Federer - del Potro 3:6, 7:6, 19:17Švýcarský tenisový fenomén udolal bojovného Argentince a zahraje si o zlato

Londýn

Švýcarský tenista Roger Federer přidá k rekordním 17 grandslamovým titulům první olympijskou medaili ve dvouhře. První hráč světového žebříčku, který před čtyřmi roky získal zlato ve čtyřhře, dnes po bezmála čtyřech a půl hodinách udolal Argentince Juana Martína Del Potra 3:6, 7:6 a 19:17. Ve finále se Švýcar utká s domácím Andym Murraym, který ve druhém semifinále přehrál Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:5. Centrální dvorec All England Clubu uvidí reprízu nedávného wimbledonského finále.

Švýcarská světová jednička Roger Federer si zahraje o olympijské zlato ve dvouhře

Sedminásobný wimbledonský šampión Federer na oblíbené trávě prohrál s del Potrem úvodní set 3:6. Pak však zvládl dramatickou koncovku druhé sady, kterou získal v tie-breaku poměrem 7:5. Velké drama se odehrálo ve třetí sadě. Osmnáct gamů ani jeden z tenistů neztratil servis. Pak Del Potro dvěma dvojchybami pomohl Federerovi k brejku na 10:9, ale Švýcar nabídnutou šanci nevyužil a své podání prohrál čistou hrou.

I při dalších Jihoameričanových podáních měl šance, ale na další brejk si musel počkat až do 35. gamu. Dostal se do vedení 18:17 a napodruhé už při servisu nezaváhal. Při prvním mečbolu sice zahrál volej jen do pásky, ale při druhém už del Potro zakončil výměnu do sítě. Zápas skončil po čtyřech hodinách a 26 minutách, jen třetí sada trvala 163 minut.

Byl to nejdelší třísetový zápas v éře profesionálního tenisu, která začala v roce 1968. Federer s Del Potrem o třiadvacet minut překonali duel Novaka Djokoviče s Rafaelem Nadalem ze semifinále turnaje v Madridu v roce 2009. Utkání z druhého kola londýnské olympiády mezi Jo-Wilfriedem Tsongou a Milosem Raonicem, které skončilo 25:23 v třetím setu, se stihlo za méně než čtyři hodiny a bylo rekordní jen v počtu gamů.

Federer zrušil start v Torontu

Federer se po semifinálové výhře odhlásil z turnaje v Torontu, který začíná v pondělí. Třicetiletý Švýcar se rozhodl po olympijských hrách v Londýně odpočívat.

Murray s Djokovičem ve druhém mužském semifinále předváděli výborný pohyb a obranu, pro oba z nich bylo těžké výměny ukončit. Dlouho si bez větších problémů drželi servis, než se ve dvanáctém gamu prosadil Murray. Třetí hráč světa prohozem využil setbol při Djokovičově podání a vyhrál úvodní set 7:5.

Ve druhé sadě měl srbský tenista celkem ve čtyřech gamech šanci sebrat Murraymu servis, ale ani v klíčových okamžicích za stavů 4:4 a 5:5 ji nevyužil. Skotský tenista ho za to potrestal, ve dvanácté hře mu vzal servis a k radosti zaplněných ochozů ukončil zápas.

Třiadvacetiletý tenista, který už čtyřikrát neúspěšně bojoval ve finále o grandslamový titul, tak má jistou olympijskou medaili. Naopak Djokovič může maximálně zopakovat bronz z Pekingu, v duelu zklamaných se utká s del Potrem.

XXX. letní olympijské hry v Londýně:
Tenis:
Muži - dvouhra, semifinále: Federer (1-Švýc.) - Del Potro (8-Arg.) 3:6, 7:6 (7:5), 19:17, Murray (3-Brit.) - Djokovič (2-Srb.) 7:5, 7:5.
Čtyřhra - semifinále: M. Bryan, B. Bryan (1-USA) - Benneteau, Gasquet (Fr.) 6:4, 6:4, Llodra, Tsonga (2-Fr.) - Ferrer, López (Šp.) 6:3, 4:6, 18:16.
Smíšená čtyřhra - čtvrtfinále: Lisická, Kas (Něm.) - Vinciová, Bracciali (It.) 4:6, 7:6 (7:2), 10:7, Raymondová, M. Bryan (3-USA) - Dulková, Del Potro (Arg.) 6:2, 7:5.