Rubriky:

Ostatní

Nesmíme přistřihovat křídla, píše ve své knize František Kaberle starší

2. prosince 2010 11:45 - PRAHA

V době, kdy se hokejisté Kladna potácejí u dna extraligové tabulky, mohou nejen příznivci středočeského klubu zavzpomínat na časy, kdy mužstvo s paní Poldi na dresu sbíralo jeden úspěch za druhým. Tehdejší dobu v Kladně a národním týmu jim přiblíží hokejová legenda František Kaberle, jenž ve středu křtil knihu o sobě a svých neméně úspěšných synech.

 

Milan Malíček, Právo

"O hokeji už byla napsána spousta knížek, ale tato je něčím zvláštnější. Je totiž nejen o hokejové osobnosti, ale i o jeho synech, kteří byli v hokeji dokonce ještě úspěšnější," uvedl křest bývalý hráč a trenér národního týmu Karel Gut a připomněl, že zatímco Kaberle starší má dva tituly mistra světa, starší syn František jich má na kontě dokonce pět.

Nápad na knihu přišel už před dvěma lety, ale poté vznikla rok pauza kvůli potížím s tehdejším nakladatelem. Letos na jaře se Kaberle dal dohromady s Alenou Šloufovou, která zaznamenávala vzpomínky slavného obránce. Kromě toho vyzpovídala také oba syny a hokejové legendy Kladna Františka Pospíšila nebo  Milana Nového, promluvil i Jaromír Jágr.

Nechybí ani vyjádření nedávno zesnulého Eduarda Nováka, s kterým Kaberle starší kromě let na Kladně zažil i angažmá v exotickém Japonsku. Právě svému bývalému spoluhráči, s kterým jej vázalo dlouholeté přátelství i společné podnikání, Kaberle knihu věnoval. "Nemohu, neumím a nebudu na něj nikdy vzpomínat v minulém čase," píše se v úvodu knihy.

"Eda je kamarád, s nímž jsem prožil celou svou hokejovou kariéru. A právě o skvělých spoluhráčích, s nimiž jsem měl možnost hrát, je ta kniha především," řekl František Kaberle, jenž si autobiografickou knihu dopřál jako hodně předčasný dárek ke svým šedesátým narozeninám, jež oslaví v srpnu.

Kniha "Já a moji snyové" má celkem 175 stran a vyšla v nákladu pěti tisíc výtisků. Dočíst se v ní můžete nejen o mimořádně úspěšných 70. letech pro Kladno i československou reprezentaci, ale také o hokeji v dalekém Japonsku, nebo pohodovém životě v tradiční hokejové rodině.

František Kaberle starší
* dvojnásobný mistr světa (1976 a 1977), reprezentoval také na MS 1975, 1978, 1979, olympiádě 1980, a Kanadském poháru 1976
* šestinásobný mistr ligy (1974 Jihlava, 1975-78 a 80 Kladno)
* hrával i v japonském klubu Furukawa Denko, a v Německu
* po konci kariéry byl trenérem v Kladně a podnikal, pracoval i jako vyhledávač talentů pro agenturu slavného obránce Bobby Orra

Jirka G. Novák, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní