Živě

ŠKORPILŮV ZÁPISNÍK: Problém ekonomiky ve sportu se nevyřeší za týdny, budeme všichni šťastní, když za měsíce

24. března 2020 17:00

Předcházející Zápisník měl v titulku, že na fotbal nám zůstaly jen vzpomínky. Leč fotbal dál žije svojí přítomností. A tak předseda FIFA Gianni Infantino řeší klubové mistrovství světa, které se poprvé za účasti 24 týmů má uskutečnit v létě příštího roku v Číně, přičemž na tento termín bylo odloženo mistrovství Evropy. K problematice říká: „Brzy se rozhodneme, jestli se mistrovství uskuteční v roce 2021, 2022 nebo 2023. Klubové mistrovství světa a světový šampionát jsou jedinými zdroji příjmů pro většinu federací. Bez nich by ve více než sto zemích neexistovaly ligy, mládežnické třídy i ženský fotbal.“

 

Vlastimil Vacek, Právo

Jak vypadá obava klubového funkcionáře z hlediska budoucnosti, napovídá obsah mé mailové pošty. Řeší osud svěřené organizace a výhled na nejbližší měsíce z pohledu mzdových nákladů, vydání za energie, kolik má klub na účtech, jaké může získat v nejbližší době reálné platby, jak je možno ušetřit, jak dlouho může platit hráče a zaměstnance.

Problém ekonomiky ve sportu se nevyřeší za dny nebo týdny, budeme všichni šťastní, když za měsíce. Tudíž není krátkodobý, ale střednědobý s obavou, aby to nebyl problém dlouhodobý. Od doby, kdy se sport stal výnosným byznysem je úzce spojen s ekonomikou celé společnosti.

Německý fotbal počítá se ztrátou až 1,4 miliardy korun

Každý hráč dle své výkonnosti má svoji hodnotu, a tu si musí udržovat kvalitním tréninkem a prokazovat i v zápasech. Zápasy byly zrušeny, tak není kde se předvést, a tudíž není ani klubový příjem ze zápasů. Přesto se hráč musí udržovat v kondici a v odpovídajících dovednostech. Tréninkový proces se nechtěně obohatil o novou formu přípravy, a tou je trénink v karanténě. Základy tomu však byly dány již před padesáti lety, kdy FTVS učila, že trénink nemá být jen týmový, ale i skupinový a individuální.

Sparťan Krejčí běhá zakuklený, náladu si zvedá šipkami. U terče se budou dít velké věci, těší se

Aby toho nebylo málo, tak květy meruněk nám spálil mráz, když teplota klesla pod deset stupňů Celsia. Významně se tak dle odborníků sníží sklizeň. Mráz prý bude mít dopad i na ostatní ovoce, a tak nedej bože i na švestky a tím i množství slivovice. V Záhřebu se pro změnu otřásala země. Trenér německé fotbalové reprezentace Joachim Löw okomentoval pandemii koronaviru slovy: „Zdá se, že se země trochu vzpírá a brání proti lidstvu a jeho počínání." K tomu lze dodat, že to platí na kdeco, globálním oteplováním počínaje.

Jako by to věděl Goethe dávno dopředu, když ve Faustovi napsal: „Poslední závěr moudrosti je ten: jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den". Koronavir připravil mnoho lidí o život, kvanta lidí o svobodu a potrefené fotbalem o fotbal. Nezbývá než bez rozdílu rasy, náboženství a politického přesvědčení společnými silami bojovat.

Bývalý československý fotbalista. V minulosti Ladislav Škorpil rovněž trénoval československou juniorskou fotbalovou reprezentaci a českou reprezentaci do 21 let. V sezoně 2001/2002 společně s Josefem Csaplárem vyhráli se Slovanem Liberec český titul.

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.