Rubriky:

Cyklistika

Arbitráž zamítla odvolání Sáblíkové, protože spor pod ní nespadal

10. srpna 2016 16:04 - Rio de Janeiro

Zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) zamítla odvolání v kauze Martiny Sáblíkové, protože spor Českého olympijského výboru (ČOV) a Českého svazu cyklistiky vznikl dříve než deset dní před olympiádou. To je lhůta pro případy, které může tento orgán řešit. Uvádí se to ve zdůvodnění zveřejněném na webu. Podstatou odvolání, které bylo posledním pokusem dostat Sáblíkovou na start olympijské časovky, se tak komise vůbec nemohla zabývat.

 

Sport Invest

Arbitři zkoumali předloženou korespondenci mezi Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) a českou stranou. Ačkoliv se čeští právníci obraceli na UCI ještě na konci července, arbitráž se přiklonila k tomu, že spor vznikl už 18. června. Tedy v den, kdy UCI zaslala Českému svazu cyklistiky vyjádření, že záležitost kolem olympijské kvalifikace považuje za uzavřenou.

Na začátku června vyšlo najevo, že Česká republika nemá místo v olympijské časovce, protože se nekvalifikovala do silničního závodu. To je podle pravidel UCI nezbytné. Česká strana se to snažila do poslední chvíle zvrátit. Poukazovala na to, že jsou kvalifikační pravidla nejasná a diskriminační. To nakonec arbitráž vůbec neposuzovala.

"S tím, že se tribunál může přiklonit k tomuto výkladu, právní tým samozřejmě počítal, byla dokonce možnost, že bude rozhodnuto hned a bez ústního jednání," řekl ČTK Martin Maisner, člen legislativní rady ČOV, který českou stranu u arbitráže zastupoval.

Svolání ústního jednání a odklady verdiktu ale podle něj svědčí o tom, že arbitři odvolání opravdu řešili. "Důvody, které nakonec převážily, lze jen těžko odhadovat, ale roli hrál určitě i fakt, že se tribunál obával toho, že by vytvořil precedens, jehož případné důsledky lze v budoucnu těžko předvídat," doplnil Maisner.

Olympijská časovka se konala dnes. Vyhrála ji Američanka Kristin Armstrongová, která v této disciplíně získala třetí olympijské zlato za sebou.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Cyklistika

Filtr článků - Cyklistika


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..