Dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová se stala po zvolení do komise sportovců oficiálně členkou Mezinárodního olympijského výboru. Proti čtyřiatřicetileté světové rekordmance, jež je hlasitou kritičkou vyřazení ruských atletů z olympijských her v Riu, však byla zhruba třetina hlasujících.

Ruská tyčkařka Jelena Isinbajevová byla zvolena členkou MOV.
Vlastimil Vacek, Právo
Isinbajevová sice stejně jako její reprezentační kolegové nesměla na letošních OH startovat kvůli státem řízenému dopingu v zemi, do Ria přesto odcestovala a ve čtvrtek byla zvolena do komise sportovců. Den poté ukončila kariéru a v neděli měla být formálně potvrzena jako členka MOV, což ale nešlo úplně hladce.
Athlé - 23 membres du CIO contre l'admission d'Elena Isinbaeva https://t.co/3E50lfjytB
— 24 H News (@24H_news_) 21. srpna 2016
Slavná atletka dostala 45 hlasů ve svůj prospěch, 23 proti a dva členové olympijského výboru se zdrželi hlasování. Isinbajevová po hlasování se slzami v očích pozdravila šéfa MOV Thomase Bacha a oficiálně tak zahájila osmileté působení v komisi zastupující zájmy sportovců.
Ostatní čtyři členové komise sportovců - maďarský plavec Dániel Gyurta, německá šermířka Britta Heidemannová, korejský stolní tenista Rjo Sung-min a novozélandská jezdkyně BMX Sarah Walkerová - byli zvoleni do MOV drtivou většinou. Ani jeden z nich nedostal více než tři hlasy proti.
Isinbajevové nejspíš k popularitě mezi členy MOV nepomohl její nesmiřitelný postoj k rozhodnutí mezinárodní atletické federace IAAF vyřadit ruské atlety z OH. "Je to porušení lidských práv. Půjdu s tím k soudu a dokážu, že se IAAF a (světová antidopingová agentura) WADA mýlily," řekla například v červenci.