Bezpečnostní rám kolem kokpitu zachránil Grosjeanovi život, prohlásil šéf formule 1 Brawn

29. listopadu 2020 19:58 - Praha

Výkonný ředitel formule 1 Ross Brawn je přesvědčený, že Romainu Grosjeanovi při dnešní hrozivé nehodě zachránil život kritizovaný bezpečnostní rám kolem kokpitu, takzvané halo. Nepříjemně ho však překvapilo selhání kovových svodidel na okruhu v Sáchiru.

 

Hamad I Mohammed, Reuters

Pilot Haasu narazil do bariéry v prvním kole po kolizi s Daniilem Kvjatem z Alpha Tauri. Jeho vůz explodoval, začal hořet, rozlomil se a kokpit se zarazil do svodidel. "Vyděsil mě požár, vyděsilo mě rozlomení bariéry, ale můžeme být spokojení s bezpečností vozu," řekl Brawn v rozhovoru pro Sky Sports.

Dodal, že případ bude vedení formule vyšetřovat. A také, že čtyřiatřicetiletému Grosjeanovi, který z hořícího vozu vyskočil zhruba po půlminutě a podle prvních zpráv vyvázl jen s lehkými popáleninami, zachránilo život tzv. halo. Jeho zavedení se přitom setkalo s velkou nevolí.

"Takovou nehodu jsme velmi dlouho neviděli. Ale většinou, když selže bariéra, tak to končí fatálně. Dnes Romaina zachránilo halo," dodal. "Jeho zavedení provázela kontroverze, ale už o něm nikdo nemůže pochybovat. Klobouk dolů před všemi, kteří bojovali za jeho zavedení," dodal.

Těžká nehoda v Bahrajnu, Grosjean skončil v plamenech!

Šokující pohled, říkal Hamilton

Podobně nehodu viděl i sedminásobný mistr světa a vítěz dnešního závodu Lewis Hamilton. "Bylo to naprosto šokující pohled. Když si sedám do auta, tak vím, že riskuji, a nebezpečnost respektuji," uvedl pilot Mercedesu, který se k nehodě vyjádřil už během hodinu a půl dlouhého přerušení závodu.

Velká cena Bahrajnu formule 1 byla krátce po startu přerušena po hrozivé nehodě Romaina Grosjeana

Bryn Lennon, Reuters

"Napsal jsem o tom, protože to bylo strašidelné, jak vypadalo auto, kokpit. Nevím, jaké měl přetížení, ale jsem rád, že halo zafungovalo," přidal Hamilton. "Mohlo to dopadnout mnohem hůř a to, že z nehody odešel po svých, ukazuje, že vedení formule a Mezinárodní automobilové federace odvedlo dobrou práci," prohlásil.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: