Série švédských vítězství skončila, Češi vyhráli 5:4

Jirka G. NovákSport.cz

Osm zápasů neuvěřitelného trápení českých hokejistů se Švédy je minulostí. Série severského týmu skončila v zahajovacím utkání turnaje Karjala v pražské Sazka Areně, kde Češi ve čtvrtek vyhráli 5:4. Po bezbrankové první třetině a vyrovnané druhé části o výsledku rozhodl dramatický závěr. Domácí si vypracovali už tříbrankový náskok, Švédové ještě dvakrát udeřili v poslední minutě.

Domácí začali aktivně, ale nebezpečnější byli Švédové. Ve čtvrté minutě se pořádně zapotil Čechmánek při šanci Ölvestada i následné střele Mattssona. Doutnající požár hasil český gólman i v osmé minutě při české přesilovce čtyři na tři. Na modré puk nezachytil jeden z obránců, a na branku pádil Davidsson. Čechmánek se ale včas položil na led a znemožnil mu vystřelit.

Švédové hráli v jedenácté minutě přesilovku pět na tři, příliš upachtěné souhry ale k ničemu nevedly a stejný výsledek měly i dvě početní výhody za sebou při vyloučení Čecha a poté Divíška. V závěru ještě nedosáhl na dobrou přihrávku Warga před branku Hedström. Český tým v první třetině vynikal jen vyloučeními - na trestnou lavici putovali hráči celkem šestkrát.

Švédové dokázali odpovědět dvakrát

První branka zápasu padla až v 25. minutě, kdy Čech při přesilové hře vystřelil od pravého mantinelu a puk po teči obránce soupeře doplachtil až do švédské branky. Pak přišly úspěšné okamžiky Romana Čechmánka. Nejprve vystihl tečovaný pokus Wallina po střele Hällberga, pozorný byl i při jedovce Warga a z míry ho nevyvedlo ani to, když se po mele před brankou ocitl bez helmy.

Jako blesk z čistého nebe proto zapůsobila akce Švédů v 35. minutě. Jönsson vyhrál buly, Davidson posunul na Nordgrena a ten švihem zavěsil nad Čechmánkovo pravé rameno. Vzápětí ještě Mänsson trefil tyčku. Znovu do vedení dostal Čechy Hlinka, který skóroval krátce po návratu z trestné lavice. Za pouhých 32 vteřin bylo opět srovnáno - Čechmánek vyrazil střelu Hedströma, ale na dorážku Ölvestada bekhendem už byl krátký.

Rozhodla dvojnásobná přesilovka

Na začátku třetí třetiny domácí dohrávali větší část přesilové hry pět na tři a výhodu dokázal zužitkovat svým prvním gólem v národním týmu Brendl střelou pod horní tyčku. Velkou šanci na vyrovnání měl v 47. minutě osamocený Wallin, ale ani nadvakrát na Čechmánka nevyzrál. Nejlepší gólman švédské ligy pak vychytal i Mattssona a šest minut před koncem dostal Česko do dvoubrankového vedení Šimánek. Jeho první střelu nejprve Backlund dočista nepokryl, forvard se dostal za brankou opět k puku, a po obkroužení branky pohodlně zasunul za Švédova záda.

Pátý hřebík do švédské rakve zatloukl Varaďa poté, co jej  krásně uvolnil Skuhravý. Ale zdánlivě rozhodnutý zápas ještě Švédové notně zdramatizovali v poslední minutě utkání. Po brankách Stralmana a Sandströma ještě dokázali snížit na rozdíl jediné branky, více už jim ubíhající čas nedovolil.

Česko - Švédsko 5:4 (0:0, 2:2, 3:2)
Branky a nahrávky: 25. M. Čech (Huml), 38. J. Hlinka (P. Sýkora, Huml), 41. Brendl (J. Straka, P. Sýkora), 54. Šimánek (Divíšek), 57. Varaďa (Skuhravý) - 35. Nordgren (Davidsson, J. Jönsson), 38. Ölvestad (Hedström, Wallin), 60. Stralman (Berglund), 60. Sandström (Lindgren). Rozhodčí: Zacharov (Rus.) - Pouzar, Kalivoda (oba ČR). Vyloučení: 12:9. Využití: 2:2. Diváci: 11 704.
ČR: Čechmánek - Hamr, Platil, M. Čech, Blaťák, Čutta, Čáslava - Varaďa, J. Hlinka, P. Sýkora - Veselý, J. Straka, Brendl - Hubáček, Huml, Irgl - Matějovský, Divíšek, Šimánek, Skuhravý. Trenér: Alois Hadamczik.
Švédsko: Bäcklund - Enström, M. Johansson, F. Lindgren, Sandström, Hällberg, R. Jonsson - Mänsson, J. Eriksson, T. Eriksson - Ölvestad, Wallin, Mattsson - Davidsson, J. Jönsson, Nordgren - Hedström, Warg, Berglund. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.