Rubriky:

Formule 1

Stáje formule 1 podepsaly tzv. Concordskou dohodu

19. srpna 2020 11:53 - Paříž

Všech deset stájí formule 1 podepsalo takzvanou Concordskou dohodu, která stanovuje pravidla pro fungování mistrovství světa a rozdělení finančních odměn. Dnes o tom informovalo vedení šampionátu a Mezinárodní automobilová federace.

 

Pool, Reuters

Nový kontrakt platí na roky 2021 až 2025. Spolu s chystanými technickými regulemi, které budou zavedeny v roce 2022, by měl vést k větší vyrovnanosti startovního pole. Šampionátu od roku 2014 nepřetržitě vládne stáj Mercedes, když pět titulů získal šestinásobný mistr světa Lewis Hamilton a jeden Nico Rosberg.

"Dohoda nám zajistí udržitelnou budoucnost a sníží finanční i výkonnostní rozdíly mezi stájemi. Souboje na trati tak budou napínavější, což je přesně to, co chtějí naši fanoušci vidět," uvedlo vedení formule 1 v prohlášení. "Dramatičtější závody také přilákají víc příznivců, formule poroste a z toho budou těžit všechny týmy," dodalo.

Přestupová bomba! Vettel podepíše nový kontrakt ve Spa

Podpisu dohody předcházela dlouhá jednání, která zkomplikovala pandemie koronaviru a s ním spojené odložení startu této sezony. "Už dřív jsme říkali, že kvůli covidu to nějaký čas zabere a jsme rádi, že se nám podařilo to vyřešit už v srpnu," uvedl výkonný ředitel seriálu Chase Carey.

"Fanoušci chtějí vidět napínavé závody kolo na kolo a aby měl každý tým šanci dostat se na stupně vítězů. Nová Concordská dohoda a nová pravidla v roce 2022 jsou základem pro spravedlivější rozdělení financí i snížení rozdílů mezi stájemi na trati," dodal.

ČTK

Rallye Dakar 2021

Letošní již 43. ročník slavné Rallye Dakar začíná v Saudské Arábii 2. ledna a končí 15. ledna 2021. Na závodníky čeká dvanáct etap a více než 7600 kilometrů. Začátek i konec trasy je stanoven ve městě Džidda.