Rubriky:

Formule 1

Ferrari chce ze Šanghaje double, Hamiltona posílil loňský výpadek

15. října 2008 17:43 - PRAHA

Letošní mistrovství světa vozů formule 1 se nezadržitelně chýlí k závěru. Již tuto neděli si to piloti rozdají o body na okruhu v čínské Šanghaji a za dva týdny obstará tečku za letošní sezónou brazilský Interlagos. Podobně jako loni je mistrovská hádanka stále nevyřešená a jisté je jen to, že Kimi Räikkönen titul neobhájí.

Räikkönen byl loni před závěrem šampionátu až třetím v řadě adeptů na titul a všeobecně se očekávalo, že na trůn usedne buď Fernando Alonso nebo Lewis Hamilton z McLarenu. Jako už mnohokrát ale zafungovalo přísloví, že když se dva perou, třetí se směje. Finský pilot vyhrál jak v Číně, tak Brazílii a souhrou dalších okolností předstihl v konečném pořadí Hamiltona o pouhý bod. Letos však dosluhující mistr světa ztrácí na čelo šampionátu jednadvacet bodů a loňský zázrak již nemá šanci zopakovat.

„Šanghaj mám rád, i když je tamní trať pro jezdce velice náročná. Loni jsem tam vyhrál, letos udělám vše pro to, abych pomohl k vítězství Felipemu (Massovi). Naším cílem není nic jiného než double,“ prohlásil během příprav na předposlední podnik MS Räikkönen, jenž v pátek v Číně oslaví 29. narozeniny. „Loni jsem v Šanghaji nezajel špatný závod, letos to doufám bude ještě lepší. Trať by našemu vozu měla sedět a double je proto jasným cílem,“ přitakal Massa.

Kubica neztrácí víru

Stejně jako loni má dva závody před koncem sezóny nejblíže k titulu Hamilton, průběžně druhý Massa ztrácí pět bodů. Hamilton si v minulém roce mohl zajistit titul již v Šanghaji, závod ale nedokončil, když s ojetými pneumatikami uvízl v kačírku. „Během roku jsem několikrát viděl video i fotky toho momentu a pokaždé mi blesklo hlavou ‚Zatraceně, to se nemělo stát!‘. S odstupem času to ale beru jako obrovskou jezdeckou lekci, která mě posílila,“ uvedl britský pilot.

Cílem v Šanghaji loni neprojel ani Robert Kubica z BMW, který je posledním z tria pilotů, kteří si ještě stále mohou nechat zdát mistrovský sen. I když má na Hamiltona dvanáctibodové manko. „Trať Velké ceny Číny je nesmírně zajímavá. Jsou tam pomalé i superrychlé pasáže, dlouhá rovinka nabízí ideální příležitost pro předjíždění. Výborná je první zatáčka, do níž se řítíte rychlostí přes 300 km/h a brzdíte na sedmdesátku. Doufám, že budu mít větší štěstí než loni a přidám na své konto pár důležitých bodů,“ věří Kubica.

pn, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Rallye Dakar 2021

Letošní již 43. ročník slavné Rallye Dakar začíná v Saudské Arábii 2. ledna a končí 15. ledna 2021. Na závodníky čeká dvanáct etap a více než 7600 kilometrů. Začátek i konec trasy je stanoven ve městě Džidda.