Devátá česká medaile! Čtyřkajak obhájil bronz

Rio de Janeiro

Česká olympijská výprava slaví devátý cenný kov! Kvartet Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba ve finále A K4 na jeden kilometr vybojoval bronzové medaile a obhájil tak svou pozici z Londýna. Zlato berou Němci, kteří stříbrným Slovákům nadělili skoro tři vteřiny. Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák sbírku českých medailí ve finále A kategorie C2 naopak nerozšířili. Česká posádka obsadila sedmou příčku. Zvítězili Němci Sebastian Brendel a Jan Vandrey.

Zleva Josef Dostál, Lukáš Trefil, Daniel Havel a Jan Štěrba s bronzovou medailí.

Finálové bitvě čtyřkajaku suverénně kralovala německá čtveřice. Max Rendschmidt, Tom Liebscher, Max Hoff a Marcus Gross se hned po startu dostali do čela a mířili za zlatem. Češi se v polovině trati posunuli na třetí místo a poté bojovali se Slováky o stříbro. Přestože se v závěru zdálo, že je předstihli, cílem projel o 132 tisícin sekundy dříve soupeř.

Radoň s Dvořákem po jistém postupu do finále začali boj o medaile solidně a drželi se za nejrychlejšími Brazilci v hlavní skupince. V polovině trati se dokonce posunuli na třetí místo, které ale neudrželi.

V dramatickém finiši si pro triumf dojeli Němci Brendel s Vandreyem, kteří dokázali porazit brazilskou dvojici Erlon de Souza, Isaquias Queiroz. Queiroz v Riu získal již třetí medaili, na singlu získal stříbro na kilometru a bronz na dvoustovce.

Závod kajakářů na trati 200 metrů ovládl Brit Liam Heath a vybojoval v Riu druhou medaili. Zlato přidal ke stříbru z deblkajaku. Za druhým Maximem Beaumontem z Francie skončili ve shodném času Španěl Saul Craviotto a Němec Ronald Rauhe, kteří získali oba bronz. Čtyřiatřicetiletý Rauhe má medaili ze třetích her, první bronz má již ze Sydney 2000.