Rubriky:

Ostatní

Odešla legenda. Zemřel hokejový mistr světa Bubník

18. dubna 2017 14:34 - Praha

Člen slavné zlaté generace odešel na hokejovou věčnost. Ve věku osmaosmdesáti let dnes dopoledne po delší nemoci zemřel někdejší vynikající útočník a později i obránce Augustin Bubník, mistr světa z roku 1949 a člen Síně slávy českého hokeje. Domácí svaz informovala o jeho úmrtí rodina.

 

Profimedia.cz

Odešel jeden z posledních žijících příslušníků slavné generace. Získal zlatou medaili na mistrovství světa 1949 ve Stockholmu a stříbro na zimních olympijských hrách 1948 ve Svatém Mořici. V barvách LTC Praha vybojoval v letech 1946 – 1950 pět mistrovských titulů, oblékal i dres ATK Praha, Spartaku Brno, Motorletu Praha a HC Slovanu Bratislava.

"Český svaz ledního hokeje vyjadřuje upřímnou soustrast rodině a přátelům zesnulého," uvedli zástupci svazu v tiskové zprávě.

V srpnu roku 1950 byl spolu s deseti spoluhráči odsouzen ve vykonstruovaném politickém procesu. Bubník dostal čtrnáct let za špionáž, velezradu a rozvracení lidově demokratického zřízení. Vězněn byl v uranovém lágru v Jáchymově. Po pěti letech mu byla udělena milost, do národního týmu se ale nevrátil.

Později se prosazoval jako trenér, v letech 1966-69 vedl i hokejovou reprezentaci Finska. Stal se prvním Čechem, který kdy koučoval zahraniční reprezentační A mužstvo. Tradovalo se, že tamní národní tým doslova naučil hrát hokej. Působil také u výběru Nizozemska, a to i v roce 1981, kdy se s ním představil v elitní skupině MS.

Členem Síně slávy českého hokeje se stal v roce 2008 při jejím založení. Obdobné pocty se mu dostalo i ve Finsku. Dokonce o čtyři roky dříve než v Česku.

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní