Rubriky:

Formule 1

Podle Mosleyho je formule jedna v hluboké krizi

5. února 2009 19:46 - LONDÝN

Formule jedna se podle prezidenta Mezinárodní automobilové federace (FIA) Maxe Mosleyho nachází v nejhlubší ekonomické krizi v historii. Pokud se týmy samy letos nedohodnou na snížení rozpočtů pro příští rok, donutí je k tomu FIA svými prostředky.

"S formulí jedna je asi něco špatně, když týmy nejsou schopny seškrtat rozpočty pro další sezónu na 50 miliónů eur," řekl ve čtvrtek novinářům Mosley. "Přitom je formule v největší krizi od konce 60. let, kdy jsem do ní vstoupil," dodal.

Prezident FIA patří dlouhodobě ke kritikům podle něj rozhazovačné formule jedna a ve světle globální ekonomické krize vystupuje proti týmům ještě ostřeji. Kvůli krizi už ohlásila odchod z F1 japonská automobilka Honda a Mosley uvedl, že pokud se odhlásí další týmy, postaví FIA na start vozy ze série GP2.

Osmašedesátiletý Mosley v současnosti není ve sporu pouze s týmy, ale i piloty. Těm se nelíbí, že FIA opět zvýšila poplatek za udělení takzvané superlicence, což je oprávnění k účasti v seriálu F1. Piloti nyní musejí zaplatit 10 400 eur a navíc poplatek za každý získaný bod v minulém ročníku. Mistr světa Lewis Hamilton z McLarenu tak má do pokladny FIA přispět částkou zhruba 220 000 eur (asi 6,14 miliónu korun).

Asociace pilotů vyzvala k bojkotu

To se nelíbí asociaci pilotů GPDA, která vyzvala své členy, aby návrh bojkotovali. A skutečně dosud žádný jezdec o superlicenci nepožádal. Mosley však zůstává klidný a tlak pilotů odmítá. "Každý, kdo bude chtít startovat v Melbourne, superlicenci potřebuje," uvedl prezident FIA. Nová sezona F1 začne v Austrálii 29. března.

Mosley nicméně nevylučuje, že se může s jezdci dohodnout na kompromisu. "Řekl jsem jim: 'Dejte mi detaily o vašich platech a já uvidím, co se dá dělat'. Ale oni mi prostě tuto informaci poskytnout nechtějí," uvedl Mosley, jemuž chování pilotů vadí. "Žijí si v daňovém ráji a stěžují si, že musejí odevzdat dvě procenta svého platu? To je hodně hloupé," řekl dlouholetý šéf FIA.

Podle neoficiálních informací vydělává například Fin Kimi Räikönen ve Ferrari 20 milionů eur ročně, Fernando Alonso má v Renaultu jen o málo méně a plat mistra světa Hamiltona v McLarenu vzrostl údajně na 16 miliónů eur.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Rallye Dakar 2021

Letošní již 43. ročník slavné Rallye Dakar začíná v Saudské Arábii 2. ledna a končí 15. ledna 2021. Na závodníky čeká dvanáct etap a více než 7600 kilometrů. Začátek i konec trasy je stanoven ve městě Džidda.