Česko - Švýcarsko 8:2Česká jízda! Mladíci deklasovali na MS neškodné Švýcary a slaví první výhru

Paráda! Čeští mladíci zničili na mistrovství světa hráčů do 18 let Švýcarsko jednoznačně 8:2 a napravili tak porážku z úvodního zápasu s Běloruskem (3:4). Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika si tak připsali první tři body do tabulky skupiny A. V dalším utkání změří v neděli síly s Finskem, které oba své dosavadní zápasy prohrálo.

Čeští hokejisté do osmnácti let bojují na mistrovství světa ve Švédsku

Čeští hokejisté vstoupili na rozdíl od svého úvodního duelu s Běloruskem do zápasu skvěle. Už ve třetí minutě překonal Henauera ve švýcarské brance z přesilové hry Filip Koffer, o deset minut později pojistil vedení národního týmu třinecký útočník Adam Raška. Svěřenci Aloise Hadamczika byli v úvodní třetině jasně lepším týmem, na soupeřovu branku vyslali dvacet střel, Švýcaři odpověděli pouhými pěti pokusy.

Ještě lepší vstup než do úvodní části měli čeští hokejisté do druhé třetiny. Uběhlo pouhých 78 sekund, když opět z přesilové hry zvýšil už na tříbrankový rozdíl Martin Lang. Aby toho nebylo málo, o minutu a dvaadvacet sekund později přidal čtvrtou trefu opět v početní převaze Adam Rutar.

"Puk si dám nad postel, ale že bych měl vitrínku, to fakt ne. Ale prvního gólu v reprezentaci si cením hodně," radoval se Rutar. "Měli jsme víc chuť do hry než Švýcaři, před bránou jsme byli důrazní, spadlo nám tam hodně gólů. Byli jsme na tom bruslařsky líp, ale i psychicky," dodal.

Lang si připsal hattrick

Až poté se dostali ke slovu hráči helvétského kříže. V 25. minutě překonal Lukáše Paříka Denys Rubanik. Myšlenky na možný zvrat vzala soupeři pátá branka, když se minutu a půl před koncem prostřední části zaznamenal Jakub Rychlovský.

A česká jízda pokračovala. Tentokrát udržel švýcarský gólman čisté konto jen 32 sekund, než ho svou druhou brankou v zápase prostřelil Martin Lang. V 51. minutě sice snížil na 2:6 Ronny Dahler, aby o 58 sekund později navýšil debakl Švýcarů sedmou brankou Adam Najman. Definitivní ortel napsal nad soupeřem v 57. minutě opět Martin Lang, který tak oslavil hattrick.

"Určitě to pro nás je zadostiučinění. Před zápasem jsme si řekli, že Švýcarsko je soupeř, kterého bychom měli porážet, takže jsme nikdo nic nepodcenil. Udělali jsme pár změn, změnili jsme i přesilovky," uvedl šťastný střelec.

"Zápas jsme zvládli, dala tomu ráz hned první přesilovka, kterou jsme využili. Od 1. minuty si za tím kluci šli a využili jsme tři přesilovky. Měli jsme ale pár hloupých vyloučení, což by se nám v těžších zápasech nemuselo vyplatit," hodnotil asistentem trenéra Radek Bělohlav.

Čeští mladíci se dočkali prvního vítězství a do tabulky skupiny A si připsali tři body. V nedělním zápase změří síly s Finskem, které má na kontě zatím dvě porážky - s Kanadou a Běloruskem.

Mistrovství světa hokejistů do 18 let v Umee (Švédsko):
Skupina A:
ČR - Švýcarsko 8:2 (2:0, 3:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 3. Koffer (Myšák, Barinka), 13. Raška (Barinka), 22. Lang (Haš), 23. Rutar (Pšenička), 39. Rychlovský (Koffer), 41. Lang (Přikryl), 52. Najman (Kubíček), 57. Koffer (Najman, Rychlovský) - 25. Rubanik (Chanton, Knak), 51. Dähler. Rozhodčí: Kova (Fin.), Morozov (Rus.) - Badyl (Běl.), Bowles (USA). Vyloučení: 4:7. Využití: 3:1. Diváci: 582.
Sestava ČR: Pařík - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Pšenička - Najman, Koffer, Rychlovský - Peterek. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.
Lotyšsko - Rusko 1:5 (0:1, 1:2, 0:2)
Branky: 27. Ansons - 14. Grošev, 32. Čisťakov, 33. Šešin, 60. Amirov, 60. Mingačov.