Počet vítězství letos ještě mistra světa formule 1 neurčí

25. března 2009 07:33 - MELBOURNE

V letošní sezóně mistrovství světa formule jedna budou jezdci hodnoceni ještě podle dosavadního bodového systému. Změna pravidel, podle které rozhodne o šampiónovi počet vítězství, byla o rok odložena. Oznámila to Mezinárodní automobilová federace FIA. Asociace týmů (FOTA) proti inovaci protestovala s tím, že FIA rozhodla o úpravě regulí příliš pozdě na to, aby mohly být zavedeny už v letošní sezóně.

Federace oznámila změnu pravidel v minulém týdnu, necelé dva týdny před úvodní Velkou cenou Austrálie v Melbourne, která se koná o tomto víkendu.

Už na konci minulého týdne vedení FIA prohlásilo, že v případě nesouhlasu týmů nebude nové pravidlo zavedeno od letošní sezóny. "Nový systém vstoupí v platnost příští rok," uvedl promotér formule 1 Bernie Ecclestone, který změnu navrhl.

I letos tak bude osm nejlepších jezdců v každém závodě bodováno podle klíče 10-8-6-5-4-3-2-1 a mistrem světa se stane pilot s největším počtem bodů na konci sezóny.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned třiadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.