Česko - Bělorusko 3:4Česká pohroma na úvod MS! Hadamczikův tým prohrál s outsiderem a zadělal si na obrovské problémy

53. Volráb 3 : 4

Hodně špatně začali čeští hokejisté na mistrovství světa do 18 let ve Švédsku, když prohráli s outsiderem z Běloruska 3:4. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika doplatili především na katastrofální začátek zápasu, když už po dvanácti sekundách inkasovali a ještě v první třetině prohrávali o dva góly. Národnímu týmu se sice podařilo srovnat, jenže Bělorusové utekli znovu do dvoubrankového trháku a nakonec slavili překvapivé vítězství.

Čeští hokejisté do 18 let v úvodním duelu MS proti Bělorusku.

Češi si tak hned na úvod turnaje pořádně zavařili. Dělali si sice naděje na medaili, ale budou mít co dělat, aby se vyhnuli bojům o záchranu. Ve druhém utkání se v sobotu utkají se Švýcarskem. Pak je čekají obhájci titulu z Finska a na závěr skupiny silná Kanada. Ze skupiny postupují čtyři týmy, pátý bude hrát o záchranu.

Hadamczikův výběr prohrával už po 12 vteřinách. Usov obral za brankou o puk Kubíčka, přihrál Oksenťjukovi a ten zblízka překonal Bednáře. Bělorusové se následně ubránili při trestech Kozoreze a Bujalského. Soupeř naopak v 18. minutě početní výhodu vteřinu před plánovaným návratem vyloučeného Volrába na led zužitkoval a od modré čáry se trefil přes clonu Děmčenko.

Kouč reprezentace do 18 let Alois Hadamczik během tréninku.

V úvodu druhé části Pinčuk po blafáku zakončoval bekhendem do prázdné branky, ale puk odpálil obránce Volráb a videorozhodčí potvrdil, že to stihl. Češi navíc díky Volčenkově faulu hráli přesilovku, kterou ve 24. minutě využil Haš. Jeho tečovaná střela z pozice za pravým kruhem skončila za Kolosovem.

Za tři minuty bylo vyrovnáno. Přikryl ještě šanci nevyužil, ale o chvíli později Mlčák trefil od modré čáry levý horní roh Kolosovovy branky. V polovině utkání však vrátil po Oksenťjukově přihrávce zpoza branky Bělorusku vedení Bujalskij. V 38. minutě navíc zakončil kombinaci úspěšnou tečkou Bělov a bylo to 4:2.

Do třetího dějství už vyjel na led místo Bednáře náhradník Pařík, a i když neinkasoval, nebylo to nakonec českému výběru nic platné. V 53. minutě dal sice Volráb kontaktní gól, jenže na více už Hadamczikova družina ani přes závěrečnou power play nedosáhla.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Umee (Švédsko):
Skupina A:
Česko - Bělorusko 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. Haš (Teplý), 27. Mlčák (Přikryl), 53. Volráb (Koffer) - 1. Oksenťjuk (Usov), 18. Koljačonok, 30. Bujalskij (Oksenťjuk, Usov), 38. Bělov (Kuzněcov, Pinčuk). Rozhodčí: Linde (Švéd.), Schrader (Něm.) - Lundgren (Švéd.), Pesonen (Fin.). Vyloučení: 7:7. Využití: 1:2. Diváci: 190.
ČR: Bednář (41. Pařík) - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb - Přikryl, Lang, Mužík - Teplý, Barinka, Pšenička - Raška II, Toman, Peterek - Najman, Koffer, Rychlovský - Myšák. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.
Skupina B (Örnsköldsvik):
Rusko - Slovensko 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Branky: 17. a 41. Gricjuk, 5. Nikolajev, 13. Amirov z trest. střílení, 24. Grošev, 60. Chusnutdinov - 9. a 54. Čajkovič, 32. Chromiak.
Švédsko - USA 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)
Branky: 15. Holmström - 25., 44. a 46. Caufield, 26. Beecher, 41. McCarthy, 57. Turcotte.
Skupina A (Umea):
Kanada - Finsko 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Branky: 44. a 55. Tracey, 25. Rees, 30. Newhook, 60. Krebs - 8. Aku Räty, 12. Saarela, 22. Lundell.