Monoposty formule 1 by mohly mít uzavřené kokpity

22. července 2011 21:48 - NÜRBURGRING

Piloti formule 1 by mohli v budoucnu jezdit v monopostech s uzavřenými kokpity, které by zvýšily jejich bezpečnost. Technický ředitel Renaultu a šéf Asociace týmů F1 pro technické záležitosti James Allison řekl novinářům během Velké ceny Německa na Nürburgringu, že se tímto tématem zabývají společně s Mezinárodní automobilovou federací FIA.

 

Viktor Veres, Reuters

"Snažíme se postarat o hlavu řidiče. Máme mnoho nápadů a návrhů, ale vše je zatím pouze v počátcích," prohlásil Allison. Myšlenky na uzavření kokpitu jsou reakcí na hrůznou nehodu Felipeho Massy před dvěma lety. Brazilský jezdec Ferrari utrpěl v kvalifikaci na maďarském Hungaroringu těžké zranění hlavy, když mu helmu prorazila pružina z vozu jeho krajana Rubense Barrichella.

V úvahu přicházejí například poklop, který by jezdce uzavřel jako ve sportovním voze či stíhačce, štít nebo roleta.

Podle Allisona by mohl poklop zvýšit aerodynamiku vozu a tudíž zvýšit rychlost. Zároveň však uznal, že by bylo problematické udržet ho čistý. Také v případě nehody by pro závodníky pod poklopy nemuselo být jednoduché rychle opustit monopost.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: