Alonso se upsal Renaultu na další dvě sezóny, zůstává i Piquet

5. listopadu 2008 17:35 - PRAHA

Vedení stáje formule 1 Renault ve středu potvrdilo složení jezdecké dvojice pro příští sezónu. Stejně jako v letošním roce bude hájit barvy francouzské stáje Španěl Fernando Alonso a Brazilec Nelson Piquet jr. Alonso prodloužil kontrakt o dva roky, Piquet má jisté místo jen pro příští rok.

„Fernando byl pro tým velkým přínosem během letošní problematické sezóny. Spojení jeho talentu a zkušeností s tvrdou prací celé stáje se nakonec odrazilo ve zlepšených výsledcích v posledních závodech sezóny, které nás vrátily mezi elitní stáje v seriálu,“ uvedl na adresu dvojnásobného mistra světa šéf Renaultu Flavio Briatore.

Alonso se do Renaultu vrátil před letošní sezónou po neúspěšném pokusu o uplatnění v týmu McLaren vedle Lewise Hamiltona. Ani jeho jezdecký um ale nepomohl týmu, aby se přiblížil k pozicím, které po veleúspěšných letech 2005 a 2006 musel vyklidit. Smíšené pocity alespoň částečně vyžehlil závěr mistrovství světa, kdy španělský jezdec vyhrál dva závody a v nedělním finále v Brazílii skončil druhý.

První volba nebo východisko z nouze?

„Již v průběhu sezóny jsem několikrát prohlásil, že Renault byl, je a bude má první volba. V týmu se cítím skvěle, chuť po vítězství se zde snoubí s uvolněným a vlídným přístupem,“ uvedl po prodloužení smlouvy Alonso.

„Letošní rok byl zvláštní. Začátek se nepovedl, během sezóny jsme ale naši výkonnost zvyšovali, což se projevilo v závěrečné fázi šampionátu. Byl jsem s týmem na absolutním vrcholu, zvládli jsme i těžké chvíle. Nyní je na čase odrazit se zpět nahoru,“ doplnil sedmadvacetiletý Španěl, jehož jméno bylo během roku spojováno s odchodem do Ferrari, BMW či Hondy. Stáje Ferrari i BMW ale již potvrdily piloty pro příští rok a Alonso tak vlastně neměl jinou možnost jak zůstat ve spojení se špičkou.

Piquet věří, že zúročí nasbírané zkušenosti

Překvapivé je prodloužení smlouvy s mladým Piquetem. Syn trojnásobného mistra světa Nelsona Piqueta si letos odbyl ve formuli 1 premiéru, obecně se ale čekalo, že s Renaultem dokáže vybojovat víc, než konečných pět bodovaných umístění v osmnáctidílném seriálu. A nic na tom nemění ani senzační druhá příčka, na níž dosáhl při Velké ceně Německa na Hockenheimringu.

„Musím týmu poděkovat, že mi dal šanci i pro příští rok. Ačkoliv jsem prožil náročnou sezónu a často platil nováčkovskou daň, získal jsem velké množství zkušeností, které hodlám zúročit v příštím ročníku MS. Věřím, že projevenou důvěru své stáji oplatím,“ podotkl Piquet.

Pavel Novotný, Sport.cz

Časová osa: Formule 1

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: