Živě

Nechutná událost na hokeji. Fanoušci rasisticky uráželi hráče, ten s brekem opustil stadion

1. března 2019 16:51 - Québec/Praha

K nechutným událostem došlo v utkání poloprofesionální hokejové soutěže LNAH v Québecu. Čtyřiadvacetiletého kanadského obránce týmu Marquis Jonquière Jonathana Diabyho, jeho rodiče, sestru i přítelkyni v zápase s Petroliers du Nord opakovaně rasisticky uráželi fanoušci. Vše dospělo tak daleko, že Diaby v slzách opustil ledovou plochu a duel nedohrál.

 

Podle rodáka z Blainvillu z kanadské provincie Qúebec fanoušci pokřikovali na členy jeho rodiny, že jsou negři a paviáni. Ty samé urážky pak měly směřovat i přímo na něj.

Všechno odstartovala událost, kdy Diaby seděl na trestné lavici. K plexisklu přišel jeden z diváků a začal hráči ukazovat video, na němž byla opice.

„Musel jsem si obličej zakrýt dresem, protože se mi do očí draly slzy. Mé rodiče, sestru a přítelkyni pak začali urážet rasistickými pokřiky. Na tátu řvali, ať se vrátí do své rodné země, že tady pro něj není žádná práce. Sahali mu na jeho vlasy a dělali si z něj srandu. Sestra i přítelkyně měly strach," říkal Diaby pro CBC.

„Píše se rok 2019 a takové věci bychom už nikde neměli vidět. Bylo to nechutné," kroutil hlavou trenér Diabyho týmu Benoit Gratton.

Rozhodčí ani ochranka v hledišti nezasáhli

Diaby po urážkách zamířil do šatny, a ještě před skončením zápasu spolu s ostatními členy své rodiny stadion opustil. Rozhodčí se ho prý nesnažili ochránit, stejně jako ochranka nezasáhla v hledišti. „Nechtěli žádného z fanoušků vyhodit, když prý nikdo nikoho fyzicky nenapadl," podivoval se kanadský obránce.

Vedení soutěže následně přišlo s omluvou a uvedlo, že rasistické, sexistické ani homofobní komentáře jsou neakceptovatelné. Dotyčné fanoušky už šéfové ligy identifikovali a čeká je zákaz vstupu na utkání LNAH.

„Tohle ale není o hokeji. Nikdo by se neměl cítit ohrožený, když se jde podívat na syna, jak jde hrát hokej," zakončil Diaby.

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.