Vettel senzačně triumfoval v Monze

Karel Felt (Monza)Právo

Senzace! Nečekaný vítěz sobotní kvalifikace Němec Sebastian Vettel suverénně triumfoval s vozem Toro Rosso v nedělní 79. GP Itálie a ve věku 21 let, 2 měsíce a 11 dní se stal nejmladším vítězem GP formule 1. Alonsovi bylo při jeho vítězství v GP Maďarska 2003 už 22 let a 27 dní

„Přebukujte letenky, jdeme slavit,“ zněla první slova vítěze do týmového rádia poté, co projel cílem. „Byl to fantastický závod. Zvolili jsme skvělou strategii. Když jsem uviděl cílový prapor, byl jsem nejšťastnější člověk na světě. Moc a moc děkuji týmu, odvedl úžasnou práci. Tohle byl neskutečný víkend. Vítězství v kvalifikaci, pak v závodě. Mám pocit, jako bych prožíval neuvěřitelný sen. Vždyť kdo jsem byl před týdnem,“ rozplýval se vítěz.

Od rána v Monze pršelo, takže všichni obuli pneumatiky na mokrý povrch. Při startu do zahřívacího a prvního kola za safety carem zůstal stát ve druhé řadě Bourdais s vozem Toro Rosso. Vettel vyrazil z pole position jako blesk a brzy ujel Kovalainenovu McLarenu. O vedení na chvíli přišel v 18. kole při zastávce v boxech.

Spanilá jízda lídra

Zezadu útočili obhájce titulu Räikkönen s ferrari a lídr šampionátu Hamilton s McLarenem a brzy předjeli Fisichelu, jenž vzápětí skončil mimo osychající trať, protože déšť ustal. Brit udolal v zatáčce Lesmo i finského obhájce titulu Räikkönena a poté Rosberga s BMW, Glocka s toyotou a další borce, po polovině závodu byl sedmý. Ve 27. kole zastavil v boxech. Pořadí se postupně srovnalo a opět vedl Vettel o téměř 12 s. před Kovalainenem.

Massovi na šesté pozici se na záda tlačil Hamilton. Na pár kol se na něj dotáhl Webber a dokonce mezi nimi došlo ke kontaktu, který poslal ven z dráhy Australana. Brit se udržel za Massou a čtyři závody před koncem vede o bod. „Bylo to buď a nebo, takže jsem spokojený. Zůstal jsem v čele šampionátu, vše je stále otevřené,“ konstatoval po závodě Lewis Hamilton. Räikkönen začal závodit pozdě a přesto, že v závěru jezdil nejrychlejší kola, na body už to nestihl.

Po tradičním podniku v Monze čeká jezdce za dva týdny novinka - premiérový noční závod v ulicích Singapuru.

Velká cena Itálie - F1:
1. Vettel (Něm./Toro Rosso) 1:26:47,494 hod. (prům. rychlost: 212,039 km/h), 2. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -12,512, 3. Kubica (Pol./BMW-Sauber) -20,471, 4. Alonso (Šp./Renault) -23,903, 5. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) -27,748, 6. Massa (Braz./Ferrari) -28,816, 7. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) -29,912, 8. Webber (Austr./Red Bull) -32,048, 9. Räikkönen (Fin./Ferrari) -39,468, 10. Piquet (Braz./Renault) -54,445.
Pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Hamilton 78, 2. Massa 77, 3. Kubica 64, 4. Räikkönen 57, 5. Heidfeld 53, 6. Kovalainen 51, 7. Alonso 28, 8. Trulli (It./Toyota) 26, 9. Vettel 23, 10. Webber 20.
Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 134, 2. McLaren-Mercedes 129, 3. BMW-Sauber 117, 4. Renault 41, 5. Toyota 41, 6. Toro Rosso 27, 7. Red Bull 26, 8. Williams 17, 9. Honda 14.