalu 6:2, útočník Pavel Zacha v dresu Devils zatím na první bod v sezóně čeká.

Třemi góly a jednou nahrávkou se na triumfu Winnipegu v Edmontonu 5:2 podílel Nikolaj Ehlers. Jednadvacetiletý dánský útočník dostal Jets ve 37. minutě do vedení 3:2, a pak dovršil čistý hattrick.

Výsledky pondělních zápasů NHL:
Boston - Colorado 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)
Branky: 47. a 60. Jakupov, 5. Andrighetto, 14. Compher. Střely na branku: 29:23. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov, 2. Johnson, 3. Rantanen (všichni Colorado).
New York Islanders - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 54. Ladd, 59. Lee - 30. a 36. Tarasenko, rozhodující sam. nájezd Schenn. Střely na branku: 42:35. Diváci: 10 673. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko (St. Louis), 2. Lee, 3. Ladd (oba New York Islanders).
Buffalo Sabres - New Jersey Devils 2:6 (0:2, 1:4, 1:0)
Branky: 26. a 58. E. Kane - 26. a 33. Bratt, 28. a 39. Johansson, 7. Noesen, 19. Gibbons. Střely na branku: 25:31. Diváci: 17 697. Hvězdy zápasu: 1. Bratt, 2. Johansson (oba New Jersey), 3. E. Kane (Buffalo).
Tampa Bay - Washington 4:3 v prodl. (0:2, 2:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 26. Killorn, 39. Kunitz, 51. Kučerov, 64. Point - 19. a 28. Oshie, 17. Bäckström. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Kučerov, 2. Killorn (oba Tampa), 3. Oshie (Washington).
Toronto - Chicago 4:3 v prodl. (0:2, 1:0, 2:1 - 1:0)
Branky: 31. Zajcev, 54. C. Brown, 56. J. van Riemsdyk, 64. Matthews - 4. Rutta, 8. Toews, 48. Pánik (Rutta). Střely na branku: 43:21. Diváci: 19 456. Hvězdy zápasu: 1. Matthews, 2. C. Brown (oba Toronto), 3. Pánik (Chicago).
Edmonton - Winnipeg 2:5 (0:2, 2:2, 0:1)
Branky: 33. Draisaitl, 34. Nugent-Hopkins - 37., 38. a 59. Ehlers, 9. Scheifele, 17. Kulikov. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Ehlers, 2. Hellebuyck (oba Winnipeg), 3. Nurse (Edmonton).
Anaheim - Calgary 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Branky: 37. Monahan, 47. Backlund (Frolík). Střely na branku: 43:29. Diváci: 15 485. Hvězdy zápasu: 1. Smith (Calgary), 2. Rakell (Anaheim), 3. Giordano (Calgary).