To bylo bleskové! Murray na cestě za olympijským zlatem Federera deklasoval

Londýn

Švýcarský tenisový fenomén Roger Federer svoji bohatou kolekci o premiérové olympijské zlato ve dvouhře nerozšíří. Ve finále olympijského turnaje jej za necelé dvě hodiny deklasoval domácí Andy Murray po setech 6:2, 6:1 a 6:4. Zatímco minulý měsíc ve finále Wimbledonu se v areálu All England Clubu radoval ze sedmého triumfu ve Wimbledonu Federer, dnes mu Brit na stejném místě finálovou prohru vrátil i s úroky.

Brit Andy Murray během finále s Rogerem Federerem.

Bronzovou medaili si odveze do Argentiny Juan Martín del Potro, jenž porazil Srba Novaka Djokoviče 7:5 a 6:4.

Sedminásobný wimbledonský šampión Federer nastupoval do finále jako favorit, ale duel  naprosto nezvládl. Murray v prvním setu vyhrál od stavu 2:2 čtyři gamy za sebou a získal sadu pro sebe. V druhém dějství Federer rychle prohrával 0:2, ale pak měl velkou šanci třetího nasazeného hráče přibrzdit. Při Murrayho servisu však nevyužil ani jeden z šesti brejkbolů a jeho bezmoc vrcholila.

Vítěz 17 grandslamových turnajů se nemohl opřít o servis, nedařilo se mu na returnu a jeho pokusy o vítězné údery končily buď chybou, nebo na raketě výborně se pohybujícího soupeře. Pětadvacetiletý Skot v druhé sadě ztratil jen jednu hru. V cestě za vítězstvím pokračoval i v třetím setu, v jehož páté hře znovu nedůraznému Federerovi sebral servis. Při vlastním podání pak nedal Švýcarovi sebemenší šanci a po výhře 6:4 se radoval ze životního úspěchu. Po čtyřech prohraných grandslamových finále získal olympijské zlato, zatímco na Federera zbylo jen stříbro.

Murray prakticky vzápětí po vítězství ve dvouhře nastoupil na centrkurt znovu po boku Laury Robsonové ve finále smíšené čtyřhry proti běloruskému páru Viktoria Azarenková, Max Mirnyj. Na zlatý double ale miláček wimbledonských ochozů nedosáhl, přestože se svou spoluhráčkou získali za půlhodinu první set v poměru 6:2. Pak však převzal režii utkání první nasazený pár z Běloruska, vyhrál druhý set 6:3 a poté stvrdil zisk zlata vítězstvím 10:8 v supertiebreaku.