Formule 1 má jasný cíl. Chce být uhlíkově neutrální

12. listopadu 2019 15:37 - Londýn/Praha

Dost! Už žádné plasty na jedno užití, veškerý odpad bude použit znovu nebo bude recyklován a na závodech budou využívány pouze udržitelné materiály. Formule 1 si dala nový cíl, a to ekologický. Chce pomoci životnímu prostředí a do roku 2030 se chystá být uhlíkově neutrální.

 

Eric Gay, ČTK/AP

Majitele formule 1 Liberty Media čeká nelehký úkol. Jejich cílem je přestat přispívat ke globálnímu oteplování a stát se uhlíkově neutrální. To by rádi splnili do roku 2030. O pět let dříve by už však chtěli, aby všechny velké ceny formule 1 byly uspořádány podle pravidel o udržitelnosti.

Na závodech už tak nebudou jednorázové plasty, využívány budou pouze udržitelné materiály a veškerý odpad bude znovu použit, recyklován, nebo kompostován. K tomu také budou zavedena opatření, která povedou k ultra efektivní logistice a cestování. Fanouškům poskytnou pobídky a nástroje, aby se na závody dostali zelenějším způsobem.

„Věříme, že formule 1 bude nadále průkopníkem automobilového průmyslu a ve spolupráci s energetickým a automobilovým sektorem připraví první spalovací motor s naprosto nulovou uhlíkovou stopou, což světu výrazně pomůže snížit emise,“ prohlásil Chase Carey, šéf formule 1 na webu BBC.

Mezinárodní automobilová federace FIA je z rozhodnutí formule 1 nadšená. „Náš závazek k celosvětové ochraně životního prostředí je pro nás stěžejní. Vítáme tuto iniciativu formule 1. Je nejen velmi povzbuzující pro motoristický sport, ale může mít významný přínos i pro společnost jako celek,“ uvedl Jean Todt, prezident FIA.

Uhlíkově neutrální se rozhodl být i Lewis Hamilton. Jezdec Mercedesu se již před časem stal veganem, prodal své soukromé letadlo i několik aut a přišel s dalšími opatřeními. U něj doma už prý nenajdeme žádný jednorázový plast. „Chci, aby vše bylo recyklovatelné,“ dodal šestinásobný světový šampion.

vk, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: