Ledecká má čtvrté zlato i nový světový rekord

Rio de Janeiro

Americká plavkyně Katie Ledecká vyhrála na olympijských hrách v novém světovém rekordu závod na 800 metrů volný způsob. Časem 8:04,79 vylepšila vlastní maximum z letošního ledna téměř o dvě sekundy, druhou Britku Jazz Carlinovou porazila o více než 11 sekund. Ledecká v Riu vybojovala už čtvrté zlato a dotáhla se na krajana Michaela Phelpse, stejně jako on má ještě jedno stříbro.

Katie Ledecká na trati 800 metrů volným způsobem.

Devatenáctiletá hvězda Ledecká se stala první ženou od roku 1968, která na jedněch hrách vyhrála všechny tři nejdelší kraulařské tratě. Naposledy se to povedlo v Mexiku její krajance Debbie Meyerové.

Phelps páté zlato v Riu nezískal. Na trati 100 metrů motýlek skončil na děleném druhém místě za nečekaným vítězem Josephem Schoolingem ze Singapuru. Jednadvacetiletý bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Kazani se postaral o první olympijské prvenství pro svou zemi v historii.

Schooling, který časem 50,39 překonal olympijský rekord, vyhrál s velkým náskokem před trojicí Phelps, Jihoafričan Chad Le Clos a Maďar László Cseh. Všichni tři dohmátli shodně o tři čtvrtě sekundy za Schoolingem.

Přijde další zlato?

Phelpsova rekordní bilance pod pěti kruhy nyní čítá 22 zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Poslední šanci rozšířit svou fenomenální sbírku bude mít jednatřicetiletý plavec v nedělní polohové štafetě.

S útokem na další zlato neuspěla ani trojnásobná vítězka Maďarka Katinka Hosszúová, která se na znakařské dvoustovce musela sklonit před Američankou Madeline DiRadovou. Ta byla rychlejší o šest setin a v Riu si připsala druhý triumf, navíc má i stříbro a bronz.

Vítězem kraulařské padesátky se stal pětatřicetiletý Američan Anthony Ervin, který po 16 letech zopakoval olympijský triumf ze Sydney. Stříbrný Francouz Florent Manadou byl o jedinou setinu pomalejší, pro bronz si dohmátl další Američan Nathan Adrian.