Živě

Famózní! Talentovaný mladík bez nohou už zase vítězí

20. května 2019 11:22 - Pau/Praha

Když Billymu Mongerovi před dvěma lety po vážné nehodě ve formuli 4 amputovali obě nohy, prohlásil, že se závoděním nekončí a bude jezdit dál. Už tři měsíce po havárii usedl do vozu a vyzkoušel si, jak to mu to se speciálně upraveným volantem půjde. Nyní už zase vítězí. Uplynulou neděli ovládl závod v Pau. „Nemohu tomu uvěřit,“ přiznal dvacetiletý mladík.

 

Profimedia.cz

Od hrozivé nehody talentovaného jezdce Billyho Mongera uplynuly už dva roky. Britský mladík tehdy během závodu britské formule 4 na okruhu v Doningtonu ve vysoké rychlosti narazil do soupeřova auta a hodinu a půl zůstal zaklíněný ve voze. Po převozu do nemocnice mu lékaři museli amputovat obě nohy.

Usměvavý Brit se však nevzdal a rozhodl se, že bude závodit dál. Už o tři měsíce později si vyzkoušel vůz, který měl speciálně upravený volant. Loni pak jezdil v britské formuli 3 a hned ve svém prvním závodě po havárii se umístil na stupních vítězů, když dojel třetí. Nyní se dočkal i vítězství.

Do nedělního závodu ve francouzském Pau v rámci šampionátu EuroFormula Open se sice kvalifikoval až z jedenáctého místa a kvůli výměně pneumatik těsně před začátkem musel startovat z boxové uličky, avšak pak předjížděl jednoho jezdce za druhým a po restartu si udržel první místo.

„Před dvěma lety bych nevěřil tomu, že budu vyhrávat závody,“ přiznal dvacetiletý Monger na webu BBC. „Nemohu tomu vůbec uvěřit. Musím poděkovat svému týmu,“ hlásil dál. „Zdravotní postižení rozhodně nevidím jako limit, ale jako výzvu. Jako něco, co dokážu překonat,“ dodal jezdec, který i bez nohou ukázal, jak velkým talentem je.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.