Rubriky:

Ostatní

Liberec se rozhodl pro změnu. Nezletilí hokejisté nebudou pod smlouvami

29. června 2017 11:15 - Praha

Do plnoletosti jim ještě několik let zbývá, přesto bývají pod hráčskou smlouvou. Hokejové kluby si takto často pojišťují své „investice“. V Liberci se rozhodli, že tuto zavedenou praxi opustí. Ruší mládežnické kontrakty. „Jedná se o jeden z dalších vstřícných kroků vedení Bílých Tygrů vůči našim hráčům a potažmo i jejich rodičům," vysvětluje na klubových stránkách klubu manažer mládeže Jiří Bermann.

 

Profimedia.cz

Webový portál Sport.cz se v minulých dnech tématem výchovy dětí, mládeže a přestupů zabýval. Prostor k vyjádření dostali rodiče i zástupce Českého svazu ledního hokeje. Oslovili jsme i bývalé hráče, aby nechali nakouknout pod pokličku, jak to chodí ve Švýcarsku, Finsku a Švédsku.

Výsledkem těchto všech názorů bylo, že český hokej má problémy. Svaz nastartoval několik programů, které mají vést opět až k zisku medailí na světových turnajích. Otázkou je, kdy tomu tak bude.

Problematika výchovy hokejistů
- Vojenská výchova děti vysává. Kdy bude český hokej opět na špici?
- Střet dvou světů. Hokej patří k levnějším sportům, říká svaz. Odstupné je největší neřádstvo, tvrdí rodič
- Vojna se vrací! Hokejový svaz startuje nový projekt
- Výchova hokejistů v Česku: Michelinská hvězda? Ne, cvičené opice! Dejte děti do ciziny, radí rodič
- V Česku se bereme moc vážně. Jak funguje výchova hokejových dětí v Evropě?

Jedním z ožehavých témat jsou hráčské smlouvy hokejistů, kterým je 14 až 16 let, tedy kontrakty mladších dorostenců a následně i starších. „Nejen v Česku je běžnou praxí, že hráči od mladšího dorostu podepisují hráčské smlouvy. Již několik sezón řešíme s kolegy trenéry i vedením klubu jejich smysluplnost a význam pro náš klub. Když byla zřízena má pozice, stanovil jsem si cíl, hráčské smlouvy zrušit. Protože máme velmi osvícené vedení, které razí moderní trendy, dostali jsme "zelenou" k dalšímu nevyžadování smluv," vysvětluje Bermann.

Smlouvy jsou tématem, na které je více názorů. V určitých případech mohou hráčům komplikovat odchod z klubu, a to i ve věku, kdy jim do dospělosti stále chybí pár let. V Liberci hráčské mládežnické smlouvy od nové sezóny 2017/2018 už nebudou zavedeny.

„Vedení klubu se rozhodlo od rozšířené praxe upustit a hráčům žádné smlouvy nepředkládat. Samozřejmě budou některé výjimky, které však bude vedení klubu před rozhodnutím důkladně projednávat. Velmi nám záleží na tom, abychom měli s našimi hokejisty vztah, který je založený na důvěře," dodává manažer mládeže libereckých Tygrů.

lik, Sport.cz

Souhlasíte s krokem libereckého klubu?

Zrušit