Vodní sporty

Medaile byla tak blízko! Gebas v životním závodě o setinky zůstal pod stupni

9. srpna 2016 18:51 - Rio de Janeiro
(Aktualizováno: 9. srpna 2016 20:51)

Kousíček od medaile! Kanoista Vítězslav Gebas při své olympijské premiéře skončil čtvrtý. Stejně jako v semifinále na kanále v Riu de Janeiro předvedl dvaatřicetiletý český slalomář čistou jízdu. Stačila ale jen na "brambory". Po střelci Davidu Kosteleckém druhé na těchto hrách českého zástupce...

Lucy Nicholson, Reuters

Od třetího Japonce Takuje Hanedy Gebase dělilo 13 setin sekundy. Vyhrál Francouz Denis Gargaud Chanut, mistr světa z roku 2011. První medaili pro Slovensko v Riu de Janeiro získal díky druhému místu Matej Beňuš.

Gebas mezi čtrnáct semifinalistů proklouzl z kvalifikace jako poslední. Dnes tedy zahajoval semifinálové jízdy a byl odvážnější než v kvalifikaci, skončil pátý. Za nejrychlejším mužem semifinále Siderisem Tasiadisem z Německa sice zaostal o více než tři sekundy, ale od druhého Andera Elosegiho ze Španělska ho dělila necelá sekunda.

Ve chvíli, kdy po statečné bitvě s peřejemi dokončil finálovou jízdu, byl třetí, ale nahoře byli ještě čtyři favorité. Bez medaile z nich skončili vítěz semifinále i kvalifikace a obhájce stříbra Němec Sideris Tasiadis, stříbrný olympijský medailista z Pekingu Brit David Florence i úřadující vicemistr světa Benjamin Savšek ze Slovinska.

Gebase sesadil z průběžné třetí příčky devětadvacetiletý Gargaud Chanut, který startoval jako třetí od konce a na olympijském trůnu vystřídal krajana Tonyho Estangueta.

Právě Estanguet a Slovák Michal Martikán si rozdělovali zlaté olympijské medaile od triumfu Lukáše Pollerta v roce 1992 v Barceloně. V Riu už nejsou.

Gebas semifinálový čas vylepšil o více než sekundu, ale na cenný kov to těsně nestačilo. A nakonec ještě na vodě plácal po ramenou dojatého plačícího Japonce, který mu o fous sebral medaili.

I tak zaznamenal svůj nejlepší výsledek na velké akci. Na mistrovství světa, kde je větší konkurence než na olympiádě, je jeho maximem jedenáctá příčka z roku 2013.