Hlavní obsah

Bolt znovu přepisoval dějiny! Zlato na stovce vybojoval na třetí olympiádě v řadě

Rio de Janeiro
Aktualizováno

Jamajský sprinter Usain Bolt po vítězství na stometrové trati pod olympijskými kruhy v Pekingu a Londýně vybojoval na nejkratší trati zlato i v Riu de Janeiro. Držitel světového rekordu zaběhl v hlavním městě Brazílie čas 9,81 s. Na trati 400 metrů zaběhl světový rekord Jihoafričan Wayde van Niekerk, jenž z historických tabulek časem 43,03 překonal legendárního Američana Michaela Johnsona, jehož maximum vylepšil o 15 setin. Český výškař Jaroslav Bába postoupil do finále.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Jamajčan Usain Bolt (vlevo) znovu porazil Američana Justina Gatlina.

Článek
Fotogalerie

Po závodu si Bolt svůj rekordní triumf užíval. Při vítězném kolečku mával do kamer, dělal tradiční vítězná gesta a fotil se s jamajskými fanoušky v ochozech. S kloboukem na hlavě a obrovským maskotem v rukách se vyfotil i se svými rodiči.

"Je to dobrý start do těchto olympijských her. Hodně lidí pochybovalo, ale mně se to podařilo. Jsem v lepší formě než v minulé sezóně," řekl Bolt bezprostředně po závodu.

Měl velkou radost, že vyvrátil pochybnosti, které se nad ním v posledních dvou sezonách vznášely i vinou častějších zranění. "Přesně kvůli tomuhle jsem trénoval a věřil. Říkal jsem vám, že to chci dokázat," uvedl.

Bolt se chce stát nesmrtelným

Sprinter, který za týden oslaví třicáté narozeniny, získal sedmé olympijské zlato. Obhajoba ho čeká ještě na dvojnásobné trati a ve štafetě na 4x100 metrů. "Ještě mám před sebou dva kroky. Někdo říkal, že se mohu stát nesmrtelným, a pokud se mi to podaří, asi to tak bude," řekl.

Bolt se dočkal v zaplněném Olympijském stadiónu ovací. Aktéři finálového boje vstupovali do arény po jednom a jakmile se Jamajčan dostal na dráhu, v ochozech nebylo nic slyšet. "Bolt, Bolt, Bolt," křičeli diváci.

S jeho přijetím konstrastovalo bučení diváků při Gatlinově nástupu. "To mě překvapilo," komentoval to Bolt. Důvodem nejspíš byla Gatlinova dopingová minulost. "Je to poprvé, co jsem přišel na stadiónu a diváci někoho vybučeli. Byl jsem v šoku," uvedl Jamajčan.

Do historie se Bolt zapsal také jako druhý nejstarší olympijský vítěz stovky po Britovi Linfordu Christiem, kterému bylo při triumfu v roce 1992 v Barceloně 32 let.

Před olympijskými hrami nebylo jasné, v jaké formě Bolt po nedávných zdravotních problémech dorazí. Na dráze však opět kraloval, i když čas 9,81 je nejpomalejší, jakým kdy získal zlato na olympiádě či mistrovství světa.

Van Niekerk překvapil z osmé dráhy

Van Niekerk překvapil už loni triumfem na světovém šampionátu v Pekingu, ale navzdory titulu nebyl na hrách v Riu favoritem. O zlato měli podle prognóz svést souboj vítězové čtvrtky na předchozích dvou hrách Kirani James z Grenady a Američan LaShawn Merritt. Čtyřiadvacetiletý Jihoafričan běžící v osmé dráze je však dokonale zaskočil.

"Věřil jsem, že bych mohl světový rekord zaběhnout. Odjakživa jsem snil o zlaté olympijské medaili," prohlásil Jihoafričan, jehož osobní rekord měl dosud hodnotu 43,48 sekundy.

Dosavadní rekordman Johnson, který komentoval závod pro britskou BBC, byl Van Niekerkovým představením unešený. "Můj bože, světový rekord z osmé dráhy!" křičel do mikrofonu. "Běžel strašně rychle, nikdy jsem nic takového na druhé dvoustovce neviděl. To byl masakr," prohlásil. "Usain Bolt brzy skončí a tohle by mohla být nová hvězda atletiky."

Obhájce prvenství James doběhl druhý za 43,76. Také Merritt dosáhl svého nejlepšího výkonu v sezóně (43,85), ale musel se spokojit s bronzem.

"Byl to šílený závod a velká historická chvíle. Padl světový rekord a vyhrál ten nejlepší," konstatoval Merritt. "Jsem rád, že jsem u toho byl," řekl James.

Bábovi na finále stačilo 226 cm

Ženský trojskok ovládla favorizovaná Caterine Ibargüenová z Kolumbie. Úřadující dvojnásobná mistryně světa předvedla letošní maximum 15,17 metru a vylepšila druhé místo z londýnské olympiády. Patnáctimetrovou hranici překonala jako jediná z finalistek, a to hned dvakrát. Stříbrná Yulimar Rojasová z Venezuely skočila 14,98. Obhájkyně zlata Olga Rypakovová z Kazachstánu byla třetí.

Dařilo se výškaři Jaroslavu Bábovi, který se štěstím postoupil na své čtvrté olympiádě potřetí do finále. Bronzový medailista z Atén 2004 skočil napoprvé 226 cm, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Do čtrnáctičlenného finále se dostal jako poslední, stejný výkon předvedli další tři skokani.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:
Atletika:
Finále:
Muži:
100 m (vítr +0,2 m/s):
1. Bolt (Jam.) 9,81
2. Gatlin (USA) 9,89
3. De Grasse (Kan.) 9,91
4. Blake (Jam.) 9,93
5. Simbine (JAR) 9,94
6. Meite (Pobř. slon.) 9,96
7. Vicaut (Fr.) 10,04
8. Bromell (USA) 10,06.
400 m:
1. Van Niekerk (JAR) 43,03 - světový rekord
2. James (Grenada) 43,76
3. L. Merritt (USA) 43,85
4. Cedenio (Trinidad) 44,01
5. Sibanda (Botswana) 44,25
6. Chamis (Bahrajn) 44,36
7. Taplin (Grenada) 44,45
8. Hudson-Smith (Brit.) 44,61.
Ženy:
Trojskok:
1. Ibargüenová (Kol.) 15,17
2. Rojasová (Ven.) 14,98
3. Rypakovová (Kaz.) 14,74
4. Orjiová (USA) 14,71
5. Kňazjevová-Minenková (Izr.) 14,68
6. Mamonaová (Portug.) 14,65
7. Williamsová (Jam.) 14,53
8. Papachristuová (Řec.) 14,26.
Kvalifikace a rozběhy:
Muži:
100 m - semifinále: 1. Bolt (Jam.) 9,86.
Výška: 1. Baršim (Kat.), Bondarenko (Ukr.), Drouin (Kan.) a Ivanov (Bulh.) všichni 229...12. mj. Bába 226.
Ženy:
400 m - semifinále: 1. Felixová (USA) 49,67.
1500 m - semifinále: 1. G. Dibabaová (Et.) 4:03,06.

Reklama

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.