Rubriky:

Ostatní

Švéd Bäckström se po půl roce dočká olympijského stříbra. Dopingu navzdory

12. srpna 2014 12:15 - Gävle

Po více než půl roce se švédský hokejista Nicklas Bäckström dočká stříbrné olympijské medaile, kterou tým Tří korunek vybojoval v únoru v Soči. Mezinárodní olympijský výbor mu ji přímo v dějišti her neudělil kvůli tomu, že měl v průběhu her pozitivní trest na doping. Už v březnu pak představitelé MOV rozhodli, že šestadvacetiletý centr ji dostane dodatečně, nyní už je znám i přesný termín.

 

Profimedia.cz

Bäckström měl v Soči pozitivní dopingový test na zakázanou látku pseudoefedrin, která se do jeho těla dostala užíváním tablety léku Zyrtec-D. Ten centr Washingtonu pravidelně bere už sedm let kvůli problémům s alergií a i lékař švédského týmu mu jeho užívání schválil.

Dvě hodiny před začátkem finálového zápasu Švédů s Kanadou (0:3) však MOV oznámil, že Bäckströmovi zakazuje do souboje o zlato nastoupit, neboť po čtvrtfinále se Slovinci byl pozitivně testován. Komise MOV svůj verdikt označila jako plně odůvodněný, neboť i samotný útočník přiznal, že lék vzal ještě den před finále.

V březnu pak MOV uvedl, že jednozápasový trest je dostačující a že Bäckströmovi bude stříbrná medaile udělena dodatečně. I kvůli tomu, že zakázanou látku nevzal s úmyslem zvýšení sportovní výkonnosti, navíc při vyšetřování spolupracoval.

Bäckström stříbro obdrží 28. srpna v rodném městě Gävle při slavnostním ceremoniálu předcházejícímu přípravnému utkání mezi Brynäs, jehož je odchovancem, a Djurgardenem.

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.