Hamilton vyhrál úvodní trénink v Turecku, čeká ho ale trest

8. října 2021 11:45 - Istanbul/Praha

Britský pilot Lewis Hamilton vyhrál oba úvodní tréninky na Velkou cenu Turecka formule 1, ale protože do nich nasadil nový motor, odstartuje do nedělního závodu o deset míst níže, než se umístí o den dříve v kvalifikaci. Úřadující světový šampion a aktuální lídr mistrovství světa dostane trest za překročení povoleného limitu tří pohonných jednotek na sezonu. Díky tomu, že vyměnil na voze jen jednu část, spalovací motor, vyhne se absolutnímu trestu v podobě startu z poslední příčky.

Umit Bektas, Reuters

Mercedes oznámil, že ostatní komponenty jako turbo, hybridní systém, baterie nebo jiné elektronické díly zůstaly na Hamiltonově vozu beze změn. Z chvostu startovního pole naproti tomu zahájí závod Carlos Sainz, jenž ve svém ferrari vyměnil kompletně celou jednotku.

"Snažíme se simulovat všechny závody do konce roku a najít rovnováhu mezi možným rizikem a spolehlivostí. Určitě nechceme mít během závodu poruchu, ale také si nepřejeme dostat příliš velkou penalizaci. Nejdůležitějším prvkem z hlediska výkonu a spolehlivosti je spalovací motor. Je tedy lepší ztratit deset míst než startovat ze zadních pozic," řekl pro Sky Sports šéf traťových operací Mercedesu Andrew Shovlin.

Hamilton, který v poslední Grand Prix Ruska vybojoval jubilejní 100. vítězství ve formuli 1, hájí v Istanbulu dvoubodové vedení v pořadí šampionátu před Maxem Verstappenem z Red Bullu. Nizozemec byl v dopolední části druhý se ztrátou 425 tisícin sekundy, odpoledne ale ztratil na Hamiltona přes šest desetin a skončil pátý.

Dobrou rychlost naopak ukázal Charles Leclerc z Ferrari, který v trénincích obsadil třetí a druhé místo. Za Hamiltonem zaostal odpoledne jen o 166 tisícin.

Piloti Red Bullu a sesterského týmu AlphaTauri absolvovali trénink ve speciálních bílých monopostech v připomínce prvního vítězství Hondy ve formuli 1 v roce 1965. Na dálku tím skládají hold svému dodavateli motorů, který po sezoně z F1 odejde.

Program Velké ceny Turecka pokračuje sobotním třetím tréninkem a následnou kvalifikací od 14:00 SELČ. Závod se uskuteční ve stejný čas o den později.

Tréninky na Velkou cenu Turecka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Istanbulu:

Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.